Arıcak Nerededir?

0
Advertisement

Arıcak nerededir? Arıcak hangi ilimize bağlıdır? Arıcak ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

aricakArıcak; Elazığ İline bağlı ilçe ve merkezidir. 17 köyü vardır. İlin güneydoğusunda; batıdan Alacakaya, kuzeyden Palu, güneyden Diyarbakır’ın Dicle, doğudan Bingöl’ün Genç ilçeleriyle çevrilidir.

Oldukça dağlık bir alanda uzanan ilçe topraklarının kuzeybatısında Kup Dağı (2.088) en yüksek noktadır. Yükselti, kuzeyden güneye doğru azalır. Güneyde uzanan yükseltilere Akdağlar adı verilir. Dağların güney yamaçlarından doğan sular toplanarak Dicle Irmağı’na ulaşır. Kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar kısa süreli ve serin geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 12°C, yağış tutarı 1.330 mm’dir. Dağ yamaçlarında meşe, ardıç, karaçam ağaçlarından oluşan orman kalıntıları bulunur. Tarım ve hayvancılık temel geçim kaynaklarıdır. Buğday, arpa, mısır, fasulye, nohut, fiğ, şeker pancarı, ayçiçeği; meyvelerden üzüm, elma, dut yetiştirilir. Koyun ve keçi beslenir. El dokumacılığı yapılır. Krom yatakları vardır.

Deniz düzeyinden 1.175 m yükseltide, güneye bakan bir yamaç üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, dağlık alandan geçen 40 km’lik bir yolla Bingöl-Elazığ Karayolu’na bağlanır ve il merkezine 144 km uzaklıktadır. İlçe, ana karayoluna yol üzerindeki Tirmik Geçidi (1.480 m) ile bağlanır. Kışın ulaşım güçleşir.

Daha önce Palu İlçesi’ne bağlı bir bucakken 19 Haziran 1987’de ilçe oldu.

Advertisement

Leave A Reply