Aşkın Gözü Neden Kördür, Hikayesi ile Birlikte Nedeni, Nereden Gelir?

0

Neden “Aşkın gözü kördür” denilir? Aşkın gözünün kör olması ile ilgili olan hikaye. Aşkın gözü neden kördür, hikayesi nereden gelir?

Aşkın Gözü Neden Kördür

Aşkın Gözü Neden Kördür – Hikayesi

İnsanlardan önce duygular, huylar dünyaya gönderilmiş. İşte o zamanlarda bir gün çılgınlık sıkılmış ve arkadaşlarına saklambaç oynamayı teklif etmiş. Diğer huylar kabul edince çılgınlık gözlerini kapatmış ve başlamış saymaya. Sevgi bulutların arkasına saklanmış. Sevgiyi gören şefkat ise onun yanındaki ayın arkasına saklanmış.

Yalan bağıra bağıra “Ben gölün dibine saklanacağım” demiş ve oradaki en pis yer olan kuru yaprakların arasına girip saklanmış. Geriye aşk ile ihanet kalmış. Aşk çalılıkların arkasına saklanırken ihanet de arkadaşlarının yerlerini gösterebilsin diye çılgınlığın hemen yakınına saklanmış.

Önüm arkam sağım solum sobe.. Çılgınlık başlamış arkadaşlarını aramaya. Hemen bulutların arkasındaki sevgi ile şefkati görmüş ve sobelemiş. Yalanın gölün dibine saklanıyorum diye yalan söylediğini anlamış ve oradaki en pis yer olan kuru yaprakların altında yalanı aramış, bulmuş ve sobelemiş. Sıra ihanete gelince onun da arkadaşlarının yerlerini ispiyonlasın diye kendi yakınında saklanacağını tahmin etmiş ve bulmuş. En son sırada aşk kalmış. İhanet hemen parmağı ile aşkın yerini işaretlemiş. Çalıların arkasında olan aşkın çıkması ve sobelemek için çılgınlık elinde sopa ile çalıların arkasını dürtmüş. O sırada çalıların arkasında “AHH” diye bir ses duyulmuş. Sopa aşkın gözüne girmiş ve gözünü kör etmiş. Bu duruma çılgınlık çok üzülmüş. Kendi elleri ile aşkın gözünü kör eden çılgınlık;

“Bundan böyle senin elin ayağın ben olacağım ve asla yanından ayrılmayacağım” demiş. O zamandan beri aşkın gözü kördür, çılgınlık hep yanındadır ve aşık olan insan her çılgınlığı yapar.


Leave A Reply