En Yaygın Kripto Para Birimleri Hangileridir? Nasıl Alınır ve Satılır?

0
Advertisement

En yaygın kullanılan kripto para birimleri hangileridir? Yüzlerce kripto para birimi arasında ön plana çıkan kripto paralar ve açıklamaları.

En Yaygın Kripto Para Birimleri Hangileridir? Nasıl Alınır ve Satılır?

Kaynak : Pixabay

 • Bitcoin – Her şeyi başlatan ilk kripto para birimi.
 • Ethereum – Geliştiricilerin Bitcoin ile çalışmayan farklı dağıtılmış uygulamalar ve teknolojiler oluşturmasına olanak tanıyan Turing-complete programlanabilir bir para birimi.
 • Ripple – Çoğu kripto para biriminin aksine, işlemler için ağ çapında bir fikir birliğine ulaşmak için bir Blockchain kullanmaz. Bunun yerine, onu Bitcoin’den daha hızlı hale getiren ve aynı zamanda hacker saldırılarına karşı savunmasız hale getiren yinelemeli bir fikir birliği süreci uygulanır.
 • LINK – ChainLink, merkezi olmayan bir blockchain oracles hizmetidir. ChainLink’in dijital para birimi, uygulamalara, ödeme sistemlerine ve işlemlere bağlanan sözleşmelerin kullanımını kolaylaştırdı. Bu teknoloji, kullanıcıların üçüncü şahısların katılımı olmadan varlıkları takas etmelerine olanak tanır.
 • Bitcoin Cash – En büyük Bitcoin madencilik şirketi ve ASIC’ler Bitcoin madencilik çipleri üreticisi tarafından desteklenen bir Bitcoin fork’u. Piyasa değeri açısından şimdiden ilk beş kripto para birimine yükseldi.
 • NEM – Proof of Work algoritması kullanan diğer çoğu kripto para biriminin aksine, kullanıcıların yenilerini alabilmek için belirli miktarlarda jeton bulundurmalarını gerektiren Önem Kanıtı kullanır. Kullanıcıları fonlarını harcamaya teşvik eder ve belirli bir kullanıcının genel NEM ağı için ne kadar önemli olduğunu belirlemek için işlemleri izler.
 • Litecoin – Bitcoin’in ‘dijital altını‘ ile karşılaştırıldığında ‘dijital gümüş‘ olma niyetiyle yaratılmış bir kripto para birimidir. Aynı zamanda Bitcoin’in bir çatalı, ancak selefinden farklı olarak dört kat daha hızlı bloklar oluşturabilir ve 84 milyonda maksimum jeton sayısına sahiptir.
 • IOTA – Bu kripto para biriminin çığır açan muhasebe teknolojisine “Tangle” denir ve bir işlemde gönderenin iki işlemi onaylayan bir Çalışma Kanıtı yapmasını gerektirir. Böylece IOTA, özel madencileri süreçten çıkardı.
 • NEO – Her türlü finansal sözleşmenin ve üçüncü taraf dağıtılmış uygulamaların bunun üzerine geliştirilmesine izin veren akıllı bir sözleşme ağıdır. Ethereum ile aynı hedeflerin birçoğuna sahiptir, ancak Çin’de geliştirilmiştir ve bu, Çinli düzenleyiciler ve yerel işletmelerle gelişmiş ilişkiler nedeniyle potansiyel olarak bazı avantajlar sağlayabilir.
 • Dash – İki katmanlı bir ağdır. İlk kademe ağı güvence altına alan ve işlemleri kaydeden madencilerdir, ikincisi ise işlemleri aktaran ve InstantSend ve PrivateSend tipi işlemlere olanak sağlayan “masternodlardan” oluşur. İlki Bitcoin’den önemli ölçüde daha hızlıdır, ikincisi ise tamamen anonimdir.
 • Qtum – Bitcoin ve Ethereum’un iş uygulamalarını hedefleyen teknolojilerinin birleşmesi. Ağ, Ethereum ağında nasıl çalıştığı gibi akıllı sözleşmelerin ve dağıtılmış uygulamaların kullanımına izin verirken, Bitcoin’in güvenilirliğine sahiptir.
 • Monero – Açık ve gizlilik odaklı ideallerinden dolayı özel işlem yeteneklerine sahip ve en aktif topluluklardan biri olan bir kripto para birimi.

Nasıl Saklanır?

Çoğu geleneksel para biriminin aksine, kripto para birimleri dijitaldir ve bu, özellikle depolamaya gelince, tamamen farklı bir yaklaşım gerektirir. Teknik olarak, kripto para birimlerinizi saklamazsınız; bunun yerine, güvenli bir şekilde depolanması gereken işlemleri imzalamak için kullandığınız özel anahtardır.

En Yaygın Kripto Para Birimleri Hangileridir? Nasıl Alınır ve Satılır?

Kaynak : Pixabay

Farklı ihtiyaçları karşılayan birkaç farklı türde kripto para birimi cüzdanı vardır. Önceliğiniz gizlilikse, bir kağıt veya bir donanım cüzdanı tercih edebilirsiniz. Bunlar, kripto fonlarınızı saklamanın en güvenli yollarıdır. Ayrıca sabit sürücünüzde ve çevrimiçi cüzdanlarınızda depolanan, borsalara veya bağımsız platformlara bağlı olabilen ‘soğuk’ (çevrimdışı) cüzdanlar da vardır.

Nasıl Alınır?

Bitcoin satın almaya gelince birçok farklı seçenek var. Örneğin şu anda 58 ülkede yaklaşık 1.800 Bitcoin ATM’si var. Üstelik hediye kartları, kripto para borsaları, yatırım ortaklıkları kullanarak BTC satın alabilir ve hatta yüz yüze işlem yapabilirsiniz.

En Yaygın Kripto Para Birimleri Hangileridir? Nasıl Alınır ve Satılır?

Kaynak : Pixabay

Diğer, daha az popüler kripto para birimleri söz konusu olduğunda, satın alma seçenekleri o kadar çeşitli değildir. Bununla birlikte, düz para birimleri veya Bitcoinler için çeşitli kripto paralar alabileceğiniz çok sayıda borsa vardır. Yüz yüze alım satım da jeton edinmenin popüler bir yoludur. Satın alma seçenekleri, belirli kripto para birimlerine, bunların popülerliğine ve konumunuza bağlıdır.

Advertisement

Leave A Reply