Funda Bitkisi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Funda nasıl bir bitkidir? Fundanın özellikleri, çeşitleri, fundagiller hakkında bilgi.

fundaFunda; (Lat. Erica). İkiçenekliler sınıfının Fundagiller familyasından bir bitki; süpürgeotu, süpürgeçalısı da denir. Güney Afrika, Orta ve Güney Avrupa ile Akdeniz makiliklerinde yaygın olarak yetişir. 500 kadar türü vardır. Çoğunluğu dik ya da yarı çalı, enden olarak ağaç görünümündedir. Çiçekleri beyaz, pembe, enden olarak da sarı renklidir. Koyu kırmızı odunu iyi cila tutar.

Fundagiller, (Lat. Ericacea). Kapalıtohumluların Bicornes takımına bağlı familyadır. Dünya üzerinde geniş alanlar kaplayan familyanın türleri çoğunlukla çalı ve ağaççık durumunda odunsu bitkilerdir. Yapraklar sade ve çoğu kez herdem yeşil, bir bölümünde ise küçülüp iğne yaprak görünümü almıştır. Çiçekler birleşiktir.

Fundalar, (Lat. Ericales). Fundagiller familyasına bağlı bir bitkidir. Güney Afrika, Orta ve Güney Avrupa ile Akdeniz çevresinde yayılan 500 kadar türü vardır. Çoğunlukla ağaççık ve çalı görünümünde, herdem yeşil, çok yıllık odunsu bitkilerdir. Kısa saplı, iğne biçimindeki yapraklar sürgünlere çevreli olarak dizilir. Çiçekler bileşik ve salkım olarak dizilir. Meyve yarıküre, kapsül biçiminde, dört gözlüdür. Bol sayıda, küçük tohumları vardır. Boyları 2-3 m’yi aşmaz. Türkiye’nin ormanlık alanlarında genellikle Akdeniz ikliminin etkili olduğu yerlerde geniş alanlar kaplayan beyaz çiçekli ağaç-fundası (Erica arborea L.) ve pembe çiçekli funda (Erica verticillata Forks) türleri yetişir. Süpürge çalısı adı da verilen ağaç fundasının odunu pipo yapımında, Ericolin adlı glikozidi tıpta idrar söktürücü olarak kullanılır. Süs bitkisi olarak da kullanılır.


Leave A Reply