Türkiye’de İlk Buharlı Gemi

0
Advertisement

Türkiye’ye gelmiş ve ilk defa yurdumuz dahilinde yapılmış olan buharlı gemiler hakkında bilgi

Buharlı Gemiİstanbul’lular buharlı gemiyi ilk kez 1827 yılının ekim ayında gördüler, İstanbul halkı denizde yürüyen bu acayip tekneyi görebilmek için Haliç, Marmara kıyılarını baştan başa doldurmuştu. O gün gemiye coşkun sevgi gösterilerinde bulunan halk, bu olaya ait gözlenimlerini günlerce dillerinden düşürmemişlerdir.

Gemi, devrin padişahı II. Mahmut tarafından da çok beğenilmişti. Bunun üzerine gemi kendisi için satın alındı, “Sürat” adı konuldu. Bu gemi, buharla işlediği için “buğ gemisi” diye de anılmıştır. Bu gemi ile II. Mahmut ilk olarak Rodos adasına seyahat etmiştir.

Türkiye’de ilk buharlı gemi 1834’te Haliç’te Aynalıkavak Tersanesi’nde yapıldı. Dört yabancı teknisyen, mühendis bu işle görevlendirilmişti. Türkiye’ de ilk buharlı gemi olan “Neveser” bu çalışmaların sonucunda meydana gelmiştir.

“Neveser” i daha başka gemiler izledi. Bir yıl sonra (1835) “Nusretiye”, “E-serihayr”, “Mesiriferah” gemileri birbiri ardınca denize indirildi. Daha sonraları II. Mahmut için bir de “Tairibah-rî” adında bir gemi yapıldı.

Advertisement

Leave A Reply