Anhedoni Nedir? Belirtileri ve Etkileri Nelerdir? Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir?

0
Advertisement

Anhedoni nedir, nedenleri nelerdir? Anhedoni belirtileri, etkileri nelerdir? Anhedoni nasıl teşhis ve tedavi edilir?

Anhedoni

Anhedoni yaşayan insanlar, zevk aldıkları etkinliklere olan ilgilerini yitirirler ve zevk hissetme yetenekleri azalır. Majör depresif bozukluğun temel bir belirtisidir, ancak diğer ruh sağlığı bozukluklarının bir belirtisi de olabilir. Anhedoni yaşayan bazı kişilerin zihinsel bir bozukluğu yoktur.

depresyon

Kaynak: pixabay.com

Anhedoni’nin belirtileri nelerdir?

Anhedoni’nin iki ana türü sosyal ve fiziksel anhedonidir.

Sosyal anhedoni sosyal temasla ilgilenmez ve sosyal durumlardan zevk almaz. Fiziksel anhedoni, yemek, dokunma veya seks gibi dokunsal zevkleri hissedememektedir.

Anhedoni belirtileri şunları içerir:

 • sosyal geri çekilme
 • ilişki eksikliği veya önceki ilişkilerden çekilme
 • kendinize ve başkalarına karşı olumsuz duygular
 • sözel veya sözsüz ifadelerin daha az olması da dahil olmak üzere duygusal yeteneklerin azalması
 • sosyal durumlara uyum sağlamada zorluk
 • Bir düğünde mutlu olduğunuzu iddia etmek gibi sahte duyguları gösterme eğilimi
 • libido kaybı veya fiziksel yakınlığa ilgi eksikliği
 • sık sık hasta olma gibi kalıcı fiziksel sorunlar

Anhedoni’nin nedenleri nelerdir?

Anhedoni, depresyonun temel bir belirtisidir, ancak depresyonda olan herkes anhedoni yaşar. Reçeteli ilaçlar, özellikle depresyon tedavisinde kullanılan antidepresanlar ve antipsikotikler gibi ilaçlar anhedoniye neden olabilir.

Advertisement

Şizotipi, bazı kişilik özelliklerinin şizofreni gibi psikotik bozuklukların gelişimi için bir risk faktörü olabileceği bir psikoloji teorisidir. Sosyal anhedoni şizofreni için bir risk faktörüdür.

Anhedoni ayrıca eğlence amaçlı uyuşturucu kullanımı veya büyük miktarda stres veya endişe nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Anhedoni için risk faktörleri nelerdir?

Ailenizde majör depresyon veya şizofreni öykünüz varsa, artmış anhedoni riskiniz vardır. Diğer risk faktörleri şunları içerir:

 • yeni bir travmatik veya stresli olay
 • istismar veya ihmal geçmişi
 • yaşam kalitenizi etkileyen bir hastalık
 • büyük bir hastalık
 • yeme bozukluğu

Kadınlarda ayrıca anhedoni riski de artmaktadır.

depresyon

Kaynak: pixabay.com

Anhedoni nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz size belirtileriniz ve genel ruh haliniz hakkında sorular soracaktır. Randevunuzdan önce zevk alma kaybı da dahil olmak üzere tüm belirtilerinizin bir listesini yapın. Doktorunuza tüm semptomlarınızı anlatmak, resmin tamamını görmelerine ve teşhis koymalarına yardımcı olacaktır.

Doktorunuz, herhangi bir fiziksel sorununuz olup olmadığını belirlemek için fizik muayene yapabilir.

Advertisement

Ek olarak, doktorunuz, ruh hali bozukluğunuza katkıda bulunabilecek bir vitamin eksikliği veya tiroid problemini test etmek için kan alabilir.

Anhedoni nasıl tedavi edilir?

Anhedoninin tedavisi zor olabilir. Depresyon gibi semptomlara neden olan zihinsel bozukluk için tedaviye ihtiyacınız olacaktır.

Tedavinizin ilk adımı olarak bir tıp uzmanından yardım almalısınız. Herhangi bir tıbbi sorun bulamazlarsa, doktorunuz bir psikiyatrist, psikolog veya başka bir akıl sağlığı uzmanına gitmenizi önerebilir.

Sizin ve terapistinizin iyi bir uyum içinde olması önemlidir. İyi olacağını düşündüğünüz birini bulmadan önce bir psikiyatr ile ilk görüşmeler yapmanız gerekebilir.

Tedaviniz antidepresanlar gibi reçeteli ilaçlar içerebilir. Bazı durumlarda, diğer ilaç sınıfları önerilebilir. İlacı reçete edildiği şekilde almalı ve herhangi bir yan etkiniz olup olmadığını doktorunuza bildirmelisiniz. Dozunuzu veya ilacınızı ayarlamaları gerekebilir. Bu ilaçlar insanları farklı şekillerde etkiler. Sizin için işe yarayan bir ilaç, aynı semptomlara sahip başka biri için işe yaramayabilir.

Bazı durumlarda kullanılabilecek başka bir tedavi türü elektrokonvülsif tedavidir (ECT). EKT, depresyon için en etkili tedavilerden biridir. Bazı uzmanlar, özellikle karmaşık olmayan depresyonu olan kişilerde daha sonra değil, daha erken kullanılması gerektiğini düşünmektedir.

depresyon

Kaynak: pixabay.com

Bu tedavi sırasında doktor, işlem gören kişi genel anestezi altındayken kafasına elektrotlar yerleştirir ve elektrik akımı uygular. Bu, küçük bir beyin nöbetine neden olur.

ECT genellikle sadece diğer tedaviler işe yaramadığında kullanılır.

Transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS), sinir hücrelerini uyarmak için manyetik bir alan kullanır. ECT’den daha küçük bir elektrik akımı kullanır ve genel anestezi gerektirmez. TMS, ilaç tedavisine yanıt vermeyen depresyonu olan insanlarda majör depresyonu tedavi edebilir.

Son bir tedavi seçeneği vagus sinir stimülasyonudur (VNS). Doktorunuz göğsünüze kalp piline benzer bir tıbbi cihaz yerleştirecektir. Bu cihazın telleri, beyninizi uyaran düzenli elektriksel uyarılar oluşturur. ECT ve TMS’de olduğu gibi, VNS diğer tedavilere yanıt vermeyen depresyonu olan kişilerde depresyonu tedavi edebilir.

Görünüm nedir?

Zevki deneyimleyememe yaşam kalitenizi etkileyebilir. Bu şekilde hissediyorsanız derhal doktorunuza başvurun. Tedaviye başladıktan sonra tekrar haz duymaya başlayabilmelisiniz. Anhedoni genellikle depresyon yönetildiğinde geçer.

Advertisement


Leave A Reply