Anamın Ekmeğine Kuru Ayranına Duru Demem Anlamı

0
Advertisement

Anamın Ekmeğine Kuru Ayranına Duru Demem atasözü ne anlama gelir, ne demektir, ne anlatılmak isteniyordur, hakkında yazı.

ANAMIN EKMEĞİNE KURU AYRANINA DURU DEMEM.

Ana babayı beğenmemek, onlara saygısızlık etmek, insanlıkla bağdaşmaz.

Önümüze konulan ekmeğe “kuru”, ayrana “duru” demek; bu nedenle sofrayı terketmek, ana babaya saygısızlıktır. Sofraya yenmek için bunlar getirildiğine göre, başka bir yiyecek yok demektir. Olsaydı, kuru ekmek yerine tazesi, su gibi ayran yerine, daha iyi ayran konulurdu. Çünkü, hiçbir ana baba, çocuğundan daha iyi bir yiyeceği esirgemez.

Ana babalarının yoksulluğundan, düşkünlüğünden utanan çocuklar vardır. Arkadaşlarının ana babaları varlıklıdır. Sofralarında çeşit çeşit yiyecekler vardır. Her gün değişik giysiler giyip gezerler. Bol bol para harcarlar. Bunları gördükçe, aşağılık duygusuna kapılırlar. Giderek ana babalarını da sevmez olurlar.

Böylelerinin davranışları çok yanlıştır. Biraz düşünürlerse, hiçbir insanın, ana babanın, isteyerek yoksulluğu seçmeyeceklerini anlarlar. Yoksul olmak, çoğu zaman elimizde değildir. Yoksulluk, toplumsal düzensizliklerin sonucudur. Toplumdaki düzensizliğin, adaletsizliğin suçunu, ana babalarımıza yüklemek, insafla, gerçekle bağdaşmaz.

Ana babalarımızın bizlere hazırladığı olanakları, nimetleri beğenmiyorsak, onlara kızacağımıza oturup düşünelim. Bu olanakları genişletmenin, nimetleri çoğaltmanın yollarını arayalım.

Advertisement

Leave A Reply