Maya Angelou Kimdir? Afro Amerikalı Bir Kadının İnanılmaz Hayatı Başarıları

0

Maya Angelou kimdir ve ne yapmıştır? AfroAmerikalı bir şair, dansçı ve yazar olan Maya Angelou’nun başarılarla dolu hayatı ve eserleri.

Maya Angelou

Maya Angelou (d. Marguerite Annie Johnson; 4 Nisan 1928 – 28 Mayıs 2014) ünlü bir şair, şarkıcı, dansçı, aktör ve sivil haklar aktivistiydi. 1969 yılında yayınlanan ve Ulusal Kitap Ödülü’ne aday gösterilen otobiyografisi “Kafesteki Kuşun Neden Öttüğünü Biliyorum (I Know Why the Caged Bird Sings)”, Jim Crow Döneminde Afrikalı-Amerikalı olarak yaşadığı deneyimlerini ortaya çıkardı. Kitap, Afrikalı-Amerikalı bir kadının ana akım okuyucuya hitap eden ilk yazısından biriydi.

Maya Angelou

Kısa Bilgiler: Maya Angelou
  • Mesleği: Şair, şarkıcı, dansçı, oyuncu ve sivil haklar aktivisti
  • Bilinen Diğer Adları: Marguerite Annie Johnson
  • Doğum: 4 Nisan 1928, St. Louis, Missouri
  • Ebeveynler: Bailey Johnson, Vivian Baxter Johnson
  • Ölüm: 28 Mayıs 2014 Winston-Salem, Kuzey Karolina
  • Yayınlanmış Eserler: I Know Why the Caged Bird Sings, Gather Together in My Name, The Heart of a Woman
  • Ödüller ve Onurlar: Ulusal Sanat Madalyası, Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası
  • Eş (ler): Tosh Angelos, Paul du Feu
  • Çocuk: Guy Johnson
  • Dikkate değer sözü: “Hayattaki görevim sadece hayatta kalmak değil, gelişmek ve bunu biraz tutkuyla, biraz merhametle, biraz mizahla ve bir tarzla yapmaktır.”

Erken dönem

Maya Angelou, 4 Nisan 1928’de Missouri, St. Louis’de Marguerite Ann Johnson’da doğdu. Babası Bailey Johnson bir kapıcı ve donanma diyetisyeniydi. Annesi Vivian Baxter Johnson bir hemşireydi. Angelou, lakabını ismini telaffuz edemeyen ağabeyi Bailey Jr.’dan aldı, böylece ismi “kız kardeşim” den türettiği Maya olarak kaldı.

Angelou’nun ebeveynleri 3 yaşında boşandı. O ve erkek kardeşi, babaanneleri Anne Henderson ile Arkansas’ın Stamps şehrinde yaşamaya gönderildi. Dört yıl içinde, Angelou ve erkek kardeşi anneleriyle St. Louis’de yaşamaya alındı. Orada yaşarken Angelou, 8 yaşındayken annesinin erkek arkadaşı tarafından tecavüze uğradı. Kardeşine söyledikten sonra, adam tutuklandı ve serbest bırakıldıktan sonra muhtemelen Angelou’nun amcaları tarafından öldürüldü. Cinayet ve yaşadığı travma, Angelou’nun beş yıl boyunca neredeyse tamamen susmasına neden oldu.

Angelou 14 yaşındayken annesiyle birlikte San Francisco, Kaliforniya’ya taşındı. California Çalışma Okulu bursuyla dans ve drama dersleri aldı ve George Washington Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl, 17 yaşındayken oğlu Guy’ı doğurdu. Kendisini ve çocuğunu desteklemek için garson, aşçı ve dansçı olarak çalıştı.

Maya Angelou

Sanat Kariyeri Başlıyor

1951’de Angelou, oğlu ve kocası Tosh Angelos ile New York’a taşındı, böylece Pearl Primus ile Afrika dansı okuyabilirdi. Ayrıca modern dans dersleri aldı. Kaliforniya’ya döndü ve San Francisco’da Afro-Amerikan kardeş örgütlerinde “Al ve Rita” olarak sahne almak için dansçı ve koreograf Alvin Ailey ile birlikte çalıştı.

1954’te Angelou’nun evliliği sona erdi ancak dans etmeye devam etti. San Francisco Purple Onion da konser verirken Angelou, ayırt edici olduğu için “Maya Angelou” adını kullanmaya karar verdi. Kardeşinin ona verdiği takma adı, eski kocasının soyadından aldığı yeni bir soyadı ile birleştirdi.

