Susuzluktan Nasıl Ölünür? Susuzluğun İnsan Vücuduna Etkileri

0
Advertisement

Ne kadar susuz yaşayabiliriz? Susuz kaldığımızda vücudumuzda neler olur? Susuzluktan ölüm nasıl gerçekleşir? Aşama aşama anlatımı

Susuzluğun insan Vücuduna Etkileri – Susuzluktan Nasıl Ölünür?

Su, vücudunuzun yaklaşık yüzde 55 ila 65’ini oluşturur. Su, beyninizin düşünmesine, kan akışının ve kaslarınızın hareket etmesine yardımcı olan, kimyadaki çok önemli bir malzemedir. Fakat terledikten, sahilde bir gün geçirdikten sonra veya susuzluğunuzu görmezden geldiğinizde ne olur? Dehidrasyon herkes için farklıdır – ne kadar egzersiz yaptığınıza, çevrenizdeki sıcaklığa ve genellikle ne kadar terlediğinize bağlıdır – ancak bu hızlı bir şekilde tehlikeli olabilir.

Aşama 1: Susamak

Su Kaybı: Vücut ağırlığının yüzde ikisi kadar su kaybı. Sıcak bir odada bir şey içmeden bir saat kick boks yaparsanız bu kadar su kaybedersiniz.

Etkiler: Susuzluk başladığında, vücudunuz kalan tüm nemi tutar. Böbrekleriniz idrarınızı koyulaştırarak mesanenize daha az su gönderir. Daha az terledikçe, vücut ısınız yükselir. Kan daha kalınlaşır ve durgunlaşır. Oksijen seviyelerini korumak için kalp atış hızınız artar.

Aşama 2: Bayılma

Su Kaybı: Vücut ağırlığının yüzde dördü. Bu kabaca, sıcakta su içmeden üç saat boyunca bisiklete binmek veya iki gün boyunca susuz kalmak demektir.

Advertisement

Etkiler: Kanınız o kadar yoğunlaşır ki, kan akışında meydana gelen azalma cildinizin büzülmesine neden olur. Kan basıncınız düşer, bayılma eğilimi artar. Vücut terlemeyi durdurdu ve bu da terlemenin soğutucu etkisi olmadan aşırı ısınma anlamına gelir.

Aşama 3: Organ Hasarı

Su Kaybı: Vücut ağırlığının yüzde yedisi. Bu sekiz saat boyunca su içmeden sıcak yoga yapmakla aynı anlama gelir.

Etkiler: Vücudunuz kan basıncını korumakta sorun yaşar. Hayatta kalmak için böbrekleriniz ve bağırsağınız gibi hayati olmayan organlara kan akışını yavaşlatılır ve bu durum hasara neden olur. Böbrekleriniz kanınızı filtrelemez, hücresel atık hızla artar. Bu aşamada bir bardak su için gerçek anlamda ölürsünüz.

Aşama 4: Ölüm

Su Kaybı: Vücut ağırlığının yüzde onu. Bu, beş gün süren susuzluk ya da çok sıcak hava koşullarında 11 saat boyunca su içmeden koşmakla aynı anlama gelir.

Etkiler: Biraz su içmelisiniz. Hava sıcaksa, kontrol edilemeyen vücut sıcaklığınız hayati organlarınızın aşırı ısınması neden olur; Karaciğer yetmezliği muhtemelen sizi öldürecek. Ancak, koşullar hafifse, kanınızda toksik çamur oluşur ve raporunuzda büyük bir olasılıkla böbrek yetmezliği yazar.

Advertisement


Leave A Reply