Akut Koroner Sendrom Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Meydana Gelir?

0

Akut Koroner Sendrom nedir, neden meydana gelir? Akut Koroner Sendrom tehlikeli midir, belirtileri nelerdir? Akut Koroner Sendrom hakkında bilgi.

Akut Koroner Sendrom

Akut Koroner Sendrom

Akut koroner sendrom, kalbe giden ani, düşük kan akışıyla ilişkili çeşitli koşulları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Böyle bir durum kalp krizidir (miyokard enfarktüsü) – hücre ölümü hasarlı veya tahrip olmuş kalp dokusuna neden olur. Akut koroner sendrom hücre ölümüne neden olmadığında bile, kan akışındaki azalma, kalbinizin çalışma şeklini değiştirir ve kalp krizi riskinin yüksek bir işaretidir.

Akut koroner sendrom, sıklıkla şiddetli göğüs ağrısı veya rahatsızlığa neden olur. Acil teşhis ve bakım gerektiren tıbbi bir acil durumdur. Tedavinin amacı kan akışını iyileştirmek, komplikasyonları tedavi etmek ve gelecekteki sorunları önlemektir.

Belirtileri

Akut koroner sendromun belirti ve semptomları genellikle aniden başlar. Şunlardır:

Göğüs ağrısı (anjin) veya rahatsızlık, genellikle ağrı, basınç, gerginlik veya yanma olarak tanımlanır.
Göğüsten omuz, kol, üst karın, sırt, boyun veya çeneye yayılan ağrı
Mide bulantısı ya da kusma
Hazımsızlık
Nefes darlığı
Ani, fazla terleme
Baş dönmesi veya bayılma
Alışılmadık veya açıklanamayan yorgunluk
Huzursuz veya endişeli hissetme

Göğüs ağrısı veya rahatsızlık en sık görülen semptomdur. Bununla birlikte, belirti ve semptomlar yaşınıza, cinsiyetinize ve diğer tıbbi durumlara bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Kadın, yaşlı bir yetişkin veya diyabet hastasıysanız, göğüs ağrısı veya rahatsızlığı olmadan belirti ve semptomlara sahip olma ihtimaliniz daha yüksektir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Akut koroner sendrom tıbbi bir acil durumdur. Göğüs ağrısı veya rahatsızlık ciddi, hayatı tehdit edici durumun bir işareti olabilir. Hızlı tanı ve uygun bakım için acil yardım alın. Hastaneye yalnız gitmeyin.

Nedenleri

Akut koroner sendrom genellikle koroner arterlerin duvarlarında, yağ birikintileri (plaklar), oksijen ve besin maddelerini kalp kaslarına ileten kan damarlarının birikmesinden kaynaklanır.

Bir plak birikmesi patladığında ya da parçalandığında, bir kan pıhtısı oluşur. Bu pıhtı kanın kalp kaslarına akışı engeller.

Hücrelere oksijen arzı çok düşük olduğunda, kalp kaslarının hücreleri ölebilir. Hücrelerin ölümü – kas dokularına zarar verir – kalp krizidir (miyokard enfarktüsü).

Hücre ölümü olmasa bile, oksijendeki azalma, olması gerektiği gibi çalışmayan kalp kaslarına neden olur. Bu değişiklik geçici veya kalıcı olabilir. Akut koroner sendrom hücre ölümüyle sonuçlanmadığında dengesiz anjina olarak adlandırılır.

Risk faktörleri

Akut koroner sendrom için risk faktörleri, diğer kalp hastalığı tipleri için olanlarla aynıdır. Akut koroner sendrom risk faktörleri şunları içerir:

Yaşlanma
Yüksek tansiyon
Yüksek kolesterol
Sigara kullanımı
Fiziksel aktivite eksikliği
Sağlıksız beslenme
Obezite
Diyabet
Ailede göğüs ağrısı, kalp hastalığı veya inme öyküsü
Hamilelik sırasında yüksek tansiyon, preeklampsi veya diyabet öyküsü


Leave A Reply