Kelebekler İle İlgili Şiirler, Kelebek Konulu Şiir Örnekleri, Kelebek Şiirleri

0
Advertisement

Kelebekler, kelebeklerin güzellikleri, ömrü, sevgisi ile ilgili şiirler. Kelebekler konulu uzun ve kısa şiir örnekleri. Kelebek konulu şiirler.

Kelebekler İle İlgili Şiirler

Kelebekler İle İlgili Şiirler

KELEBEK

Yel estikçe uşuşan
Yapraklara benziyor.
Durmadan, yorulmadan,
Daldan dala geziyor.

Kanatları ipektir,
Bozulur dokununca
Sanki canlı çiçektir,
Açar bahar olunca
Ben onu çok severim,

Koşup tutmak isterim.
Fakat kaçar yaramaz,
Uçmadan yaşayamaz.
Hasan Ali Yücel


KELEBEK

Uçuşuyor kırlarda
Çeşit çeşit kelebek,
Müjdeliyor baharı
Benek benek, rengarenk.

Advertisement

Dantel gibi işlenmiş
Sanki tülden kanatlar,
Koşuşuyor ardından
Mutluluğa çocuklar.

Atila Çakıroğlu


KELEBEK

Kanadı benek benek,
Ufacık bir kelebek
Konmuş papatyaya
Papatya pek haindi

Birden bire silkindi
Onu düşürdü çaya.
Islanınca kanadı,
Kelebek uçamadı

Mahkum oldu ölmeye
Bir arı geçiyordu
Hain çiçeğe sordu:
-Niçin öldürdün? diye

Bunu yapıp vesile
O sivri iğnesiyle
Geldi üstünde kaldı
Emerek derin derin

Advertisement

Boğulan kelebeğin
İntikamını aldı
Yaşar N. Nayır

Kelebek Kelimesiyle Gerçek, Mecaz ve Yan Anlamların Kullanıldığı Cümleler
  • * Bahar geldiğinde rengarenk çiçeklerin üzerinde en az onlar kadar renkli kelebekler gezmeye başlar.
  • * Kelebeğin ömrü çok kısadır derler ancak o ömrü çok özgür yaşar.
  • * Etrafta kelebek gibi uçuşuyor, kahkahaları çok uzaktan bile duyulabiliyordu.
  • * Ardahan’da her yıl Ağustos ayında milyonlarca beyaz kelebek bir araya gelerek köprü ışıkları altında dans ettikten sonra toplu halde ölüyor.
  • * Renk renk uçuşan kelebekler, tropik bitki ve çiçekler arasında yürüyüş yapabilir, kelebeklerin üzerinize konmasına izin verebilirsiniz.
  • * Bir gün, kozada küçük bir delik belirdi; bir adam oturup kelebeğin saatler boyunca bedenini bu küçük delikten çıkarmak için harcadığı çabayı izledi.
  • * Bazı kelebekler zehirlidir.
  • * Dişi kelebekler yumurtlarken özellikle tırtılların beslendiği bitki türlerinin üzerine veya yakınına yumurtalarını bırakırlar.
  • * Gece kelebeklerinin işitme ve koku alma duyuları da çok hassastır.
  • * Bu amaçla hem dut ipekböceği, Ijem de daha kalın iplik ve açık kahverengi ipek veren tasar adlı kelebek türü yetiştirilir.

Nymphalidae (Alaca Kelebekler)

Nymphalidae (Alaca Kelebekler); Lepidoptera (pulkanatlılar) takımından böcek familyasıdır. Genellikle parlak ve göz alıcı renkleriyle dikkat çeken bu familya üyelerinin ön bacak çifti körelmiştir. Çoğu türün kanat açıklığı 35-90 mm arasında değişir. Genellikle kanatlarının kenarı girintili çıkıntılı, üst yüzeyi beyaz, sarı ya da kahverengi alacalı ve bu renklere aykırı lekelerle bezeli, alt yüzeyi daha soluk renklidir. Bazılarında ya mevsime bağlı ya da eşeysel ikibiçimlilik görülür.

Çoğunun tırtılında boynuz biçimli çıkıntılar, kabartılar ve dikenler vardır. Genellikle parlak renklidirler. Pupa evrelerini koza örmeden başaşağı asılı olarak geçirirler. Nymphalidae familyası kelebek koleksiyoncularının büyük değer verdiği birçok türü içerir. Bunlardan göçmen Vanessa atalanta türü Avrupa, Kuzey Amerika ve Kuzey Afrika’ya yayılmıştır. Bu kelebek bulunduğu yerlerdeki ısırganlarla beslenir.

Basilarchia archippus (ya da Limenitis archippus) türü renk ve desenini yenemeyecek ölçüde lezzetsiz olan kral kelebeğine benzeterek korunur. Bu tür dıştan bakıldığında biraz daha iri olması ve arka kanatlarında enine birer siyah çizgi bulunmasıyla kral kelebeğinden ayırt edilebilir.

Speyeria ve Boloria gibi cinslerin birçok üyesi kanat altlarındaki gümüşsü lekelerle dikkat çeker. Bu kelebeklerden birçok türün tırtılı genellikle geceleri etkinlik gösterir ve menekşe yapraklarıyla beslenir.

Nymphalidae üyeleri yürümek için yalnız iki çift bacağını kullanabildiğinden dört-ayaklı kelebek, ön bacak çifti körelmiş olduğundan güdükbacaklı kelebek ve renklerinden ötürü alaca kelebek adlarıyla da tanınır. Ayrıca Saturniidae familyasının üyelerine verilen tavus kelebeği adı bazen bu familya üyelerini de kapsayacak biçimde kullanılır.


Leave A Reply