Böceklerin Sindirim ve Boşaltım Sistemi Nasıl Çalışır? Hakkında Bilgiler

0

Böceklerin sindirim ve boşaltım sistemi nasıl çalışır? Dünyanın en kalabalık canlıları olan böceklerin Sindirim ve Boşaltım Sistemi Hakkında temel bilgiler.

Kız Böcekleri

Kız Böcekleri (Kaynak : pixabay.com)

Sindirim sistemi, böceğin vücudundan ağızdan anüse kadar geçer. İşlevsel ve yapısal olarak üç bölüme ayrılmıştır: yiyeceğin sindirim için hazırlanmasıyla ilgilenen stomodeum; besinin sindirildiği ve emildiği mesenteron; ve sindirilmemiş gıdaların metabolik atıklarla birleştirildiği ve anüs yoluyla atılmaya hazırlandığı proctodeum.

Ağız, mandibulaların hemen önünde, labrum veya üst dudak adı verilen kütikülün bir uzantısının altında bulunur. Baştaki tükürük bezleri tükürüğü ağız parçalarının tabanına boşaltır ve böcekleri emerken bir tükürük kanalı labrumla ilişkili özel bir yapıya açılır ve tükürüğü emilmeden önce besinin üzerine döker. Böcek tükürüğü genellikle nişastaların parçalanmasını başlatan bir enzim içerir. Sivrisineklerde ve diğer kan emici böceklerde tükürük, kanın pıhtılaşmasını önleyen maddeler içerir.

Ağızdan yiyecekler, böcekleri emerken güçlü kaslara sahip olan ve sıvıları emmek için bir pompa görevi gören farinkse iletilir. Stomadeumun geri kalanı yemek borusundan veya yemek borusundan oluşur ve genellikle yiyeceklerin sindirilmeden önce geçici olarak depolanması için bir mahsul olarak büyütülür. Bazen ekin yemek borusunun genişlemesi değil, yemek borusuna bağlı ayrı bir saplı yapıdır. Çoğu bit gibi bazı böceklerde, bir proventrikulus veya taşlık, yiyeceğin mesenterona geçmeden önce ezilmesine yardımcı olur.

Böcek

Mezenteron, sindirim enzimleri salgılayan özel hücrelerle kaplıdır. Bu enzimler, besini, hücreler tarafından emilebilen ve onları diğer tüm vücut hücrelerine dağıtan kana geçebilen moleküllere ayırır. Mezenteron hücreleri, genellikle, yalnızca enzimlerin ve gıda moleküllerinin içinden geçmesine izin veren bir zar tarafından, alınan gıda ile gerçek fiziksel temasa karşı korunur. Mezenteronun sonunda, sindirilmemiş gıdanın proktodeuma geçmesine izin veren pilorik sfinkter olan dairesel bir kas bandı bulunur.

Proctodeum’da sindirilmemiş gıda, Malpighian tübülleri adı verilen özel tübüller tarafından atılan metabolik atık maddelerle birleştirilir. Bu tübüllerin sayısı 1’den 150’ye kadar değişebilir ve böbrek görevi görerek ürik asit ve diğer atık ürünleri kandan çekip idrar olarak geçirerek sindirim sisteminin katı atıklarıyla karıştırarak dışkıyı oluştururlar. Dışkı, karnın son bölümündeki bir açıklık olan anüs yoluyla atılır. Çoğu metabolik atık dışkı ile atılsa da, bazıları kütikülde depolanır ve birçok böceğin ve kelebeğin parlak renklerinden sorumlu olabilir.


Leave A Reply