Budala Kitap Özeti, Konusu, Karakterleri ve Eleştirisi, Fyodor Dostoyevski

0
Advertisement

Fyodor Dostoyevski’nin Budala isimli kitabının konusu nedir? Budala kitap özeti, kısaca eleştirisi. Budala kitabı hakkında genel bilgiler ve detaylı özeti.

Budala Kitap Özeti, Konusu, Karakterleri ve Eleştirisi, Fyodor Dostoyevski

Budala’nın kahramanı Prens Myshkin, zayıflatıcı epilepsi tedavisi görmeden önceki erken yaşamını hatırladığında bazen kendisinden aptal olarak bahseder. Bazıları da epilepsisini duyduklarında Myshkin’e aptal diyorlar ve bazen onun dünya görüşünü anlamadıkları için ona aptal diyorlar. Prens Myshkin’e “kutsal aptal” da denir. Daha sık olarak, toplum ve kutsallık hakkındaki gerçekleri açıklamak ve konuşmak için deli gibi davranan, derinden ruhani bir kişiyi tanımlar. Prens, epileptik olduğu kadar kutsal bir aptaldır, ancak romanın sonunda, sevdiği iki kadından birini kurtaramayınca daha da ilkel bir aptallık durumuna geri döner. Prensin ilahi merhamet standardı maddi dünyayla bağdaşmayabilir ve bu nedenle sessizliğe geri dönebilir.

Bölüm 1

20’li yaşlarındaki iki adam, Prens Myshkin ve Rogozhin , üçüncü sınıf bir tren vagonunda buluşur ve bir konuşma başlatır. Yumuşak huylu Myshkin, Bayan Epanchin uzak bir akraba olduğu için kendisini Epanchinlere tanıtmak için Petersburg’a gidiyor. Aşırı hırpalanmış bir Rogozhin, son zamanlarda babasından çok fazla para miras almıştır ve şu anda toprak sahibinin metresi olan hayallerinin kadını Nastasya Filippovna’yı kazanmaya kararlıdır .

Prens Myshkin, herkesi büyüleyen masum ve açık tavrı nedeniyle Epanchin hanesine kolayca girer. Önce General Epanchin ve bir oda kiralayacağı yardımcısı Ganya ile tanışır. Prens iki adamın konuştuğunu duyar ve Ganya’nın Totsky’den 75.000 ruble alacak olan Nastasya Filippovna ile evlenmeyi düşündüğünü öğrenir. Totsky saygın bir şekilde evlenmek istiyor ve generalin en büyük kızı Alexandra için bir koca olarak görülüyor, ancak önce Nastasya’dan kurtulması gerekiyor. Totsky onu çocukluğundan beri büyüttü ve metresi olarak yetiştirdi, 16 yaşındayken onunla cinsel ilişkiye başladı.

Prens, Bayan Epanchin ve kızları Alexandra, Adelaida ve Aglaya ile öğle yemeği yer . Myshkin onlara babasının arkadaşı Pavlishchev tarafından yetim bırakıldığını ve büyütüldüğünü ve onu daha sonra İsviçre’deki Profesör Schneider’e gönderdiğini söyler. Pavlishchev, profesörün Myshkin’i sık sık epilepsi nöbetlerinden kurtaracağını ummuştu ve bu da onu neredeyse “aptal” yapıyordu. Şimdi çok daha iyi ve yeni koşullar onu Rusya’ya geri gönderdi.

Advertisement

Myshkin ve Ganya, Ganya’nın evine geri dönerler ve kısa bir süre sonra Nastasya aileyi çağırır, onları doğum günü partisine davet ediyormuş gibi davranırken büyük bir kabalıkla hareket eder. Kötü bir sahne başlar ve o gittikten sonra Ganya onunla parası için evlendiğini kabul eder. Myshkin şimdi partiye kendisi gitmek ve Nastasya’yı uyarmak zorunda hissediyor.

Ganya, Totsky ve General Epanchin’in de aralarında bulunduğu partide Nastasya, Ganya ile evlenmeyeceğini söylüyor. Kısa bir süre sonra, Rogozhin bir grup sarhoş arkadaşla birlikte içeri girer ve Nastasya için 100.000 ruble üretir. Prens şimdi Nastasya’ya aşık olduğunu, ona saygı duyacağını ve onunla ilgileneceğini ve son zamanlarda miras aldığı için göründüğü gibi fakir olmadığını söyleyerek Nastasya’ya evlenme teklif ediyor. Ama onu da reddeder ve Rogozhin’in 100.000 rublesini ateşe atar. Para yanmadan önce, Nastasya parayı alır ve Ganya’ya fırlatır ve ardından Rogozhin ile kaçar.

Bölüm 2

Ganya sonunda Nastasya’nın parasını iade eder ve işini bırakır, bu yüzden kız kardeşi Varya, aileye bakabilecek hali vakti yerinde bir tefeci Ptitsyn ile evlenir. Bunlar arasında Varya’nın ayyaş ve hikaye anlatıcısı olan ebeveynleri General Ivolgin ve onun uzun süredir acı çeken karısı Nina Alexandrovna ve onun küçük kardeşi Kolya yer alıyor.

Moskova’da Nastasya, Rogozhin’den kaçar ve ona bir kız kardeş gibi davranan Myshkin ile kalır. Prens altı ay Moskova’da kalır ve bu süre zarfında Aglaya’ya onunla ilgilendiğini gösteren kısa bir mektup yazar.

