Achiote ya da Annatto Bitkisi Özellikleri ve Sağlığa Olan Faydaları Nelerdir?

0
Advertisement

Achiote ya da Annatto olarak bilinen Güney Amerika’ya özgü bir bitki olan Achiote’nin özellikleri ve insan sağlığına olan etkileri faydaları hakkında bilgiler.

Achiote, batı dünyasında az bilinen bir bitkidir. Orta ve Güney Amerika yerlileri başlangıçta tohumları kırmızı vücut boyası ve ruj yapmak için kullandılar. Bu nedenle achiote bazen ruj ağacı olarak adlandırılır. Ancak binlerce yıldır achiote, küçük ve hayatı tehdit eden hastalıkları iyileştirmek ve önlemek için kullanılmıştır. Çalışmalar devam ettikçe akiot geleceğin en önemli süper gıdalarından biri haline gelebilir.

Achiote ya da Annatto

Kaynak: pixabay.com

Achiote tam olarak nedir?

Achiote, achiote (Bixa orellana) ağacının meyvesinin içinde yetişen tohumun ortak adıdır. Doğada, achiote genellikle Güney Amerika ve Karayipler’de ve havanın tropikal veya subtropikal olduğu birkaç başka bölgede bulunur.

Achiote Tohumları

Sonbaharda achiote meyvesi olgunlaşır ve hemen ağaçtan düşer. Meyvenin kendisi yenilebilir değildir. Ama içindeki tohumlar öyle. Tohumların etrafındaki yenilebilir posa, bir miktar hindistan cevizi tatlılığı ile taze bibere benzer. Annatto adı verilen bir karışım yapmak için genellikle kurutulur, öğütülür ve yağa demlenir. Annatto, Batı Hint ve Latin Amerika mutfağında lezzeti artırmak için sıklıkla yemeklere eklenir.

Achiote’nin baharatlı lezzetini tatmamış olsanız da muhtemelen daha önce yemişsinizdir. Achiote’nin en geniş ticari kullanımı, tohumun kaplamasından yapılan doğal bir gıda boyasıdır. Turuncu veya sarı renkte üretilen birçok gıda, achiote ile renklendirilir. Doğal ve işlenmiş peynirler, tereyağı ve margarin, kekler, kurabiyeler, atıştırmalıklar ve tahıllar genellikle achiote ile renklendirilir. Achiote tohumu ile renklendirilen yiyecekler “annatto ile renklendirildi” olarak etiketlenir.

Achiote’nin parlak sarı rengi, yüksek biksin seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Bixinler, havuçta bulunanlar gibi güçlü karotenoidlerdir. Çoğu annatto, ağırlıkça yüzde 70 ila 80 oranında biksindir. Annatto karışımı ne kadar parlaksa, biksin içeriği o kadar yüksektir.

Advertisement

Karotenoidlerin en güçlü faydalarından biri göz sağlığını koruma özelliğidir. UV ışınları her yerdedir. Toprağı ısıtıp aydınlatırken gözlerinize de zarar verirler. Bixin gibi karotenoidler göze girerek zararlı ışınları emmesine yardımcı olur ve kataraktı ve erken körlüğü önler.

Karotenoidler ayrıca güçlü antioksidanlardır. Antioksidanlar, hücreleri yok eden serbest radikallerle savaşarak yaşlanma belirtilerini önler. Karotenoidler ayrıca genel sağlığı da korur. Araştırmalar, annatto gibi doğal kaynaklardan karotenoid yiyen insanların, diyetlerinde karotenoidleri eksik olanlara göre daha az kronik hastalıktan muzdarip olduklarını ve ortalama olarak daha uzun yaşadıklarını gösteriyor.

Achiote ya da Annatto

Kaynak: pixabay.com

Achiote Yaprakları

Achiote’nin büyüdüğü Güney Amerika ülkelerindeki yerli kabileler, achiote’nin tıbbi özelliklerini keşfeden ilk kişilerdi. Tohumlar en önemli mutfak kullanımına sahipken, achiote yaprakları ağacın bitki olarak kullanılan ilk kısmıydı. Yapraklar, iç ve dış rahatsızlıkları iyileştiren bir dizi tıbbi özelliğe sahiptir.

Achiote yaprakları antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Achiote yapraklarından ve alkolden bir kaynatma yapıldığında ve cilde topikal olarak uygulandığında, bir dizi cilt bozukluğunu, enfeksiyonu ve kızarıklık, yanık, kesik ve diğer rahatsızlıklar dahil olmak üzere hasarı yatıştırır. Kaynatma, vajinal enfeksiyonları iyileştirmek için vajinal duş olarak da kullanılabilir.

Yutulduğunda, achiote yaprakları daha da fazla fayda sağlar. Achiote yaprakları şu anda bilinen en zengin tokotrienol kaynaklarından biridir. Tokotrienoller önemlidir çünkü karaciğerin LDL kolesterol üretme yeteneğini sınırlarlar. Bu, arterleri tıkayan ve kalp krizlerine neden olan kolesterol türüdür.

Yaprakların büzücü veya iltihap önleyici özellikleri de onu güçlü bir sindirim yardımcısı yapar. Achiote ağacının yapraklarından demlenen çay, ishali durdurmaya ve dizanteri semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Günde üç bardak çay da genel sindirim problemlerini veya rahatsızlığını iyileştirir.

Advertisement

Bilim adamları achiote yapraklarını ne kadar çok araştırırsa, o kadar çok fayda bulurlar. Son araştırmalar, achiote bitkisinin tüm bölümlerinin hipoglisemik özelliklere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Achiote yapraklarından veya köklerinden yapılan bir çayın günlük alınan dozu, kan şekeri seviyelerini düşürür ve bir yemekten sonra kan şekerindeki ani yükselmeleri önler.

Aslında, achiote’nin güçlü iyileştirici özelliklerine ilişkin tıbbi araştırmalar daha yeni başlıyor. Şimdiye kadar, anekdot niteliğindeki kanıtlar, achiote’nin prostat kanseriyle savaşan belirli özelliklere sahip olabileceğini düşündürmektedir. Yüzyıllar boyunca, Güney Amerika’daki şamanik şifacılar, günde üç kez tüketilen güçlü bir çay yapmak için achiote yapraklarından yapılan bir çay kullandılar.

Batı tıbbı achiote’nin gücünü keşfetmeye yeni başlıyor. Anekdot kanıtlar, achiote ağacının farklı bölümlerinin kalp sağlığını iyileştirebileceğini, üreme sorunlarını iyileştirebileceğini, sistemik enfeksiyonları ortadan kaldırabileceğini ve daha fazlasını yapabileceğini gösteriyor.


Leave A Reply