Bellini Kimdir?

0
Advertisement

Fatih Sultan Mehmet’in tablosunu yaparak özellikle ülkemizde haklı bir üne sahip olan 15. yüzyılda yaşamış İtalyan ressam Bellini kimdir?

Gentile BelliniGentile Bellini (1429, Venedik, İtalya – 23 Şubat 1507, Venedik, İtalya)

Venedikli bir ressamdır. Resimlerinde, çoğunlukla, tarihî ve millî konuları işlemiştir. Başarısı, Venedik hayatını aksettirmesine ve Doğu’ya yaptığı seyahat dolayısiyle rYıeydana getirdiği eserlere dayanır.

İlk resimleri, 146Ö’ ta yaptığı ve şimdi Berlin Müzesi’nde bulunan «Meryem Ana» tablolarıdır. Daha sonra, 1465’te, Venedik patriği Beato Lorenzo Giustiniani’nin portresini yaptı ve ilk defa imzasını kullandı. St. Mark okulundaki org kapaklarına yaptığı dört aziz resmini ele imzalamıştır. Bu eseri, San Marco Müzesinde, kararmış olarak muhafaza edilmektedir.

Resim tekniğini ünlü bir ressam olan babası Jacopo Bellini’den öğrenmiştir, fakat biçiminde, ressam Mantegna’nın tesiri görülür.

Bellini 1474’te Dodge Sarayı’nın toplantı salonundaki resimleri yapmakla görevlendirildi. Burada, kardeşi Giovanni Bellini île savaş konusunda birçok eser verdi. (Bunlar 1577’de çıkan yangında yok olmuştur).

Advertisement

Bellini, 1479 da, Fatih Sultan Mehmet’in dileği üzerine, iyi bir portre ressamı olarak seçildi, İstanbul’a geldi. Burada yaptığı resimlerden, kendisine ait olduğundan şüphe edilmeyen tek eseri, Fatih Sultan Mehmet’in portresidir. Bu portre şimdi, Londra Müze si’ndedir. Bundan başka, Pariste Louvre Müzesi’nde bulunan bir ziyafet tablosu ile 1905′ te İstanbul’da satılırken ele geçen suluboya bir katip portresi gibi eserleri de vardır.

Gentile Bellini, 1480’de Venedik’e dönüşünden ölümüne kadar portre çalışmalarına devam- etti, bu arada Kıbrıs Kraliçesi Caterina Cornaro’nun da portresini yaptı. Son eseri, 1504’te başlanan, ölümü üzerine kardeşi Giovanni Bellini tarafından tamamlanan St Mark tablosudur. Doğu’nun ışık, renk, kostüm ve mimarlık tesirleri en çok bu eserinde dile gelmiştir.


Leave A Reply