Mahatma Gandhi Kimdir? “Yüce Ruh” Olarak Bilinen Hintli Lider

0
Advertisement

Mahatma Gandhi Kimdir? “Yüce Ruh” olarak da bilinen ve Hindistan’ın bağımsızlığı için yürüttüğü çaba ile tüm dünyayı etkilemiş pasifist liderin hayatı.

Mahatma Gandhi Kimdir? "Yüce Ruh" Olarak Bilinen Hintli Lider

Mahatma Gandhi

  • Doğum Tarihi: 2 Ekim 1869, Porbandar, Hindistan
  • Ölüm: 30 Ocak 1948 Yeni Delhi, Hindistan
  • En iyi bilinenleri: Şiddet içermeyen sivil hak protestolarını organize etmek

Biyografi:

Mahatma Gandhi, dünyadaki en ünlü liderlerden birisi olması yanı sıra en fazla insanı etkileyen dünya çapında bir liderdir. İlkelerini ve şiddetsizliğe olan inancını Martin Luther King, Jr. ve Nelson Mandela gibi birçok önemli sivil haklar lideri izledi. Onun ünü öylesine büyüktür ki çoğunlukla sadece “Gandhi” olarak anılacaktır.

Mahatma Gandhi nerede büyüdü?

Mahatma, 2 Ekim 1869’da Hindistan’ın Porbandar kentinde doğdu. Üst sınıf bir aileden geliyordu ve babası yerel toplumda liderdi. Büyüdüğü gelenek gibi, Mahatma’nın ebeveynleri de 13 yaşında onun için bir evlilik düzenledi. Hem düzenlenmiş evlilik hem de genç yaş bazılarımız için garip görünebilir, ancak büyüdüğü şeyleri yapmanın normal yolu buydu.

Mahatma’nın ebeveynleri onun bir avukat olmasını istediler. Sonuç olarak, 19 yaşında Mahatma İngiltere’ye gitti ve burada University College London’da hukuk okudu. Üç yıl sonra Hindistan’a döndü ve kendi hukuk pratiğini başlattı. Maalesef Mahatma’nın hukuk uygulaması başarılı olmadı, bu yüzden bir Hint Hukuk firmasında iş buldu ve Güney Afrika hukuk bürosundan çalışmak için Güney Afrika’ya taşındı. Gandi’nin Hintlilere karşı ırksal ön yargıları birebir yaşayacağı ve medeni haklar alanındaki çalışmalarına başlayacağı yer Güney Afrika’daydı.

Gandhi ne yaptı?

Hindistan’a geri döndüğünde, Gandhi Hint İmparatorluğu’nun İngiliz İmparatorluğu’ndan bağımsızlığı mücadelesine önderlik etti. Şiddet içermeyen çeşitli sivil itaatsizlik kampanyaları düzenledi. Bu kampanyalar sırasında, Hint nüfusunun büyük grupları çalışmayı reddetmek, sokakta oturmak, mahkemeleri boykot etmek ve daha fazlası gibi şeyler yapacaklardı. Bu protestoların her biri kendi başlarına küçük görünebilir, ancak nüfusun çoğu aynı anda yaptığında, büyük bir etkiye sahip olabilirler.

Gandhi bu protestoları organize ettiği için birkaç kez hapse atıldı. Hapishanedeyken sık sık oruç tuttu. İngiliz hükümeti sonunda onu serbest bırakmak zorunda kalacaktı çünkü Hint halkı Gandhi’yi sevmişti. İngilizler, ölmesine izin verirlerse ne olacağından korkuyordu.

Advertisement

Gandhi’nin en başarılı protestolarından birine Tuz Yürüyüşü deniyordu. İngiltere tuz vergisi koyduğunda, Gandhi kendi tuzunu yapmak için Dandi’de denize 241 mil yürümeye karar verdi. Yürüyüşünde binlerce Hintli ona katıldı.

Gandhi ayrıca Hint halkı arasında medeni haklar ve özgürlükler için de savaştı.

Mahatma, Büyük Ruh anlamına gelen bir terimdir. Bu diğer dinlerdeki Aziz ya da Eren anlamına gelir. Hindistan’da ona ulusun babası ve baba anlamına gelen Bapu denir.

Mahatma Gandhi nasıl öldü?

Gandhi 30 Ocak 1948’de öldürüldü. Dua toplantısına katılırken bir terörist tarafından vuruldu.

Mahatma Gandhi Hakkında İlginç Gerçekler

  • 1982 filmi Gandhi, en iyi sinema filmi dalında Oscar Akademi Ödülü’nü kazandı.
  • Doğum günü Hindistan’da ulusal bir bayramdır. Aynı zamanda Uluslararası Şiddetsizlik Günü’dür.
  • 1930 yılında Time Dergisi onu Yılın İnsanı olarak seçmişti.
  • Beş kez Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.


Leave A Reply