Keman Yayında At Kılı Kullanılmasının Nedeni Nedir? Atlar Zarar Görür Mü?

0

Keman yaylarının yapımında at kılları kullanılır mı? At kıllarının kullanılmasının sebebi nedir, nasıl kullanılır, atlar zarar görür mü?

Keman yaylarının atın kuyruğundaki at kıllarından yapıldığını muhtemelen duymuşsunuzdur. Ama bu nasıl oluyor, keman yayları için değerli kılları elde etmek için atları gerçekten öldürüyorlar mı?

at kılı keman

Neden At Kılı?

At kılından yapılan keman yayları, kemancılar arasında oldukça popüler olmuştur. Sentetik malzemelerle yapılan yaylardan çok daha iyi ve çok daha zengin bir ses yaratıyorlar.

Keman Yayları İçin Neden At Kılları Kullanılır?

Keman yayları yapmak için at kıllarını kullanmaya başlamamızın nedeni, bir atın saçının çok güçlü ve dayanıklı olmasıdır. Üstelik keman, çello veya benzeri enstrümanların telleri üzerinde yavaşça kaydırdığınızda mükemmel sesi yaratır.

İnsanlar da günümüzde keman yayları için yapay ürünler kullanıyor. Ancak genel olarak at kılından yapılanlar kadar zengin bir sesle keman yayları yapamamışlardır. Bunun nedeni, doğanın hem dayanıklı hem de telleri mükemmel frekansta titreştirebilen mükemmel bir saç parçası üretmesidir.

Keman Yayı Yapmak İçin Atlar Öldürülür mü?

Keman yayları için kullanılan at kılı, zaten ölmüş olan atlardandır. Yani keman yayları için at kılı elde etmek için hiçbir at öldürülmez veya zarar görmez. Keman yayları da sentetik saçtan yapılır, ancak en iyi yaylar at kıllarından yapılır.

keman

Keman Yayları İçin At Kılları Nasıl Toplanır?

Keman yayları için at kılı, tipik olarak mezbahada veya bir at yere konduğunda veterinerde toplanır. Kıllar daha sonra keman üreticilerine satılır. Çok değerlidirler ve at kılından elde edilen en iyi yaylardan bazıları 8.000 $ veya daha fazlasına mal olur.

At kuyruklarından elde edilen tüyler birçok farklı yerde toplanabilir. Bir at öldüğünde, genellikle veterinerin yanında olur ve saçlarını satabilirler.

Yaşayan atlardan

Bir atın kuyruğundan bir demet veya kılları hayvana zarar vermeden veya herhangi bir strese neden olmadan kolayca kesebilirsiniz. Tıpkı kuaföre saçımızı kestirdiğimiz gibi.

En mükemmel saç tellerini bulmak için atlarda bulunan daha kalın saçlar tercih edilir. Soğuk hava, atın ısınması için daha kalın tüyler üretmesine neden olur. Bu sebepten keman üreticileri soğuk iklimlerde yaşayan atların kıllarını tercih etmektedirler.


Leave A Reply