Aleš Hrdlička Kimdir? Amerikalı Antropoloğun Çalışmaları, Bilime Katkıları

0
Advertisement

Aleš Hrdlička kimdir? Amerika Birleşik Devletlerindeki ırklar üzerine yaptığı çalışmalar ile ünlü olan Amerikalı antropoloğun hayatı.

Aleš Hrdlička (29 Mart 1869 – 5 Eylül 1943), Amerika Birleşik Devletleri’nde fiziksel antropolojinin ortaya çıkmasına yardımcı olan Amerikalı antropolog. Yaşam boyu ilgisi, çeşitli erkek ırklarında, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde en yoğun şekilde temsil edilen üç ırk – Afro-Amerikan, Kızılderililer ve “Eski Amerikalı” beyazlar ( en az iki kuşaktır Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan insanlardan gelenler) olmuştur. Aynı zamanda insanın kökeni ve erken göç ile ilgili sorunlar ile de yoğun bir şekilde ilgilenmiştir. İnsanın Yeni Dünya’ya gelişinin oldukça yakın bir tarihte olduğuna, 10.000 veya 15.000 yıldan fazla olmadığına inanıyordu.

Aleš Hrdlička Kimdir? Amerikalı Antropoloğun Çalışmaları, Bilime Katkıları

Kaynak : wikipedia.org

Hrdlicka, 29 Mart 1869’da Humpolec, Bohemya’da doğdu. 1882’de babasıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ettikten sonra, New York Şehri Eklektik Tıp Fakültesi’nde (1892) ve New York Homeopatik Tıp Fakültesi’nde dereceler kazandı (1894). Hrdlicka, Middletown’daki Devlet Homeopatik İnsan Hastanesi’nde bir bilim insanı olarak, yaş, cinsiyet ve akıl hastalığının türüne göre tablo haline getirilmiş mahkumların antropometrik ölçümlerini aldı. Diğer devlet kurumlarındaki benzer çalışmalardan, anormal bireylerin bedensel formları hakkında veriler derledi.

1898’de Hrdlicka, Kızılderililer arasında antropometrik çalışma yapmak için Nonvegian kaşif Carl Lumholtz ile Meksika‘ya gitti. Sonraki birkaç yıl, Güneybatı Kızılderililerini incelemek için Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’ne geziler düzenledi. 1903’te Washington, D.C’deki Smithsonian Enstitüsü Ulusal Müzesi’ne katıldı ve burada dünyanın en büyük iskelet koleksiyonlarından birini oluşturdu. Amerika Birleşik Devletleri Kızılderilileri üzerinde yoğun çalışmalar yapmanın yanı sıra, veri ve iskelet materyalleri toplamak için tüm dünyayı dolaştı.

Aleš Hrdlička 5 Eylül 1943’te Washington, D.C’de öldü. Birçok kitabı arasında Old Americans (1925), Skeletal Remains of Early Man (1930) ve Children Who Run on All Fours (1931) sayılabilir.

Ales Hrdlicka

Advertisement

Kaynak – 2

Aleš Hrdlička; (d. 29 Mart 1869, Humpolec, Bohemya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu – ö. 5 Eylül 1943, Washington, D.C., ABD) Neanderthal insanı üzerine incelemeleri ve Amerika Yerlilerinin Asya’dan göç ettiği kuramıyla ünlü ABD’li fiziksel antropologdur.

Küçük yaşta ailesiyle birlikte Amerika’ya yerleşti. Tıp öğrenimini tamamladıktan sonra kısa bir süre hekimlik yaptı. 1896’da L. P. Manouvrier’nin yanında antropoloji öğrenimi görmek üzere Paris’e gitti. Aynı yıl ABD’ye döndü ve New York Patoloji Enstitüsü’nde öğretim üyesi oldu. 1899’da Amerika Doğa Tarihi Müzesi’nce desteklenen araştırma gezilerinde fiziksel antropoloji sorumluluğunu üstlendi. Smithsonian Institution’da yedi yıl müdür yardımcılığı yaptıktan sonra, 1910’da fiziksel antropoloji koleksiyonları müdürü oldu.

Bu görevindeyken, Paleolitik Çağ yerleşmelerinin yanı sıra Pithecanthropus’ un bulunduğu yerleri kapsayan yoğun araştırma gezileri yaptı. Ama öncü çalışmalarını Homo neanderthalensis üzerinde gerçekleştirdi. 1927’de temel kuramlarından ilkini, “The Neanderthal Phase of Man” (Neanderthal İnsan Evresi) adlı makalesinde açıkladı. Homo sapiens’in Homo neanderthalensis’ten geliştiğini ve tüm insan türlerinin ortak bir kökeni paylaştığını kanıtlamaya çalıştı. Sonraki bir çalışmasında da insan türünün ancak Eskidünya’da gelişmiş olabileceğini öne sürdü.

1927’de Alaska ve Bering Boğazına araştırma gezileri düzenlemeye başladı. İlk Amerikalıların Bering Boğazı’nı geçerek Asya’dan geldiğine ilişkin bir kuram geliştirdi. Çok sayıda ödülün yanı sıra, Prag’daki İnsan Müzesi’ne Hrdlička adı verilerek onurlandırıldı.


Leave A Reply