Amalasuntha Kimdir?

0
Advertisement

Amalasuntha kimdir ve ne yapmıştır? Amalasuntha hayatı, biyografisi, Amalasuntha hayat hikayesi hakkında bilgi.

Amalasuntha

Amalasuntha; (d. 498 – ö. 535, Toskana), İtalya’nın Ostrogot kralı Büyük Theoderich’in kızı, Ostrogot kraliçesi ve naibidir (526-534).

Kocası öldüğünde Athalaric adlı bir oğlu ve bir kızı vardı. Babası Theoderich’in ölümü üzerine 10 yaşındaki oğlu Athalaric’in naipliğini üstlendi. Bizans yanlısı siyaseti, edebiyat ve güzel sanatları koruması ve oğlunu Romalı bir prens gibi eğitmek istemesi, Ostrogot soylularının büyük bölümünün sert tepkisiyle karşılaştı. Dolayısıyla bağlı olduğu Bizans hükümdarına daha da yakınlaştı ve İmparator İustinianos ile, tahttan uzaklaştırılması halinde bütün Ostrogot hazinesiyle birlikte Konstantinopolis’e (İstanbul) kaçacağına ilişkin bir anlaşma yaptı. 533’te kendisine karşı bir komployu başarıyla bastırdıktan sonra, kuşku duyduğu üç Ostrogot soylusunu idam ettirdi.

Athalaric’in de Ekim 534’te ölmesi üzerine, tahtı kuzeni Theodahad ile paylaştı. Amacı, Theodahad’a kral unvanını vermek, ama gerçek iktidarı elinde tutmaktı. Ama izlediği siyasete karşı gittikçe artan muhalefetin etkisinde kalan Theodahad tarafından, Bolsena Gölünde bir adaya sürüldü. Burada, 533 komplosu sonrasında öldürttüğü soyluların akrabaları tarafından banyosunda boğularak öldürüldü.

Advertisement

Leave A Reply