Kafein Hakkında Bilmeniz Gerekenler, İlginç Gerçekler

0

Kafein nedir, insan vücuduna etkileri nelerdir? Kafein hakkında gerçekler, bilinmesi gerekenler ve etkileri ile ilgili bilgiler.

Kafein

Kafein, merkezi sinir sisteminin uyaran psikoaktif bir ilaç olarak sınıflandırılmasına rağmen çoğu ülkede yasaldır. Kafein acı tada sahiptir ve az miktarda tüketildiğinde konsantrasyon ve hafızayı artırmanın yanı sıra uykunun önlenmesine yardımcı olabilir. Aşırı miktarda tüketildiğinde, kalp atışını hızlandırır, kaygı, huzursuzluk ve uykusuzluğun artmasına neden olabilir. Birçok ilaç gibi, düzenli olarak kafein tüketildiği durumlarda, alımını aniden durdurmak, sinirlilik ve baş ağrıları gibi belirtilere neden olabilir. Kafein, bazı kanserlerin ve Alzheimer hastalığının gelişme riskini azaltan yararlara sahiptir.

Kafein Hakkında Gerçekler:

Çoğu insanın sabahları uyanmak için kahve istemesine rağmen (içerdiği kafein yüzünden) vücut aslında uyanıktır. Kafein, beyindeki kortizol seviyeleri azaldığı ilerki zamana kadar gerçekten gerekli değildir.

Kafeinli bir içecek içildikten yaklaşık yalnızca 10 dakika sonra beyinde etkileri görülmeye başlar.

Kafein bağımlılık yapabilir. Düzenli tüketenlerde alımın kesilmesi yoksunluk belirtilerine sebep olur. Bu hafif fiziksel bağımlılık kötü baş ağrılarına yol açabilir ve diyetten kafeini kesmenin en iyi yolu belirli bir süre zarfında tüketilen miktarı yavaş yavaş azaltmaktır.

Kafein bulanık görme, baş dönmesi, ağız kuruluğu, uyuşukluk, açlığı azaltma veya arttırma, susama, anksiyete, uykusuzluk, huzursuzluk, hiperglisemi, kas titremesi, mide bulantısı, mide ağrıları, hızlı kalp atışları, idrar artışı gibi çeşitli yan etkilere neden olabilir.

Dört saat içinde 100 fincan kahvede bulunan kafeini tüketmek, bir yetişkini öldürmek için yeterlidir.

‘Kafeinden arındırılmış’ olarak etiketlenmiş olmasına rağmen, her kahve kafein içerir.

Kadınlar genelde kafeini erkeklerden daha hızlı metabolize eder ve sigara içen insanlar bunu iki kat daha hızlı yaparlar.

Kahvenin içinde, enerji içeceklerinin çoğundan daha fazla kafein var.

Az kavrulmuş kahvede çok kavrulmuşa oranla daha fazla kafein vardır çünkü kavrulma işlemi sırasında kafein yanar.

Kafein, tohum, meyve, yaprak, kakao çekirdeği, çikolata ve çay yaprağı gibi çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunur.

Kafein yapay olarak bazı yiyecek ve içeceklerin içine katılır.Kafein bazı ilaçların içinde kullanılır.

Bir Amerikalı’nın ortalama olarak her gün yaklaşık 200 mg kafeini tükettiği tahmin edilmektedir. Finlandiya, günde kişi başı 400 mgla en yüksek kafein tüketen ülkedir.

Mayo Clinic’teki tıp uzmanları, gençlerin günde 100 mg’dan fazla kafein tüketmemelerini öneriyor. Özellikle çocukların kafeini tüketmekten mümkün olduğunca kaçınmaları gerekiyor.

Kafeinin günün ilerleyen saatlerinde tüketilmemesi önerilir, çünkü uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Vücuttan kafeinin tamamen atılması, 4 ila 12 saat sürebilir.

Toz kafein ölümcül olabilir. Bir çay kaşığı toz kafein, 28 fincan kahveye eşittir. Üstelik toz hali daha güçlüdür.


Leave A Reply