Amazon Yağmur Ormanları Hakkında İlginç Bilgiler

0
Advertisement

Amazon Yağmur Ormanları nerededir ve özellikleri nelerdir? Amazon Yağmur Ormanları hakkında gerçekler, ile ilgili ilginç bilgiler.

Amazon Yağmur Ormanları Hakkında İlginç Bilgiler

Amazon Yağmur Ormanları

Amazon yağmur ormanları Güney Amerika’da bulunur ve 2,1 milyon mil karelik alanı kapsar. Brezilya’nın % 60ı, Peru’nun % 13ü, Kolombiya’nın % 10’u ve diğer ülkelerin küçük bir kısmı bu yağmur ormanlarından oluşur. Toplamda, Amazon yağmur ormanlarının sunduğu imkanlardan faydalanan dokuz ülke mevcuttur. Amazon yağmur ormanları en az 55 milyon yıl oluşmuşlardır. Amazon yağmur ormanlarında, birçoğu dünyanın herhangi bir yerinde bulunmayan, çok çeşitli bir türlere ev sahipliği yapmaktadır.

Amazon Yağmur Ormanları İle İlgili İlginç Bilgiler:

*** Amazon yağmur ormanı nemli, geniş yapraklı bir ormandır.

*** Güney Amerika‘daki Amazon Havzasının çoğunu kapsar. Havza 2,7 milyon mil kare iken Amazon yağmur ormanları bunun 2,1 milyon mil karelik alanını kapsar.

*** Amazon yağmur ormanları bir ülke olsaydı, büyüklük sıralamasında 9. olurdu.

Advertisement

*** Sınırları içinde Amazon yağmur ormanları bulunan dokuz ülke: Brezilya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Ekvador, Bolivya, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası’dır.

*** Amazon yağmur ormanları dünyadaki bilinen türlerin % 10’ununa ev sahipliği yapıyor.

*** Amazon yağmur ormanları dünyadaki 205 kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

*** Amazon yağmur ormanlarında 40.000’in üzerinde farklı bitki türü ve yaklaşık 2.5 milyon böcek türü vardır.

*** Amazon’daki ormansızlaşma ile mücadele çabaları gündemde olan önemli bir konudur.

*** 2005 ve 2010’daki kuraklıklar bu alanı çok etkilemiş ve birçok bitki örtüsünü tahrip etmiştir.

Advertisement

*** Tahminen, eğer iklim değişikliği dünyanın sıcaklığı yalnızca 3 derece artacak olursa Amazon’ların % 75’i yok olacak.

*** Amazon yağmur ormanları, dünyanın oksijeninin % 20’sinden fazlasını ürettiği için “Gezegenin Akciğerleri” olarak da adlandırılır.

*** İnsanlar tarafından bilinen yaklaşık 10 milyon hayvan, bitki ve böcek türü vardır ve yarısından fazlası yağmur ormanında yaşar.

*** Yağmur ormanlarında yenilebilir yaklaşık 3000 meyve vardır.

*** Dünyanın birçok bitkisi tıbbi niteliklere sahiptir. Anti-kanser özelliklerine sahip olduğu bilinen bitkilerin % 70’i yağmur ormanlarında bulunur. Amazon yerlileri düzenli olarak yağmur ormanı bitkileri kullanıyor ancak kullandıkları bu bitkilerin % 90’ı modern bilim tarafından henüz incelenmemiştir.

*** 1500’de 6 ila 9 milyon Amazon yerlisi vardı. Bugün yalnızca tahmini olarak 250.000 kaldı. Amazon yerlileri tarafından konuşulan yaklaşık 170 farklı dil var.

*** Yağmur ormanlarında hala dünyanın geri kalanıyla temasa girmemiş 50 kadar Amazon yerli kabilesi olabileceğine inanılıyor.

*** Amazon yağmur ormanlarında birçok tehlikeli tür yılan, örümcek ve hayvan var. Aynı zamanda anakondaya da ev sahipliği yapıyor.

*** Amazon Nehri, Amazon yağmur ormanlarının yaşam gücü olarak düşünülür.

*** Tukan kuşu, Amazon’daki en gürültülü yaratıktır. Sesi yarım mil öteden dahi duyulabilir.

*** Amazon yağmur ormanlarında zehirli kurbağaların yanı sıra vampir yarasalar var.

*** Amazon’da yağmura yakalanırsanız şemsiyenizi bulmanız için yaklaşık 10 dakika süreniz var demektir. Çünkü ağaçlar öylesine sıktır ki, ilk yağmur damlalarının aşağıya ulaşması 10 dakika kadar sürer.

Advertisement


Leave A Reply