Bayrağımızın ve İstiklal Marşı’mızın Ülkemiz ve Milletimiz İçin Önemi ile İlgili Kompozisyon

0

Türk bayrağının ve İstiklal Marşımızın ülkemiz için ve Türk milleti için anlam ve önemi nedir konulu yazı / kompozisyon örneği.

İstiklal Marşı ve bayrağımız bağımsızlığımızın ve ulusumuzun sembolüdür. Türk milleti, tarih boyunca asla esir olmamış ve başka milletlerin de manda ve himayesine asla ama asla girmemiştir. Bu nedenle birçok devlet kurmuş ve birçok imparatorluğa da son vererek adil bir dünyanın oluşması için mücadele etmiştir.

Bayrak, bağımsızlığın sembolü olarak toplumumuzda kutsal kabul edilmektedir. Bağımsızlık, milli ve manevi değerlerin özgürce yaşanması, iyi, doğru ve adil bir düzenin oluşması için gayret etmeyi simgelemektedir. İstiklal Marşı da bayrağa yazılan bir marş olarak Türk milletinin kadim kültürü, milli ve manevi değerleri, ülküleri ve ilkeleri bakımından değerler taşımaktadır.

Bayrağımızın ve İstiklal Marşı’mızın Ülkemiz ve Milletimiz İçin Önemi ile İlgili Kompozisyon

Kaynak: pixabay.com

Türk bayrağı bu ülke üzerinde yaşayan olan tüm insanların ortak değerlerinden birisidir. Bambaşka dünya görüşlerine inansalar da bambaşka eğitim ve kültür seviyesinde olsalar bile Türkiye’de Türk Bayrağı ortak bir değer olarak karşımız çok güçlü ve dimdik bir şekilde çıkmaktadır.

Çocukluğumuzda okula başladığımız o güzel ilk dönemlerimizden itibaren okuyarak, anlamını öğrenerek büyüdüğümüz İstiklal Marşı aynı Türk Bayrağı gibi ülkemiz için ulusumuz için bir ortak değerdir. İstiklal Marşını okuyup da duygulanmayan birine rastlamak zordur. Hele o dizeleri okuyup da duygulanmayan var mı?

İstiklal Marşı’nın bilinmesi, anlaşılması, yaşanması, anlamına uygun işler yapılması ve bu anlamı ihtiva eden kavramların hayata yayılması ve yaygınlaştırılması Türklerin hayat idealleri arasında yer almaktadır. Türk toplumu ve beraberinde Türkiye, bağımsızlık mücadelesinde hayatını ortaya koyan ve emperyalizmi yenmiş nadir milletlerden biridir.

Milli Mücadele döneminin yaşanması Türklerin gücünü ortaya koyan en önemli tarihi olay olarak bilinmektedir. Milli Mücadele’de düşman işgaline karşı harp eden kişiler, bağımsızlık, bayrak davası ve vatani duygu düşüncelerle hareket etmişlerdir.

Bayrağımızın ve İstiklal Marşı’mızın Ülkemiz ve Milletimiz İçin Önemi ile İlgili Kompozisyon

Kaynak: pixabay.com

Bayrağımızın ve İstiklal Marşı’nın değeri ve önemi bu vatan ve millet için şehit olan vatan evlatlarının emaneti olmalarıdır. Bu emanete Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda ve onun ışığında tüm Türk gençlerinin sahip çıkmaları gerekmektedir.


Leave A Reply