Oz Büyücüsü Kitap Özeti Karakterler Yorumlar, Lyman Frank Baum

0
Advertisement

Lyman Frank Baum’un Oz Büyücüsü isimli kitabının karakterleri, konusu ve kısaca özeti. Oz Büyücüsü hakkında yorumlar, bilgi.

Oz Büyücüsü Kitap Özeti

Oz Büyücüsü Kitap Özeti

Başkarakterler:

DOROTHY adlı kız, köpeği TOTO, bir KORKULUK, bir ASLAN ve bir TENEKE ADAM. Hep birlikte OZ BUYUCÜSÜ’ne gitmek üzere yola çıkıyorlar.

Öncesinde olup bitenler:

Çok büyük bir fırtına DOROTHY ve TOTO’yu evleriyle birlikte uçuruyor. DOĞUNUN KÖTÜ CADISI’nın hüküm sürdüğü Muchkin Ülkesi’ne düşüyorlar, ama cadı çiftlik evinin üstüne düşmesiyle ezilip ölüyor. Bunun yerine KUZEYİN İYİ CADISI geliyor, DOROTHY’ye gümüşten yapılmış bir çift büyülü pabuç veriyor ve ona OZ BUYUCÜSÜ’ne giden yolu tarif ediyor, çünkü DOROTHY’nin eve dönmesine ancak o yardım edebilir. DOROTHY yolda karşılaştığı, büyücüden akıl dilemek isteyen KORKULUK’u, cesur olmak isteyen korkak ASLAN’ı ve kalp isteyen TENEKE ADAM’ı yanma alıyor.

Büyücüyle işler gayet iyi gidiyor; büyücü hepsine yardım etmek istiyor, ama küçük bir sorun var. Önce, BATININ KÖTÜ CADISI’nı öldürmeleri gerekiyor. Bu da öyle hemen olmuyor, DOROTHY ve ASLAN esir almıyor, KORKULUK ve TENEKE ADAM parçalara ayrılıyor.

Ama sonunda DOROTHY cadıyı öldürmeyi başarıyor, arkadaşları tamir ediliyor, sonra büyücünün yanma dönüyorlar. Fakat büyücü ne yazık ki bir büyücü değil, yalnızca öyley-miş gibi yapmış. Bu yüzden bu küçük yolcu grubuna yardım edemiyor, KORKULUK ve TENEKE ADAM’ı istedikleri şeylere zaten sahip olduklarına ikna ediyor.

Advertisement

Dönüş yolculuğu: Başka çaresi yok, hepsi GÜNEYİN İYİ CADISI’na gitmek zorunda (böyle olacağı belliydi). Yol çok da kolay değil, ama en azından ASLAN’a yolda bir krallık veriliyor. Sonunda da DOROTHY’nin baştan beri giydiği büyülü pabuçların onlara geri dönüş yolunu gösterebileceğini öğreniyorlar. Böylece DOROTHY evine dönüyor, TENEKE ADAM, BATI CADISI’nm eski ülkesini yönetiyor ve KORKULUK, büyücü olmayan büyücünün tebaasını devralıyor.

Bilgi

Amerika’da OZ BÜYÜCÜSÜ’nü her çocuk biliyor. DOROTHY ve arkadaşları bir anlamda Amerikalıların HANSEL ve GRATEL’İ.

Yazar Hakkında

Eleştirmenler, önceleri kötü yazılmış diye kitaba epey burun kıvırdılar. Gerçekten üslubu genel olarak basit sayılır.

Baum aslında bir iş adamı, 20 yaşında birden tavukçulukla uğraşması gerektiğini düşünüyor ve ilk kitabını onun favori tavuk cinsi olan Hamburg tavuğunun çiftleşmesi ve yetiştirilmesi üzerine yazıyor.

Baum ayrıca tiyatro oyunları yazıyor, oynuyor, küçük bir dükkânı var, gazeteci ve pazarlamacı olarak iş seyahatlerine çıkıyor, vitrin dekorasyonu hakkında bir kitap yazıyor ve geceleri çocuklarına öyküler anlatmaktan çok hoşlanıyor. Bir gün bu öyküler OZ BÜYÜCÜSÜ kitabına dönüşüyor; kitap, eleştirmenlere rağmen bir anda çok büyük başarı yakalıyor. O kadar başarılı oluyor ki, Baum devamında 16 (!) bölüm daha yazıyor.

Advertisement


Leave A Reply