Antananarivo Nerededir? Antananarivo Tarihi

0
Advertisement

Antananarivo hangi ülkededir? Antananarivo şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Madagaskar Antananarivo hakkında bilgi.

AntananarivoAntananarivo; Madagaskar’ın başkenti ve aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Adanın, ortadoğu bölümünde, bazalt bir kütle üzerinde (deniz düzeyinden 1.250 m yükseltide), verimli bir ovaya egemen konumda kuruludur. Ülkenin, ticaret (kahve, şeker, tütün, pirinç, manyok, nişasta, canlı hayvan, deri), endüstri (kimya, ilaç, oto parçaları, dokuma, mobilya, basım, deri sepileme, besin), kültür (Antananarivo Üniversitesi, 1961; kolejler, müze, tiyatro, sinemalar) ve yönetim merkezidir. Kutsal Anosi Gölü, eski kiliseler, barok üslubunda malikâneler, kente çekicilik kazandırır. 217 km kuzeydoğusundaki Toamasina’ya, kara ve demiryoluyla bağlanır. İvato, ülkenin başlıca uluslararası havaalanıdır. .

Tarih. 18.-19. yüzyıllarda Müslüman Merina Krallığı’na başkentlik yaptı. 1895’te, Fransız egemenliğine girdi ve sömürgeleştirildi. Bağımsızlığın kazanılışına (1960) kadar Fransız sömürge yönetiminin merkezi işlevini sürdürdü. Sömürge döneminde ve bağımsızlık sonrasında 15 yıl Tananarive adıyla anıldı. 1975’te adı, sömürgeciliğe tepki olarak Antananarivo olarak değiştirildi.


Leave A Reply