Renkli Kar Yağar Mı? Renkli Kar Nasıl Olur? Nerede Yağdı?

2
Advertisement

Renkli kar olur mu? Karın renkli yağdığı yerler nelerdir? Karın rengi nereden gelir? Renkli kar nasıl olur, hakkında bilgi.

Kırmızı Kar

Kırmızı Kar

Renkli Kar Yağar Mı?

Karın beyaz olması, kar tanelerinin çok girintili çıkıntılı olan yüzeylerinin güneş ışınlarını yansıtmasından dolayıdır. Karın bazı bölgelere renkli olarak yağdığı da görülmüştür. Meselâ bir kere Grönland’da, daha başka arktik bölgelerde kırmızı, yeşil renkte kar yağmıştı. Bunun, kar taneleri arasında bulunan yabancı, canlı maddelerden ileri geldiği anlaşılmıştır. Bundan başka, toz tanecikleriyle karıştığı için siyah olarak yağan karlar da görülmüştür.

Kırmızı Kar

Hiç Kar Yağmayan Noktalar

Dünyada hiç kar görmemiş olan milyonlarca insan yaşamaktadır, çünkü karın yağdığı bölgeler dünyanın ancak üçte birini kaplar. Güney Amerika, ve tropikal bölgeler, karın hiç yağmadığı yerler arasındadır.

Sürekli Kar Yağan Noktalar

Kutuplarda kar her mevsimde yağar. Ilımlı bölgelerde ise yalnız kışın yağar. Buralarda karın en çok yağdığı yerler yüksek dağların tepeleridir. Amerika’da Kayalık Dağlar, Kaliforniya’da Sierra Nevada sıradağları, İtalya ile İsviçre’deki Alpler bunların başında gelir. Bu bölgelerde, şiddetli fırtınalarla yağan karlar, çok kere yolcular, dağcılar için büyük tehlikeler doğurur.

Dağlara yağan karın endüstri bakımından büyük değeri vardır, çünkü bu karlar eriyince ırmaklar kabarır, bu sular elektrik enerjisi sağlamak, tarlaları sulamak gibi işlerde kullanılır. Bundan başka kar, yeryüzünü örttüğü zaman bitkileri şiddetli soğuktan korur, ilkbaharda kuvvetle gelişmelerine imkân verir. Bu faydalarını göz önünde bulundurarak 1946’da Vicent J. Schaefer adlı Amerikalı bir bilim adamı suni kar yapmayı denemiş, küçük ölçüde olmakla birlikte, bunu başarmıştır.

Advertisement

2 yorum

Leave A Reply