1959’da Angelou, yazarlık becerilerini geliştirmeye teşvik eden romancı James O. Killens ile tanıştı. New York’a geri dönen Angelou, Harlem Yazarın Loncası’na (Harlem Writer’s Guild) katıldı ve çalışmalarını yayınlamaya başladı.

Yaklaşık olarak Angelou, George Gershwin’in halk operası “Porgy and Bess” in Dışişleri Bakanlığı tarafından desteklenen bir yapımda rol aldı ve Avrupa ve Afrika’daki 22 ülkeyi gezdi. Ayrıca Martha Graham ile dans eğitimi aldı.

İnsan hakları

Ertesi yıl Angelou, Dr. Martin Luther King Jr ile tanıştı. Angelou SCLC’nin (Southern Christian Leadership Conference) kuzey koordinatörü olarak atandı. Performans kariyerine devam ederken, 1961’de Jean Genet’in “Blacks” adlı oyununda yer aldı.

Angelou, Güney Afrikalı aktivist Vusumzi Make ile romantik bir ilişkiye başladı ve Kahire’ye taşındı. Burada Arab Observer için yardımcı editör olarak çalıştı. 1962’de Angelou, Accra, Gana’ya taşındı ve Gana Üniversitesi’nde çalıştı, The African Review için editörlük, Ganaian Times için serbest yazarlık yaptı ve Radyo Gana’da da çalıştı.

Angelou Gana’da yaşarken, Afro-Amerikan göçmen topluluğunun aktif bir üyesi oldu, Malcolm X ile tanıştı ve yakın arkadaş oldu. 1965’te Amerika Birleşik Devletleri’ne döndüğünde, Angelou Malcolm X’in Afro-Amerikan Birliği Örgütü’nü geliştirmesine yardımcı oldu. Ancak organizasyon gerçekten çalışmaya başlamadan önce Malcolm X suikaste kurban gitti.

1968’de Martin Luther King’in bir yürüyüş düzenlemesine yardım ederken, King de suikaste kurban gitti. Bu liderlerin ölümü Angelou’ya “Blacks, Blues, Black!” Başlıklı 10 bölümlük bir belgesel yazmasına, çekmesine ve anlatmasına ilham verdi.

Ertesi yıl otobiyografisi “I Know Why the Caged Bird Sings”, Random House tarafından uluslararası beğeni topladı. Dört yıl sonra Angelou, “Gather Together in My Name” yi yayınladı. 1976’da “Singin ‘ve Swingin’ ve Gettin ‘Merry Like Christmas” yayınlandı. 1981’de “The Heart of a Woman” izledi. “Tüm Tanrı’nın Çocuklarının Seyahat Ayakkabılarına İhtiyacı Var (All God’s Children Need Traveling Shoes)” (1986), “A Song Flung Up to Heaven” (2002) ve “Mom & Me & Mom” ​​(2013) daha sonra geldi.

Maya Angelou

Diğer Önemli Noktalar

Angelou, otobiyografik dizisini yayınlamanın yanı sıra 1972’de “Georgia, Georgia” filmini de çekti. Ertesi yıl “Look Away” rolüyle Tony Ödülü’ne aday gösterildi. 1977’de Angelou, Altın Küre kazanan TV mini dizisi “Roots” da destekleyici bir rol oynadı.

1981’de Angelou, Kuzey Karolina Winston-Salem’deki Wake Forest Üniversitesi’nde Reynolds Amerikan Çalışmaları Profesörü olarak atandı. 1993’te Angelou, Başkan Bill Clinton’un açılışında “On The Pulse of Morning” şiirini okumak için seçildi. Angelou, 2010 yılında kariyerinden kişisel makalelerini ve diğer eşyalarını Schomburg Center for Research in Black Culture’ne bağışladı.

Ertesi yıl, Başkan Barack Obama ona ülkenin en yüksek sivil onuru olan Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası verdi.

Ölümü

Maya Angelou yıllardır sağlık sorunları yaşıyordu ve 28 Mayıs 2014’te öldüğünde kalp problemleri çekiyordu. Bekçi tarafından Winston-Salem’deki evinde bulundu. Öldüğünde 86 yaşındaydı.

Mirası

Maya Angelou, Afrikalı-Amerikalı bir kadın olarak birçok alanda başarıya ulaşmada öncü oldu. Hayatı, etkisinin genişliğini gösterir.

Başkan Clinton tarafından sunulan Ulusal Sanat Madalyası ve Başkan Obama tarafından sunulan Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası’na ek olarak, edebi topluluğa katkılarından dolayı onursal bir Ulusal Kitap Ödülü olan Edebiyat Ödülü verildi. Ölümünden önce, Angelou 50’den fazla fahri derece almıştı.


Leave A Reply