Hasan Tahsin Kimdir? Hayatı, İzmir’in İşgali ve İlk Kurşunun Atılması

0
Advertisement

Hasan Tahsin Kimdir ve ne yapmıştır? Hasan Tahsin hayatı, biyografisi, İzmir’in işgali ve ilk kurşunun atılması hakkında bilgi.

hasan tahsin

Hasan Tahsin

Hasan Tahsin Bey (1888, Selânik, Osmanlı İmparatorluğu; 15 Mayıs 1919, İzmir) bir Türk gazeteciydi. Türk kurtuluş savaşında 15 Mayıs 1919’da Yunan işgal güçlerine ilk kurşunu  atmıştır. O zamandan beri ulusal bir kahraman olarak kabul ediliyor.

Hayatı

Hasan Tahsin (Osman Nevres), 1888’de, o zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olan Yunanistan’ın Selanik kentinde doğdu. Selanik’teki okuldan sonra, 1910’dan itibaren Sorbonne’daki Paris Üniversitesi’nde siyaset bilimi okumadan önce İstanbul’da yaşadı. Öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul’a döndü.

Tahsin, Osmanlı İmparatorluğu’nda İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin gizli örgütü Teşkilât-ı Mahsusa’nın bir üyesiydi. Birinci Dünya Savaşı sırasında, 15 Ekim 1914’te Romanya’nın başkenti Bükreş’te İngiliz Tarım ve Balıkçılık Bakanı Noel Edward Buxton ve kardeşi Charles Roden Buxton’a suikast düzenlemekle görevlendirildi; ancak suikast başarısız oldu. Tahsin daha sonra beş yıl sürgüne gitmek zorunda kaldı. Ayrıca, bir Rumen mahkemesi tarafından 20 yıl ağır çalışmaya mahkûm edildi.

İstanbul’a döndükten sonra tüberküloz tedavisi için İsviçre’ye gitti. İsmini anonim kalmak için Osman Nevres’ten Hasan Tahsin olarak değiştirdi. 1918’de İzmir’e döndü. Orada, 11 Kasım 1918’de başka bir gazeteciyle birlikte, ölümü sonucu 15 Mayıs 1919’da yayından kaldırılan siyasi Hukuk-u Beşer gazetesini kurdu. 2011 yılında gazetenin tüm baskıları Osmanlıca’dan Türkçe’ye çevrilmiştir.

Advertisement
hasan tahsin

Kaynak: wikipedia.org

İlk Kurşun

15 Mayıs 1919’da Yunan birlikleri İzmir’e çıkar ve kenti 9 Eylül 1922’de Kuvayı Milliye birlikleri tarafından geri alınıncaya kadar işgal eder. Bu operasyon Türk Kurtuluş Savaşı ile sonuçlandı.

Yaklaşan savaşa cevaben, 14/15 Mayıs 1919 gecesi Redd-i İlhak Cemiyeti adlı bir dernek toplandı. O gece binlerce insan eski bir mezarlığın etrafında toplandı. Hasan Tahsin de o gün çıkardığı Hukuk-u Beşer gazetesinde direniş çağrısı yaptı. Ayrıca, diğer şeylerin yanı sıra Paris Barış Konferansı’nı eleştirdiği bir konuşma yaptı.

15 Mayıs 1919 sabahı Hasan Tahsin, saat 07:30’da İzmir Saat Kulesi’nin de bulunduğu Konak Meydanı’na gitti; bu noktada sahil zaten binlerce Yunan askeri tarafından kuşatılmıştı. 8:55’te ilk düşman gemisi İzmir’e indi. Mürettebatı daha sonra aşağıdaki tüm gemileri alkışladı. Tahsin’in yüksek sesle “Olamaz, olamaz, böyle ellerini sallaya sallaya giremezler” diye bağırdığı duyuldu. Daha sonra tabancasını aldı ve ateş açtı. Böyle bir direniş beklemeyen Yunan Alayı şaşırmıştı. Daha sonra ise yanında fazla yandaşı olmayan Tahsin, Yunan Alayı tarafından açılan ateş ve ardından süngüleme sonucunda, Kordonboyu’nda kalabalığın önünde henüz 31 yaşında yaşama veda etti. Hasan Tahsin’in naaşı ise İzmir Saat Kulesi’nin altında bulunmuştur.

Kaynak 2 – Hasan Tahsin Hayatı

Hasan Tahsin; gazetecidir (Selanik 1888-İzmir 1919).

Asıl adı: Osman Nevres. İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne üye oldu. İkinci Meşrutiyet’ten sonra Fransa’ya gönderilen ilk öğrenciler arasında yer aldı, Paris’te siyasal bilimler okudu, savaşın başlamasıyla dönüp Teşkilatı Mahsusa’da görev aldı. Romanya’da Türklere karşı zararlı propaganda yürüten İngiliz Buxton kardeşler için düzenlediği suikast yüzünden tutuklanıp hapsedildi. Savaş kargaşası içinde kurtulma yolu buldu (1916). İsviçre’ye gidebilmek için aldığı pasaportta babasının adını kullandığı için gerçek adı Osman Nevres gölgede kalmış oldu, mütareke dönüşünde (1918) İzmir’e yerleşti. Hukuk-i Beşer adlı gazetenin kuruluş ve yayımına katıldı, Yunan işgaline karşı çıkan Reddi-i İlhak Derneği’nin örgütlenmesini gerçekleştirdi. İzmir’e ilk çıkan düşman askerlerine ateş açtığı için bulunduğu yerde öldürüldü; günümüzde “İlk Kurşun Anıtı” onun anısını yaşatır.

Advertisement


Yorum yapılmamış

  1. Hasan Tahsin ya da gerçek adıyla Osman Nevres (1888, Selanik – 15 Mayıs 1919, İzmir), 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’e çıkartma yapan, seçkin askerlerden oluşan Yunan Efzon Alayı işgal askerine, Kordonboyu’ndan ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatan ulusal sembol kişi, yazar ve gazeteci

Leave A Reply