Aslanlar İle İlgili İlginç Bilgiler

1
Advertisement

Aslan nedir, özellikleri nelerdir? Aslan hayvanı ile ilgili ilginç bilgiler, gerçekler, maddeler halinde özellikleri.

Aslan

Aslanlar dünyanın en büyük kedilerinden biridir. Afrika’nın güney ve doğu bölgelerinde yaşarlar.

Aslanlar yalnızca gruplar halinde yaşayan sosyal kedilerdir. Her gurup, bir veya iki erkek ve çok sayıda dişiden oluşur. Daha büyük guruplar yaklaşık 40 üyeden oluşabilir. Grup halindeki bu yaşam şekli, başarılı avlanma şansını arttırır ve yavruların korunmasını sağlar.

Aslanlar etçilidir ve çoğunlukla antilop ve zebraları avlarlar. Erkek aslanlar daha büyük ve daha güçlü olmasına rağmen, avdan dişi aslanlar sorumludur. Erkek aslanlar toplayıcılar gibi davranır ve sık sık sırtlanlara saldırır ve avlarını çalarlar.

Bir öğünde aslanlar 40 kilo et yiyebilirler. Karınlarını doldurduktan sonra günde 20 saatten dazla şekerleme yaparlar.

Advertisement

Aslanların arka dişleri makas gibi çalışırlar. Parçalara ayrılan et çiğnenmeden yutulur.

Erkek aslanlar yeleleri aracılığıyla kolayca tanınırlar. Daha iri ve koyu yelesi olan aslanın çok güçlü olduğu ve diğer aslanların ondan sık sık kaçındığını görülür. Dişi aslanlar da büyük ve koyu renk yeleye sahip aslanlardan daha çok etkilenirler.

Aslanlar birbirleriyle buluştuklarında, birbirlerine sürtünerek selamlaşırlar. Bu süreçte koku alışverişinde bulunurlar.

Dişi aslanlar, her iki yılda 1-3 yavru doğurur. Yavruların doğumda lekeleri vardır, ancak zamanla yok oluyorlar.

Aslan ve kaplan eşleştiğinde, Liger adında yeni bir hayvan türü oluşur. Liger’ın kaplan gibi çizgileri vardır, ancak kürkünün rengi, kaplanın kürkü ile karşılaştırıldığında soluktur.

Aslanların geri çekilebilen tırnakları vardır, bu da oyun sırasında tırnaklarını “gizleyebilecekleri” ve birbirlerini incitmekten kaçınabilecekleri anlamına gelir.

Advertisement

Uzun kuyrukları aslanlar koşarken dengelerini sağlar, aynı zamanda kuyruklarını grubun diğer üyelerine de çeşitli komutları vererek anlaşmak için kullanırlar: “gelin”, “seninle flört ediyorum”, “bu tarafa geçin” gibi..

Kirpi aslanların en büyük düşmanlarından biridir. Onların keskin okları aslanın çenesine batarak, hayatının geri kalanında sıkışabilir.

Aslanlar 2 yaşına gelene kadar kükreyemezler. Kükremeyi öğrendikten sonra, kükremeleri 5 mil uzaktan duyulabilir.

Genç erkekler olgunluğa eriştiğinde, yaşlı erkekler onları gruplarından atar. Tek başına dolaşan genç aslanlar göçebe olarak bilinirler. Hayatta kalmayı ve güç kazanmayı başarırlarsa, kendileri için bir grup devralmak için diğer aslanlarla savaşacaklar.

Genç aslan bir grubu ele geçirdiğinde kendine ait olmayan tüm yavruları öldürür. Vahşi doğada, aslan yavrularının 3/4ü genç yaşta ölür.

Aslanlar vahşi doğada 15 yaşına kadar yaşarken, 25-30 yıl boyunca tutsaklar hayatta kalabilirler.

Son birkaç on yılda aslan sayısı önemli ölçüde azalmıştır. Bunlar, nesli tükenmekte olan hayvan türlerinden biridir.


1 Yorum

Leave A Reply