Atatürk’ün Sorumluluk İle İlgili Sözleri Nelerdir? Sorumluluk Hakkında Söyledikleri

12
Advertisement

Atatürk’ün sorumluluk ile ilgili sözleri nelerdir? Çeşitli dönemlerde özellikle Türk gençliğine hitaben söylemiş olduğu Atatürk’ün sorumluluk hakkındaki sözlerinden seçmeler.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Çankaya Köşkünün Kütüphanesinde (16 Temmuz 1929)

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Çankaya Köşkünün Kütüphanesinde (16 Temmuz 1929) (Kaynak : wikipedia.org)

Ulu önder Atatürk cumhuriyeti kurduktan sonra özellikle Türk gençliğine bir çok görev ve sorumluluklar vermiştir. Bu görev ve sorumlulukları ise çeşitli vesileler ile yapmış olduğu konuşmalarda belirtmiştir. İşte o konuşmalardan Atatürk’ün sorumluluk ile daha doğrusu Türk gençliğine verdiği sorumluluk ve görevler ile söylediği sözler

 • Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet ve sorumluluk bulacaktır.
 • Tarihi yaşadığımız gibi yazdık, fakat geleceği cumhuriyete inananlara, onu koruyanlara ve yaşatacaklara emanet etmek lazımdır.
 • Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur.
 • Türk milletinin istidadı ve kati kararı medeniyet yolunda durmadan, yılmadan ilerlemektir.
 • Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz… Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.
 • Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet’e sahip çıkmak, Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşı’nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır. Türk Ulusu dili, kültürü, tarihi ve saygın kimliğiyle aydınlık yarınlara el ele güçlü biçimde yürüyecektir.
 • Bizim milletimiz vatanı için, özgürlüğü ve egemenliği için özverili bir halktır; bunu kanıtladı. Milletimiz, yaptığı devrimlerin kıskanç savunucusudur da. Benliğinde bu erdemler yerleşmiş bir milleti, yürümekte olduğu doğru yoldan hiçbir kimse, hiçbir kuvvet alıkoyamaz.
 • Öğretmenler her fırsattan yararlanarak halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutan bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.
 • Milletimiz her güçlük ve zorluk karşısında, durmadan ilerlemekte ve yükselmektedir. Büyük Türk Milletinin bu yoldaki hızını, her vasıtayla arttırmaya çalışmak, bizim hepimizin en kutlu vazifemizdir.
 • Gerektiğinde vatan için bir tek fert gibi yekpare azim ve karar ile çalışmasını bilen bir millet elbette büyük bir geleceğe layık ve aday olan bir millettir.


12 yorum

 1. çok güzel.çok işime yaradı.ödevimden 100 bile alırım.çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk teşekkür eeeeeeeeeeeeeeddddddddddddddeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrriiiiiiiiiiimmmmmmmmmm.sssssaaaaaaaaaağoooolllllllluuuuuuuuun,vvvvvvvvvvvvvvvaaaaaaaarrrrrrrrrroooooooooooooooooooooooooooolllllllllluuuuuuuuuuuuuunnnnnnnnnnnnnnnnnn

Leave A Reply