Pantolonun Tarihçesi, İlk Pantolonu Kim Buldu ve Kim Giydi?

0
Advertisement

Pantolon nedir, ilk pantolonu kim buldu, kim giydi? Pantolonun tarihi, tarihçesi ve gelişimi hakkında kısaca ilginç bilgiler.

Pantalon Tarihi

Pantolonun Tarihçesi

Pantolon, genellikle belden ayak bileklerine kadar uzanan ve her bacağı ayrı ayrı saracak biçimde iki parçadan oluşan giysi. İki bacağı ayrı ayrı örten tüm eski giysilerin pantolonun ilk örnekleri olduğu düşünülürse, kökeni Antik Çağa kadar uzanır; buna göre ilk pantolonu İskitler, Partlar, Persler, Japonlar ve Hindular giymiştir.

19. yüzyıl başlarına değin iki paçalı Avrupa giysileri belden ve dizden büzgülü bol külot, golf pantolonu gibi dize kadar uzanan şort ya da bacaklara yapışarak çorapla bütünleşen uzun külot biçimindeydi. Bugün bilinen türden pantolon, erkekler arasında 1820’de yaygın hale gelmişti. O tarihten sonra erkek giyiminin temel öğesi olan pantolonun, dar kesimden, 1924’te moda olan Oxford stili çok geniş paçalı modellere kadar çeşitli biçimleri ortaya çıktı. 20. yüzyılın ikinci yarısındaki moda devrimiyle pantolon her tür etkinlik için kullanılabilen bir kadın giysisi olarak da benimsendi.


Leave A Reply