Boks Tarihinden Yaşanmış İlginç Olaylar

0
Advertisement

Boks tarihinden ilginç 3 olay. Gladyatörler zamanında yapılan boks müsabakaları hakkında bilgi.

boks
GLADYATÖRLER ZAMANINDA BOKS

Roma’nın kanlı devirlerinde de boksun önemli bir yeri vardı. Boksörler çok kere esirler arasından yetişir bunlar ya efendisini eğlendirmek için ve ya yarışmayı kazanıp hürriyetine kavuşmak için dövüşürdü. Ellerine üç yanında çiviler bulunan yarım daire şeklinde eldivenler giyerler yarışma zamanla sınırlandırılmadığı için yoruluncaya kadar dövüşürler dinlendikten sonra yeniden devam ederlerdi. Yarışma etrafı suyla çevrili oldukça küçük bir yerde yapılırdı. Suyun içinde de sadece canlı insan eti yiyen moreno balıkları bulunurdu. Boksu kazanan hürriyetine kavuşur Romalı hür bir vatandaşın haklarından faydalanabilirdi.

HEYECANDAN KAZANDIĞI MAÇI KAYBETTİ

Beyaz olduğu için bilhassa Amerika’da çok sevilen boksörlerden biri de Jack Dempsey’dir. Jack Dempsey 1898 yılında doğmuştu. Fransız boksörü Carpantier ile dövüştüğü zaman Dempsey 26 yaşındaydı. Dempsey’in rakibini dördüncü rauntta nakavtla yenmesi Amerika ile Fransa arasında uzun müddet devam eden çekişmelere yol açmıştır.

1926’da Dempsey Amerikalı rakibi ünlü boksör Tunney’le karşılaştı onuncu rauntta sayı ile maçı kaybetti. Böylece şampiyonluk Tunney’e geçmiş oluyordu. Bundan sonra yapılan rövanş maçında Dempsey çok heyecanlıydı. Bir ara Tunney nakavt oldu. Hakem sayarken Dempsey heyecanından nizami hareket edemiyor yerinde duramıyordu. Hakem saymayı bırakarak Dempsey’i köşesine getirdi yeniden saymaya başladı. Dempsey gene yerini bırakmış en yakın köşeye gelmişti. Hakem yeniden sayıyı bıraktı Dempsey’i yerine götürdü. Böylece Tunney 16 saniye kadar yerde kalabilmek imkanını bulmuş oluyordu. Dempsey’in heyecanından doğan bu imkân Tunney’e maçı onuncu rauntta sayı ile kazandırmış oldu.

Chicago’da yapılan bu maçtan sonra Tunney boksu bıraktı zengin bir kadınla evlendi. Çok zeki bir boksördü kendisinden çok daha kuvvetli olan Dempsey’i sayı ile iki kere yenmişti.

Dempsey bundan sonra 116 kg. ağırlığında 2 m. boyundaki boksör Firpo ile dövüştü. Firpo maç sırasında Dempsey’i attığı bir yumrukla ringden gazetecilerin bulunduğu masaya yuvarladı. Dempsey ancak 7 saniye sonra ringe girebildi. Buna rağmen neticede rakip bulmakta güçlük çekti Esther Taylor adlı bir artistle evlenerek boksu bıraktı.

Advertisement
Joe Louis - Max Schmeling arasındaki 1936 yılındaki bir karşılaşmadan enstantane

Joe Louis – Max Schmeling arasındaki 1936 yılındaki bir karşılaşmadan enstantane

CARNERA’NIN ÖLDÜRÜCÜ SAĞ YUMRUĞU

Carnera 207 cm. boyunda 107 kg. ağırlığında kuvvetli çevik bir boksördü. İlk maçını Amerika’da yapmıştı. Rakibi olan siyahi boksör hep aşağı vuruyordu. Bunu hakeme söylediyse de rakibi aldırış etmedi. Canera iki raunt arasında rakibine niçin aşağıya vurduğunu sordu. Rakibinin ağzında su vardı cevap yerine ağzındaki suyu Carnera’nın yüzüne püskürdü. Buna müthiş kızan Carnera maçta rakibine o kadar şiddetli bir yumruk attı ki rakibi ringden aşağıya yuvarlandı kafatası çatladı on beş gün kadar hastanede yattı. Carnera o günkü hasılatını rakibine bağışladıktan başka yatağının başucundan da ayrılmadı.

Bu olaydan sonra Carnera çok kuvvetli olan sağ yumruğunu uzun zaman kullanmadı. Sonra bir maçında gene sağ yumruğunu kullandı rakibinin ölümüne sebep oldu. Carnera’nın artık yumruğunu kullanmaya cesareti kalmamıştı. Çok geçmeden antrenörsüz kaldı sonra da bir hileye kurban gitti. Boksa çalıştığı yerin tahtalarını kesmişlerdi. Bundan habersiz olan Carnera ip atlarken düşüp ayağını kırdı. Bunun üzerine psikolojisi bozuldu. Bir müddet sonra da boksu bıraktı.


Leave A Reply