Ahfeş’in Keçisi Gibi Baş Sallamak Ne Demektir? Deyimin Anlamı Hikayesi

0
Advertisement

Ahfeş’in Keçisi Gibi Baş Sallamak ne demektir? Ahfeş’in Keçisi Gibi Baş Sallamak deyiminin anlamı, açıklaması ve hikayesi nasıldır?

Ahfeş’in Keçisi Gibi Baş Sallamak Anlamı

“Söylenen sözü anlamadan kafa sallayarak onaylamak” anlamında Ahfeş’in keçisi gibi başını sallamak deyiminde geçen bir sözdür.

Ahfeş'in keçisi

Deyimin Hikayesi;

Ahfeş Arapça grameri konusunda uzman bir âlimdir. Ancak verdiği dersleri dinleyecek kimse bulamaz, sayıları bir kaçı geçmeyen öğrencileri de sık sık devamsızlık yaparlarmış. Ancak Ahfeş tek başına da olsa ısrarla derslerini yapmaya devam edermiş. Sınıfta karşısında hiç olmazsa bir muhatap bulursa dersin daha zevkli geçeceğini düşündüğünden keçisinin boynuna bir ip geçirip öğrenci olarak sınıfa getirmiş.

Ahfeş ders anlatıyor, gerekli yerlerde “Anladın mı?” diyerek keçinin yularını çekiyormuş. Keçi yuları çekildikçe mecburen başını öne eğiyor, Ahfeş de bunu tasdik olarak kabul ediyor bir sonraki konuya geçiyormuş. Ahfeş ile keçisi arasındaki bu hoca-öğrenci ilişkisi o kadar ilerlemiş ki, sonunda keçi Ahfeş’in “Anladın mı?” manasına gelen hitabını duyar duymaz ipinin çekilmesine gerek kalmadan şartlı refleks olarak başını sallamaya başlamış.

Advertisement

İşte bu olaydan hareketle karşısındakini anlamadığı halde başını sallayıp tasdik edenlerin durumunu anlatmak için “Ahfeş’in keçisi” sözü kullanılır hâle gelmiş.

Örnek Cümleler;

  • Bebek Ahfeş’in keçisi gibi annesi ne dese baş sallayarak ve gülerek cevap veriyordu.
  • Onun fikirlerine hiç güvenmem çünkü Ahfeş’in keçisi gibi ben ne dersem başını sallar ben de gerçek fikirlerini öğrenemem.
  • Seminerdeki konuya o kadar uzaktık gibi tüm yaptığımız Ahfeş’in keçisi gibi baş sallamaktı.
  • Matematik öğretmeni ne anlatsa Ahfeş’in keçisi gibi başını sallıyor ancak hiç bir şey anladığı yok.
  • Çırak ustanın anlattıklarına Ahfeş’in keçisi gibi baş sallayarak cevap verdi ama bekleneni yapabilmesi mümkün değil çünkü hiç bir şey anlamadığına eminim.
  • Turist konuşurken yaşlı adam da Ahfeş’in keçisi gibi başını sallıyor, anlıyor gibi görünüyordu.
  • Ekonomi ile ilgili anlatılanlara Ahfeş’in keçisi gibi baş sallayarak cevap verdim.
  • Anlattığı yeni projeden hiç bir şey anlamadım ama çaktırmamak için Ahfeş’in keçisi gibi başımı salladım, o yüzden şimdi bana sen anlatır mısın?


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?