Aleš Hrdlička Kimdir? Amerikalı Antropoloğun Çalışmaları, Bilime Katkıları

0

Aleš Hrdlička kimdir? Amerika Birleşik Devletlerindeki ırklar üzerine yaptığı çalışmalar ile ünlü olan Amerikalı antropoloğun hayatı.

Aleš Hrdlička (29 Mart 1869 – 5 Eylül 1943), Amerika Birleşik Devletleri’nde fiziksel antropolojinin ortaya çıkmasına yardımcı olan Amerikalı antropolog. Yaşam boyu ilgisi, çeşitli erkek ırklarında, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde en yoğun şekilde temsil edilen üç ırk – Afro-Amerikan, Kızılderililer ve “Eski Amerikalı” beyazlar ( en az iki kuşaktır Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan insanlardan gelenler) olmuştur. Aynı zamanda insanın kökeni ve erken göç ile ilgili sorunlar ile de yoğun bir şekilde ilgilenmiştir. İnsanın Yeni Dünya’ya gelişinin oldukça yakın bir tarihte olduğuna, 10.000 veya 15.000 yıldan fazla olmadığına inanıyordu.

Advertisement
Aleš Hrdlička Kimdir? Amerikalı Antropoloğun Çalışmaları, Bilime Katkıları

Kaynak : wikipedia.org

Hrdlicka, 29 Mart 1869’da Humpolec, Bohemya’da doğdu. 1882’de babasıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ettikten sonra, New York Şehri Eklektik Tıp Fakültesi’nde (1892) ve New York Homeopatik Tıp Fakültesi’nde dereceler kazandı (1894). Hrdlicka, Middletown’daki Devlet Homeopatik İnsan Hastanesi’nde bir bilim insanı olarak, yaş, cinsiyet ve akıl hastalığının türüne göre tablo haline getirilmiş mahkumların antropometrik ölçümlerini aldı. Diğer devlet kurumlarındaki benzer çalışmalardan, anormal bireylerin bedensel formları hakkında veriler derledi.

1898’de Hrdlicka, Kızılderililer arasında antropometrik çalışma yapmak için Nonvegian kaşif Carl Lumholtz ile Meksika’ya gitti. Sonraki birkaç yıl, Güneybatı Kızılderililerini incelemek için Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’ne geziler düzenledi. 1903’te Washington, D.C’deki Smithsonian Enstitüsü Ulusal Müzesi’ne katıldı ve burada dünyanın en büyük iskelet koleksiyonlarından birini oluşturdu. Amerika Birleşik Devletleri Kızılderilileri üzerinde yoğun çalışmalar yapmanın yanı sıra, veri ve iskelet materyalleri toplamak için tüm dünyayı dolaştı.

Aleš Hrdlička 5 Eylül 1943’te Washington, D.C’de öldü. Birçok kitabı arasında Old Americans (1925), Skeletal Remains of Early Man (1930) ve Children Who Run on All Fours (1931) sayılabilir.

Advertisement


Leave A Reply