Barkodu Kim Buldu? Barkod Sistemlerinin İlk Kuruluşu ve Tarihçesi

0
Advertisement

Barkodu ilk kim buldu? Barkod sistemlerini kim ve ne zaman kurdu? Barkod sistemlerinin doğuşu ve gelişimi, tarihçesi hakkında bilgi.

barkod

Kaynak: pixabay.com

İlk barkod sistemi 1949’da Joseph Woodland ve Bernard Silver tarafından icat edildi. Joseph ve Bernard, Philadelphia, Pennsylvania’daki Drexel Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans öğrencileriydi. Yerel bir market zinciri sahibi, kasada otomatik olarak ürün bilgilerini okumak için bir yol bulmak üzere okula başvurdu. Barkodlar artık satılan hemen hemen her ürünü tanımlamak için kullanılıyor. Barkod numarası veren ajansa göre, artık dünyada her gün yaklaşık 5 milyar barkod taranıyor.

barkod

  • Joseph Woodland ve Bernard Silver’ın barkod sistemi Morse kodundan ilham aldı. Joseph noktaları ve çizgileri aşağı doğru uzattı, ince ve kalın çizgiler yaptı. Ayrıca herhangi bir yönden taranabilecek bir boğa gözü deseni oluşturdular. 1949’da barkod sistemleri için patent verdiler ve üç yıl sonra çıkardılar.
  • Barkodların daha geniş kullanımı 1966’da başladı. Sistemleri standardize etme ihtiyacı, ABD veya Tekdüzen Ürün Kodunun oluşturulmasına yol açtı. Bunlar 1973’te IBM’den George J. Laurer tarafından icat edildi.
  • Haziran 1974’te ilk BM tarayıcısı, Marsh’ın Ohio, Troy’daki bir süpermarkette kuruldu. Bir U.P.C.’ye sahip ilk ürün kod dahil Wrigley bir sakız paketi oldu.
  • Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi, posta sıralamasını otomatikleştirmek için posta kodlarını taramayı mümkün kılan 1982 yılında POSTNET barkodunu kabul etti.
  • Barkodlar artık neredeyse her sektörden satın aldığımız veya izlediğimiz hemen hemen her şeyde kullanılıyor. Günlük yaşamımızda bir barkodun bulunmadığı çok az alan var.


Leave A Reply