George’un Harika İlacı Kitap Özeti, Karakterler, Konusu, Roald Dahl

0
Advertisement

Roald Dahl’ın George’un Harika İlacı isimli kitabının konusu nedir? George’un Harika İlacı kitap özeti, karakter analizleri, hakkında bilgi.

George’un Harika İlacı

Birçok çocuk kitabının yazarı olan İngiliz yazar Roald Dahl’ın George’un Harika İlacı (1981), kitabın adından da anlaşılacağı gibi George’un hikayesini anlatıyor.

George'un Harika İlacı

Kitabın Özeti

George’un Harika İlacı, George’un Büyükannesini daha iyi bir insan yapmak için bir ilaç yapmaya çalışırken yaşadığı talihsizlikleri anlatan Roald Dahl’ın bir çocuk romanıdır. Roman başladığında George’un annesi Mary kasabada alışverişe giderken George’un babası Killy çiftlikte çalışıyordur. Mary, George’a büyükannesi ile ilgilenmesini ve büyükannesine ilacını saat 11’de vermeyi unutmamasını söyler. George huysuz, aksi ve bencil Büyükanne ile yalnız kalır. George’un ne yaparsa yapsın büyükannesini memnun edemez, bu yüzden onu değiştirecek yeni bir ilaç yapmaya karar verir.

George, hünnap meyve suyundan baharatlara, ayakkabı cilasına, motor yağına ve diş macununa kadar her şeyi ekleyerek hazırladığı bir ilaç üzerinde çalışmaya başlar. George hazırladığı harika ilacı kaynatır, sonra birazını büyükannenin ilaç şişesine döker. George daha sonra büyükanneye ilacı verir. İlaç büyükannenin muazzam boyutlara büyümesine neden olur. Bunu gören büyükanne de kendisinin büyülü olduğuna inanmaya başlar. George bunun doğru olmadığını söyler ve ilacın bir tavuk üzerinde nasıl etki yarattığını gösterir. Tavuk devasa büyür. Tam bu sırada hem Mary hem de Killy eve varırlar. Gördükleri karşısında hayrete düşerler. Killy özellikle şaşırmıştır çünkü bu ilaçla hayvanların hızla büyümesi ve dünyada açlık sorununun hızla çözülmesi mümkün olacaktır. İlacın çiftçiler için seri olarak üretilmesi gerektiğine karar verir. Böylece Killy ve ailesi zenginleşirken George da ünlü olacaktır.

Ne yazık ki, George’un ilacın ikinci denemesi, ilki gibi iyi sonuç vermez. Bir tavuk üzerinde denerler ve tek yaptığı tavuğun bacaklarını büyütmek olur. Çünkü ilacın içinde pire tozu ve ayakkabı cilası eklenmemiştir. İlacın üçüncü denemesinde, ilaçta motor yağı ve antifriz bulunmadığından, ilaç bu sefer de tavuğun yalnızca boynunu büyütür. Dördüncü ilaç denemesi ise tam tersi etkiye sahiptir. Tavukların küçülmesine neden olur. Büyükanne, öfkelidir ve ilacı çay zannederek içer. Böylece de tamamen kaybolana kadar hızla küçülür. George’un babası sevinirken, annesi önce üzülür. Sonunda, George’un annesi de büyükannenin ortadan kaybolmasının en iyisi olduğuna karar verir. George, ilacıyla sihir dünyasına dokunabildiğini fark ederek titremeye başlar.

Advertisement

Karakterler

George Kranky

George, bakış açınıza bağlı olarak ya küçük bir zehirleyici ya da kötü bir büyükanne ve büyükbabadan kendini koruyan bir çocuk. Büyükannesinden korkar ve onun gözetimindeyken onu bu kadar korkuttuğu için ona bir ders verilmesi gerektiğini düşünür. Onun iğrenç ilacı, her şeyin çok büyümesini sağlayan sihirli bir iksir olduğu ortaya çıkıyor.

George çok iyi bir simyacı değil çünkü iksirlerinin son derece güçlü etkileri olmasına rağmen, malzemeleri hatırlayamıyor ve hiçbir şeyi yazmıyor. Bu, büyükannesini o kadar küçültüp tamamen ortadan kaybolduğunda pişman olduğu bir şeydir. Kitap, ne yaptığını ve kendiliğinden eylemlerinin nasıl geniş kapsamlı sonuçlara yol açabileceğini düşünürken sona eriyor.

Büyükanne

George’un büyükannesi çok sevgi dolu ya da anne bir kadın değil. Aslında George’a karşı oldukça acımasızdır ve onu böcek yeme hikayeleriyle korkutmaktan zevk alır, bu da onun cadı olup olmadığını merak etmesine neden olur. George’un ev yapımı ilacını içtiğinde boyu o kadar uzar ki ahırda uyumak zorunda kalır. Ancak bu onun şikayet etmesini engellemez. Göz ardı edildiğini hissediyor ve bu konuda daha fazla inlemek için Krankylerin evine gittiğinde, onu belirsizliğe sürükleyen başka bir iksir içiyor. Ancak kitabın sonunda, bunun kendisine hizmet ettiğini ve her halükarda aşırı derecede sinir bozucu olmaya başladığını kabul ediyor.

Bay Kranky

George’un babası, George’un yeni keşfettiği simya becerilerinden heyecan duyuyor çünkü onlardan para kazanmanın bir yolunu görebiliyor. Her şeyi uzatan ilacı, her yerdeki çiftçiler için bir para yapıcı olarak görüyor, çünkü onlar hayvanlarını muazzam oranlarda büyütebiliyor ve onlardan çok daha fazla para kazanabiliyorlar. Bu yüzden ahlaki pusulasını biraz kaybediyor ve çok odaklanmış durumda. George’u, yapabileceği zarardan ve deneylerin etik sonuçlarından habersiz olduğu ilacı yeniden yaratmaya teşvik ediyor.


Leave A Reply