Rosalind Franklin Kimdir? Hayatı ve DNA Çalışmaları Bilime Katkıları

0

Rosalind Franklin kimdir ve ne yapmıştır? Rosalind Franklin hayatı, biyografisi, DNA ve biyoloji alanındaki çalışmaları hakkında bilgi.

Rosalind Franklin

Rosalind Elsie Franklin (25 Temmuz 1920’de doğdu (Londra, İngiltere) – 16 Nisan 1958’de öldü (Londra, Birleşik Krallık)) Londra, İngiltere’de dünyaya geldi. Franklin’in babası bir bilim adamı olmak istiyordu, ancak I. Dünya Savaşı sırasında eğitimini kısa kesip, onun yerine bir üniversite öğretmeni oldu. Rosalind Franklin son derece akıllıydı ve o da bir bilim insanı olmak istiyordu. Babası, kadınların böyle bir kariyere sahip olmalarının çok zor olduğunu düşünüyordu. Ancak, O tarihte kızlara fizik ve kimyayı öğreten birkaç kurumdan biri olan St. Paul’un Kız Okulu’nda mükemmel bir eğitim aldı. Franklin, kimya eğitimine 1938’de Cambridge Üniversitesi’nde devam etti.

Mezun olunca, lisansüstü eğitim için araştırma bursu aldı. R.G.W Norrish’in laboratuvarında bir yıl geçirdi. Norrish, Franklin’in potansiyelini fark etti, ancak kız öğrencisine karşı cesaret verici ya da destekleyici değildi. İngiliz Kömür Kullanım Araştırmaları Derneği’nde (CURA) asistan araştırma görevlisi olarak işe girdi.

CURA genç bir organizasyondu ve araştırmalarda daha az formalite vardı. Franklin oldukça bağımsız bir şekilde çalıştı. Franklin, 1947 yılına kadar CURA için çalıştı ve kömürün fiziksel yapısı hakkında bir dizi bildiri yayınladı.

Franklin’in sonraki kariyeri onu Paris’e götürdü. Eski bir arkadaşı, onu Fransa’daki araştırmaların çoğunu yöneten Marcel Mathieu’la tanıştırdı. Marcel Mathieu, Franklin’in eserlerinden etkilendi ve Laboratoire Central des Services Chimiques de l’Etat’da ona bir iş teklifi verdi. Burada Jacques Mering’in X ışını kırınım tekniklerini öğrendi.

Rosalind Franklin

1951’de Franklin’e, Londra’daki King’s College’da 3 yıllık araştırma bursu sunuldu. Franklin, King’s College’da X-ışını kristalografi ünitesini kurup iyileştirmek istiyordu. Maurice Wilkins, King’s College’daki DNA sorununu çözmek için zaten X-ışını kristalografisini kullanıyordu. Franklin’e, Wilkins’ın asistanı olarak işe alındığı söylendi. Bu durum kötü bir başlangıç yarattı.

DNA İle Çalışmaları

Bir öğrenci olan Raymond Gosling ile birlikte çalışan Franklin, kristalize DNA ipliklerinin iki ayrı yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını elde edebildi. İki farklı DNA ipliği kullandı. Bundan yola çıkarak, DNA iplikçiklerinin temel boyutlarını çıkardı.

Verilerini King’s College’da James Watson‘ın katıldığı bir konferansta sundu. 1953’te hem Wilkins hem de Franklin, DNA’nın yapısına ilişkin X-ışını verilerini yayınladılar.

Franklin Cambridge’ten 1953’te ayrıldı ve tütün mozaik virüsü yapısında çalışmak için Birkbeck laboratuarına gitti. Konu hakkında bir dizi makale yayınladı ve kanserden mustarip olsa da aslında çok fazla çalışma yaptı. 1958 yılında kanserden öldü.

Rosalind Franklin

Rosalind Franklin

1962’de Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü, DNA yapısını çözmek için James Watson, Francis Crick ve Maurice Wilkins’e verildi. Nobel komitesi ölüm sonrası ödül vermediği için ödülü alamadı.


Leave A Reply