Baoding Nerededir? Baoding Kentinde Neler Yapılır Nereler Gezilir?

0

Çin’de bulunan Baoding hakkında kısa bilgi. Baoding isimli kentin coğrafi özellikleri nelerdir? Baoding kentinden nerlere gidilir ve neler yapılır?

Baoding - Çin

Baoding – Çin

Baoding, Çin Halk Cumhuriyetinin kuzeydoğusunda, Hopei Eyaleti’nde kent. Kuzey Çin Ovasının batı ucunda, başkent Pekin’in 145 km güney-güneybatısındadır. Dokuma, besin, başlıca dallarıdır.

Advertisement
Nereler Gezilir?
  1. Batı Qing mezarları (清西陵). Bir UNESCO Dünya Mirası. Baoding’in kendisinde bulunan mezarlara ek olarak, çevresindeki Yi ilçesinde de çoğu var.
  2. Tangut dharani sütunları (西夏 文石 幢). Batı Xia imparatorluğu 14. Yüzyılda Moğollar tarafından tahrip edildi, ancak Batı Xia’dan bir Tangut topluluğu, bu sütunları 16. yüzyılda Baoding’den çok uzakta inşa etti. Batı Çin dışında bulunan karmaşık Tangut senaryosunun birkaç örneğinden biridir.
  3. Baiyang Gölü (白洋淀). Çin’in en büyük doğal gölü, huzurlu su manzaraları ve geniş nilüfer bahçeleri sunar. Tekneler küçük gruplar için uygundur ve gölün bazı adalarında yerel malzemelerle pişirilmiş restoranlar ve geceleyin konaklama için oteller bulunmaktadır.
Ne Yapılır?

Yesanpo Milli Parkı (野三坡). Yesanpo, 600 kilometre karelik toplam alan olan Hebei eyaleti Laishui İlçesinde yer alan gelişen bir turizm alanıdır. Ulusal bir önemli manzara alanı, doğal manzara, doğal ağaç ağaçları, ağaç çiçekleri ve esas olarak mağara yaylarıdır. Burada Pekin’den sadece 100 kilometre uzaklıkta, son yıllarda sıcaklığın dışında kırsal kırsal seyahat.

Coğrafi Özellikleri

Baoding, Hebei eyaletinin batı-orta kısmında bulunur ve Kuzey Çin Ovası üzerinde, Taihang Dağları ile batıya uzanır. İl sınırları içindeki ilçe sınırındaki şehirler kuzeyde Zhangjiakou, doğuda Langfang ve Cangzhou ile güneyde Shijiazhuang ve Hengshui’dir. Baoding ayrıca Pekin’i kuzeydoğuya, Shanxi’yi batısına sınırlar.

Baoding’in idari alanındaki yükselmeler kuzeybatıdan güneydoğuya düşüyor. Batı kısımlarına genellikle 1000 metreden (3,300 ft) yüksek olan dağlar ve tepeler hakimdir; Bu bölge, Laishui, Yi, Mancheng, Shunping, Tang ve Fuping County bölgelerinin yanı sıra, idari bölgenin% 30,6’sını kaplayan Laiyuan İlçesi’nin tamamını içerir. [2] En yüksek tepe Waitou Dağı’dır (歪头 山), yüksekliği 2,286 metre (7,500 ft). [2] Bu bölgeden güneydoğuya doğru ilerlerken, ilçenin% 18.9’unu alarak alçak dağ ve tepelerle karşılaşılmaktadır. Doğudan öte, genellikle 30 ila 100 metre (98 ila 330 ft) yükseklikteki düz arazilerde uzanır. Burada birincil nehirler Juma, Yishui (易水), Cao (漕河), Longquan (龙泉 河), Tang (唐河) ve Sha Nehirleri’dir. Kuzey Çin’deki en büyük doğal göl olan Baiyangdian Gölü yakınlarda bulunabilir.

Advertisement


Leave A Reply