Basketbolda Kullanılan Malzemeler ve Özellikleri, Teknik Ekipmanlar

0
Advertisement

Basketbolda kullanılan malzemeler nelerdir? Basketbol pota, top, teknik donanım ve giysilerin özellikleri hakkında bilgi.

Basketbolda Kullanılan Malzemeler ve Özellikleri

Arkalıklar ve Destekleri

Arkalıklar tek parça ve saydam maddeden (yumuşatılmış güvenli camdan) yapılır. Saydam değilse beyaza boyanır. Arkalıkların boyutları yatay 1.80 m ve dikey 1.05 m’dir. Arkalıklardaki bütün çizgiler arkalıklar saydam İse beyaz, diğer bütün durumlarda siyahtır ve 5 cm genişliğindedir. Arkalıklar sahanın her iki tarafında, dip çizgilere paralel olarak yere dik açıyla sabitlenir. Merkezleri, dip çizgilerinin orta noktalarının iç kenarlarından dikey olarak yükseltilen itibari doğrudan 1.20 m uzakta bulunur. Arkalıkları destekleyen yapının ön tarafı (yastıklar da dâhil) dip çizginin dış kenarından en az 2 m uzaklıkta olmalıdır. Oyuncuların kolayca görebilmeleri için zeminle zıt bir renktedir.

Sepetler

Sepetler; çemberlerden ve filelerden oluşur.

Çemberler som çelikten, iç çapı 45 cm ve turuncu renge boyalıdır. Çemberin metali en az 1.6 cm, en çok 2 cm çapındadır. File çembere eşit aralıklarla 12 ayrı noktadan bağlanır. Her çemberin üst kenarı yatay konumda yerden 3.05 m yüksek ve arkalığın iki düşey kenarından eşit uzaklıktadır. Çemberin iç kenarının arkalığa en yakın noktası, arkalığın ön yüzünden 15 cm uzaklıktadır. Fileler çembere asılı beyaz ipten ve sepete giren topu kısa bir an tutacak şekilde yapılır. Çemberden ölçüldüğünde 40 cm den kısa, 45 cm den uzun olamaz.

basketbol

Advertisement

Top

Top küre şeklindedir ve sekiz parçadan oluşur. Geleneksel olarak turuncu renktedir. Dış yüzeyi deri, sentetik deri, kauçuk veya sentetik bir maddeden olabilir. Çevresi en az 75, en çok 78 cm iken, ağırlığı 567 gramdan az, 650 gramdan fazla olamaz. Hava basıncı; top alt hizası aşağı yukarı 1.80 m yükseklikten oyun sahasına bırakıldığında, topun üst hizası 1.20 ile 1.40 m arası sıçrayacak şekilde ayarlanır.

Teknik Donanım

Saat hakemi en az bir oyun saati ve bir kronometre ile donatılmıştır. Oyun saati periyotlar ile oyun aralarının süresini tutmakta kullanılır ve seyirciler de dâhil oyunla ilgili herkesin kolayca görebileceği bir yere konur. 24 saniye kuralının uygulanması için, oyuncuların ve seyircilerin görebileceği uygun bir araç kullanılır ve bu araç 24 saniye hakemi tarafından işletilir. Resmi sayı cetveli, FIBA tarafından kabul edilen örneğe uygun ve bu kurallarda belirtildiği şekilde sayı hakemi tarafından doldurulur. 1’den 5’e kadar numaralanmış oyuncu faul göstergeleri sayı hakeminin kullanımına hazır bulunur. Göstergeler en az 20 cm boyunda, 10 cm genişliğindedir.1’den 4’e kadar beyaz, 5.si kırmızı renktedir.

Sayı hakeminin kullanımı için iki adet takım faul göstergesi olmalıdır. Kırmızı renkte, en az 20 cm genişliğinde ve 35 cm uzunluğunda olan bu göstergeler hakem masasına, seyirciler de dâhil, oyunla ilgili herkes tarafından rahatça görülebilecek şekilde yerleştirilirler.

basketbol

Takımlar ve Giyimleri

Her takım, biri kaptan olmak üzere ondan fazla olmayan oyuncudan, bir antrenör ve bir antrenör yardımcısından oluşur. Oyun sırasında her takımdan sahada beş oyuncu bulunur ve bunlar yedeklerle değiştirilebilir. Bir “yedek oyuncu”, hakem kendisini sahaya davet ettiğinde “oyuncu” konumuna gelir. Aynı şekilde hakem tarafından yerine “yedek oyuncu” davet edilen “oyuncu”, “yedek oyuncu” konumundadır.

Oyuncu formalarının önü ve arkası aynı renktedir. Her oyuncu formasının göğsünde ve sırtında, formasının rengi ile zıt olan tek renkli numaralar taşır. Numaralar açıkça seçilecek şekilde yazılmalı, sırttakiler en az 20 cm yüksekliğinde, öndekiler en az 10 cm yüksekliğinde ve en az 2 cm genişliğinde olmalıdır. Takımlar 4’ten 15’e kadar olan numaraları kullanırlar. Bir takımın oyuncuları aynı numaraları taşıyamaz.

Advertisement

Oyuncular formaları şortlarının içinde olacak şekilde oyunda yer alırlar. Forması dışarıda olan oyuncular hakem tarafından uyarılırlar. Ev sahibi takım açık renk forma, konuk takım koyu renk forma giyer.


Leave A Reply