Arı Türleri (Çeşitleri) Nelerdir? Arı Türlerinin Özellikleri Hakkında Bilgi

0

Doğanın çalışkan ve mucizevi yaratıklarından arıların çeşitleri ve türleri ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Arılar

Arılar doğanın mucizevi hayvanlarıdır. Çeşitli tipleri ve türleri bulunmakla beraber komün halinde yaşayan bu hayvanlar yaptıkları görevlere göre çeşitlenmişlerdir. Şimdi arıların türlerine ve çeşitlerine kabataslak bir şekilde bakalım.

Bombus : Ülkemizde tüylü arı olarak da bilinir. Takribi olarak 250 adet türünün olduğu bilinmektedir. Bal yapan arıların başında gelir. Güney Yarımkürede hemen hemen hiç görülmez Kuzey Yarımkürede bu arı çeşidinden bol miktarda bulunur.

Belirli bitki grubunun tozlaşma yardımı ile üremesine yardımcı olduğundan Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkelere insan eli ile götürülmüşlerdir ancak bu cins arılar ılık iklimlerde yaşamayı severler.

İğnesiz Arı : Yaklaşık 500 çeşidi bulunan bir arı cinsidir. Aslında iğnesiz arı denilse de bu arılarında iğnesi bulunmaktadır ancak iğnelerini kendilerini koruma amaçlı olarak kullanmadıklarından dolayı bu isim ile anılırlar. Latince karşılığı Meliponula ferruginea olarak geçmektedir.

Orkide Arıları (Euglossini) : Orta ve Güney Amerika’da yer alan bir arı cinsidir. Amerika Birleşik Devletlerinde de son yıllarda görülmektedir. Yemyeşil bir arı tipidir. Latince karşılığı Mormodes buccinator

Marangoz Arı : Latince karşılığı Xylocopa violacea. Tüm dünya üzerinde oldukça yaygın bir şekilde bulunan bal yapan bir arı türüdür.

Bal Arısı : Koloni halinde yaşayan ve işçi, kraliçe ve erkek arılar olarak çeşitlere ayrılan bal yapıcı dünyanın en çok bilinen, yetiştirilen arı çeşidir. Latince karşılığı Apis mellifera

Katil Arı (Afrika Bal Arısı) : Kökeni Afrika olan ancak günümüzde özellikle Amerika kıtasında da yer alan ve insnalar için ölümcül olabilecek saldırılar düzenleyebilen bal yapıcı arı türüdür.

Eşek Arısı : Vespa olarak da bilinir. Ülkemizde daha çok Sarıca ismi ile bilinmektedir. Bal yapmazlar. Etçil hayvanlardır. Sadece yumurtalarını koyabilmek için çiğnenmiş bitkiler ile petek yaparlar. tarım zararlılarının ortadan kaldırılması için oldukça yararlı ve etkin arılardır. Ayrıca oldukça da irilerdir ve geniş bir bölgede yaşabilmektedirler.

Yaban Arısı : Eşek arılarına benzerler ancak daha küçüktürler. Bir çok paraziti taşıdıkları bilinmektedir. Latince karşılığı Vespula germanica


Leave A Reply