Yunan Mitolojisinin Bilmeniz Gereken En İyi 5 Efsanevi Yaratığı

0
Advertisement

Yunan mitolojisinin ilginç yaratıkları içinde en ilginç ve ürkütücü 5 yaratığını tanıyoruz. İşte Yunan mitolojisinden efsanevi canavarlar.

Antik Yunan’ın efsanevi yaratıkları hakkında gerçekten ne kadar bilginiz var? Muhtemelen bazı isimlerini zaten duymuşsunuzdur. Ama ne olduklarını ve mitolojiye göre onlara ne olduğunu biliyor musunuz? Bu yazıda, kesinlikle bilmeniz gereken antik Yunanistan’ın en iyi 5 efsanevi yaratığı hakkında bilgi edineceksiniz.

1. Cerberus: Üç Başlı Dev Köpek

cerberus

Cerberus’tan bahsetmeden, antik Yunan’daki efsanevi yaratıkların en iyi listesi olamaz. Cerberus, Yeraltı Tanrısı Hades’in favori köpeğiydi. Ama diğer normal köpekler gibi değil.

Yunan mitolojisine göre Cerberus, kaba gücü ve 3 kafası olan canavarca bir köpekti. Mitoloji, Cerberus’un şu anda Yeraltı Dünyası’nın kapısını koruduğunu söylüyor. Bu şekilde Hades, hiçbir ölü kişinin yeraltı dünyasından ayrılmamasını sağlar.

Canavar kraliçe Typhon’dan doğan Cerberus, yalnızca bir kez mağlup olmuştu. Yunan kahramanı köpeği yendi ve Kral Epymantheus’a getirdi.

Advertisement

2. Tepegöz: Tek Gözlü Dev

tek gözlü dev

Daha önce çizgi film veya fantastik film izlediyseniz, bu tek gözlü yaratıkları görmüş olmalısınız. Tepegözler. Büyük boyuttadırlar ve iki yerine tek gözü vardır. Ve en iyi yanı, yakılamamalarıdır. Ateşin onlar üzerinde kesinlikle hiçbir etkisi yoktur ve su onların gücüdür.

Zeus ve Poseidon’un sırasıyla gök gürültüsünü ve tridenti (çatal şeklinde zıpkın) yakalamasına yardımcı olan da tepegözlerdir. Onlar olmasaydı, Titanları asla yenemezlerdi. Tek gözü olan biri için fena değil.

3. Hydra: Dokuz Başlı Yılan

Hydra

Hiç düşünmeden Hydra, tüm Yunan mitolojisindeki en tehlikeli ve en acımasız efsanevi yaratıklardan biriydi. Toplam 9 başı olan ejderhaya benzer bir yılandır. Bu 9 kafadan 8’i ölümlü, diğeri ölümsüzdü. Yani, onu öldürmek için canavarın tüm kafalarını kesmeniz gerekiyor.

Bunun dışında tek bir sorun var. Hydra’nın bir kafasını kestiğiniz an, iki tane daha yaradan hemen sonra büyür. Ancak Herkül ve yeğeni sayesinde Hydra artık öldü.

Advertisement

4. Sentorlar: Efsanevi Yaratıklar Arasındaki Melez

sentor

Çoğunuz muhtemelen bu yaratığın nasıl göründüğünü zaten biliyorsunuz. Sentorlar, antik Yunan mitolojisinin efsanevi yaratıklarıydı ve yarı insan yarı attı. Ve daha kötüsü, çoğunun kesinlikle hiç terbiyesi olmaması ve düpedüz ateşli olmalarıdır.

Ancak hepsi bu kadar kaba değildi. Çok sakin ve güzel konuşan ve büyük Yunan savaşçılarını eğiten bir sentor olan Chiron vardı. Müritlerinden bazıları Aşil ve Jason’dı.

5. Typhon: İlk Efsanevi Yaratıklardan Biri

Typhon

Yunan mitolojisine göre, Typhon, yaşlı tanrılar ve güçlü devler arasındaki savaş sırasında doğan ilk efsanevi yaratıklardan bazıları arasında sayılıyordu. O, Olympus tanrılarının bile korktuğu en tehlikeli ve güçlü canavardı. Onu Tartarus’un derinliklerinde kilitleyecek kadar güçlü olan sadece Zeus’du.

Ve bu yeterince ilgi çekici değilse, o zaman Hades’in üç başlı köpeği Cerberus’un da dahil olduğu tüm efsanevi canavarların ve yaratıkların babası olarak kabul edildiğini bilmelisiniz.


Leave A Reply