Gerald Ford Kimdir? 38. ABD Başkanının Hayatı ve Siyasi Kariyeri

0
Advertisement

Gerald Rudolph Ford kimdir? Eski Amerikan başkanı Gerald Ford hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri, başkanlık dönemi hakkında bilgi.

Gerald Ford

Kaynak: commons.wikimedia.org

Gerald Ford

Gerald R. Ford, 1974’ten 1977’ye kadar görev yapan Amerika Birleşik Devletleri’nin 38. Başkanıydı. Başkan Richard’ın istifasının ardından göreve geldiği için Amerikan tarihinde ne başkanlığa ne de başkan yardımcılığına seçilmeyen tek Başkandı. Nixon. Ford, başkanlığından önce ABD Temsilciler Meclisi’nde Michigan eyaletini temsilen 25 yıl görev yaptı.

Ford, 14 Temmuz 1913’te Omaha, Nebraska’da doğdu. Grand Rapids, Michigan’da büyüdü ve futbol oynadığı ve siyaset bilimi diploması aldığı Michigan Üniversitesi’ne gitti. Dünya Savaşı sırasında ABD Donanması’nda görev yaptı ve ardından siyaset alanında bir kariyere başlamak için Grand Rapids’e döndü. İlk olarak 1948’de ABD Temsilciler Meclisi’ne seçildi ve 1965’ten 1973’e kadar Meclis’in Cumhuriyetçi lideri olarak görev yaptı.

Ekim 1973’te Başkan Nixon, Spiro Agnew’in istifasının ardından Ford’u Başkan Yardımcısı olarak atadı. Nixon, Ağustos 1974’te istifa ettiğinde, Ford Başkan oldu. Başkan olarak Ford, devam eden Watergate skandalı, yüksek enflasyon ve Vietnam Savaşı’nın sonu gibi birçok zorlukla karşı karşıya kaldı. Bu zorluklara rağmen, Nixon başkanlığının kargaşasından sonra ülkeye istikrar getirme çabaları ve Sovyetler Birliği ve dünyadaki diğer ülkelerle ilişkileri iyileştirme çabalarıyla hatırlanıyor.

Ford, başkanlığı sırasında Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olan Helsinki Anlaşmalarını imzaladı ve ayrıca ülke komünist güçlerin eline geçtiğinde Amerikan vatandaşlarının Vietnam’dan tahliyesini denetledi. Ayrıca, görevdeyken işlemiş olabileceği tüm suçlar için Nixon’a tam ve koşulsuz bir af verdi.

Başkanlığından sonra Ford, kamusal yaşamda aktif kaldığı Rancho Mirage, California’daki evine emekli oldu. 26 Aralık 2006’da 93 yaşında öldü.

Advertisement

Kaynak 2

Gerald Rudolph Ford; Amerika Birleşik Devletleri’nin 38. başkanıdır (Omaha 1913 – 26 Aralık 2006).

Michigan ve Yale üniversitelerinde hukuk öğrenimi gördü. İkinci Dünya Savaşı’nda deniz kuvvetlerinde görev yaptı. 1947-1949 arasında avukat olarak çalıştı. 1949’da ABD Temsilciler Meclisi’ne seçildi. 1973’te Spiro Agnew görevden çekildikten iki gün sonra Başkan Nixon tarafından başkan yardımcılığına atandı. 1974’te Başkan Nixon, Watergate olayı nedeniyle görevden ayrılmak zorunda kalınca, ABD’nin 38. başkanı olarak and içip göreve başladı.

Devlet Başkanı olarak SSCB ve Çin ile uzlaşmaya, Ortadoğu’da geçici barışa yönelik bir yumuşama politikası izledi. Ancak kamuoyunun daha güçlü önderlik nitelikleri taşıyan bir başkan arayışı içinde olması sonucu 1976 başkanlık seçimlerinde Demokrat Partili rakibi Jimmy Carter karşısında yenilgiye uğradı.

1977’de Ulusal Eğitimi Geliştirme Akademisi, 1981’de “20th Century Fox” Filmcilik Şirketi 1982’de “American Express Company” yönetim kurulları başkanlıklarına seçildi.

Başlıca eserleri: John R. Stiles ile Birlikte Portrait of the Assassin (Suikastçinin Portresi) 1964 ve anılarını içeren A Time to Heal (Yaraları Sarma Zamanı) 1979.

Advertisement


Leave A Reply