Arthur Holly Compton Kimdir? Nobel Fizik Ödüllü Amerikalı Fizikçinin Hayatı

0
Advertisement

Arthur Holly Compton kimdir? Amerikalı fizikçi Arthur Holly Compton biyografisi, yaşam öyküsü, eserleri ve keşifleri hakkında bilgiler.

Arthur Holly Compton

Kaynak: wikipedia.org

Arthur Holly Compton (1892-1962), Compton etkisini keşfetmesi ve açıklamasıyla adından söz ettiren Amerikalı fizikçi, kuantum teorisinin önemli bir teyidini sağladı. Bu çalışma için Compton, 1927 Nobel Fizik Ödülü’nün bir payını aldı.

Compton, kariyerine fizik dünyasında büyük bir heyecanla başladı. Max Planck 1900’de enerjinin sürekli değil tanecikli olduğunu, kuantum adı verilen paketlerde yayıldığını ve emildiğini kuramlaştırmıştı. 1911’de Ernest Rutherford, klasik elektrodinamik teoriye göre tamamen imkansız olma gibi ilginç bir özelliğe sahip bir atom modeli önerdi. 1913’te Niels Bohr, Planck’ın kuantum kavramını Rutherford’un nükleer atomuna çarpıcı bir başarıyla uyguladı. Bununla birlikte Bohr’un teorisi, bilim adamlarını tedirgin eden bir dizi şüpheli varsayıma ve keyfi hipotezlere dayanıyordu. Temel soru şuydu: “Kuanta gerçekten var mı, yoksa sadece fizikçilerin uygun zihinsel yapıları mı?” Compton’ın ilk büyük araştırmasının görünüşe göre bu temel soruyla pek ilgisi yoktu,

1920’de Compton, düşük atom ağırlıklı maddelere yöneltildiğinde X-ışınlarının garip davranışından etkilendi. Radyasyonun çoğu basitçe saçılmıştı, ancak ikincil radyasyonun bir kısmı, daha uzun bir dalga boyuna sahip olduğu için birincil radyasyondan önemli ölçüde farklıydı. 1923’te Compton, bu etkinin bir X-ışını kuantumunun bir elektronla çarpışması, X-ışını kuantumunun azalan enerjiyle (daha uzun dalga boyu) devam etmesi ve elektronun çarpışmadan geri tepmesi ile açıklanabileceğini gösterdi. İngiltere’den CTR Wilson kısa süre sonra bu geri tepen elektronları tespit etti ve Compton’un açıklaması doğrulandı. Kuantum teorisi etkileyici bir onay almıştı.

Compton daha sonra X-ışınlarını kullanarak elektronların atomlardaki dağılımını belirlemek için bir yöntem geliştirdi. 1930’larda kozmik ışınlar üzerinde de önemli çalışmalar yaptı.

Hayatı

Compton, 10 Eylül 1892’de Ohio, Wooster’da doğdu. Ev ortamı ona Amerikalı bir bilim insanı için alışılmadık bir arka plan sağladı. Babası hem bir Presbiteryen bakanı hem de Wooster Koleji’nde felsefe profesörüydü. Compton’a göre, derin bir felsefi özelliği olan din ve bilim, özünde birdi. Bu duygu, kendisinin ve neslinin atom gücünün serbest bırakılmasıyla ilgili sorunlarla karşı karşıya kaldığı sonraki yazılarında özellikle belirgindi. Wooster Koleji’nde ve 1916’da fizik alanında doktora derecesini aldığı Princeton Üniversitesi’nde eğitim gördü. atomun incelenmesi.

Advertisement

II. Dünya Savaşı sırasında Compton, ilk nükleer zincirleme reaksiyonun geliştirilmesinde öncü bir rol oynadı ve ilk atom bombasını yaratan Manhattan Projesi’nin kurulmasında etkili oldu. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri hükümetine danışmanlık yaptı. Birçok öğretim görevinde bulundu ve 1945’ten 1953’e kadar St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nin rektörlüğünü yaptı. Compton, 15 Mart 1962’de Berkeley, Kaliforniya’da öldü.


Leave A Reply