Prens, Nastasya ve Rogozhin’i Petersburg’a kadar takip eder. Nastasya, arkadaşı Darya Alexeevna ile kalıyor. Myshkin, Rogozhin’in kendisini Nastasya ile ittifakına müdahale etmeye niyeti olmayan bir arkadaş olarak görmesini sağlamak için Rogozhin’i evinde ziyaret eder, ancak bunun ikisi için de felaket olacağını düşünür. Rogozhin daha sonra Myshkin’i oteline kadar takip eder ve neredeyse onu bıçaklar, ancak Myshkin bıçağı indirmeden önce sara nöbeti geçirir.

Prens Pavlovsk’ta iyileşir, burada romandaki bir komedyen ve komik bir figür olan Lebedev’den oda kiralar. Petersburg’un tüm varlıklı vatandaşları Pavlovsk’a gider, bu nedenle Epanchin’ler Myshkin’i ziyaret eder ve yeniden tanışırlar. İyileşirken Myshkin , General Ivolgin’in metresi Marfa’nın oğlu Ippolit ile de tanışır . Ippolit, Ippolit ölmek üzere olduğundan, sonunda onunla kalmaya davet ettiği genç, tüketen bir nihilisttir.

Advertisement

Aglaya ve prens, romantik imalarla bir dostluk geliştirir. Nastasya, Aglaya’ya yazmaya başlar ve Myshkin ile irtibat kurmaya çalışır. Rogozhin ile ancak Myshkin Aglaya ile evlenirse evleneceğini söylüyor. Nastasya ayrıca, Aglaya’nın ününü lekeleyerek, Aglaya’nın şu anki talibi Evgeny Pavlovich ile irtibat kurmayı da caydırır.

3. Bölüm

Aglaya kararsız ve düşüncesizce hareket etmesine rağmen prensi seviyor gibi görünüyor, oysa prens açık bir şekilde vurulmuş durumda. Doğum gününde Aglaya’dan ertesi sabah onunla buluşması için bir not alır. O gece Myshkin’in arkadaşları ona hazırlıksız bir doğum günü partisi düzenler. Çoğu kişi sarhoş olur ve Ippolit ölme konusunda cesur olduğunu göstermeye çalıştığı uzun bir manifesto okur. Aynı zamanda dinleyicilerinde sevgi ve sempati uyandırmaya çalışır ama başarılı olamaz. Başarısız bir şekilde kendini öldürmeye çalışır ve yatağa konur.

Ertesi gün prens Aglaya ile tanıştığında, (daha önce) Nastasya’ya evlenme teklif edip peşinden koştuğu için Aglaya’yı azarlar. Myshkin, Aglaya’ya şimdi onun için hissettiği duygu olan Nastasya’ya acımayı öğretmeye çalışır. Aglaya ona Nastasya’nın prense aşık olduğunu gösteren mektuplarını verir, ancak prens Nastasya’nın aşk değil başka bir şey hissettiğini iddia eder. Bu arada, Epanchin ebeveynleri, uygun olmayan bir talip olduğunu düşündükleri Aglaya ve Myshkin arasındaki olası bir ittifaktan endişe duyuyorlar.

4. Bölüm

Ippolit, Ivolgins’in yanına taşındı ve dedikodu yayıyor, hatta Nina Alexandrovna’ya Lebedev’den para çaldığını bile söylüyor. General Ivolgin, Ippolit ona eziyet ettiği için bir durumdadır ve hikayeler uydurduğu için ona yalancı demiştir. Ivolgin ailesi, generalin normal maskaralıklarının ötesine geçen düzensiz davranışıyla ilgilenir. Myshkin, generalin gizlice parayla birlikte Lebedev’in cüzdanını iade ettiğini öğrenir, ancak Lebedev, odasına gizemli bir şekilde iade edilen cüzdanı görmemiş gibi davranarak ona eziyet etmeye devam eder. Prens, Lebedev’i pes etmeye ikna eder, ancak çok geç, çünkü general felç geçirir ve sonunda ölür.

Myshkin ve Aglaya birlikte vakit geçirmeye devam eder ve aşkını itiraf eder ve evlenme teklif eder. Böylece, Epanchin ebeveynleri duruma boyun eğdiler ve prensi topluma tanıtmak için bir parti kurmaya karar verdiler. Parti iyi başlar, ancak daha sonra birisi, koruyucusunun ölmeden önce Katolikliğe geçtiğini söyleyince Myshkin sinirlenir. Prens, Katolikliğe karşı tutkulu bir şekilde konuşuyor ve Rus İsa hakkında dersler veriyor ve ardından epileptik bir nöbet içinde düşüyor.

Nöbet hafiftir ve ertesi akşam Aglaya, Nastasya’yı aramak için onunla birlikte gelmesinde ısrar eder. Aglaya, Nastasya’yı mektupları ve Aglaya’nın prensle olan ilişkisine müdahalesi konusunda azarlar. Ayrıca Nastasya’yı Totsky’nin parasıyla yaşamaktansa oda hizmetçisi olmadığı için eleştiriyor. Nastasya, Myshkin’e başta söz verdiği gibi onunla evlenmesini emretmekle tehdit ederek bu saldırıya misilleme yapar. Nastasya bayıldığında Myshkin, dışarı fırlayan Aglaya’nın peşine düşmez. Aglaya aşağılanmış hissediyor ve ilişki kopuyor.

Birkaç hafta sonra Nastasya, Aglaya’yı sevmesine ve onunla birlikte olmak istemesine rağmen ona bakmanın yükünü omuzlayan prens ile evlenmeye hazırlanıyor. Ancak Nastasya, düğün gününde kalabalığın içinde Rogozhin’i görür ve onunla son kez kaçar. Ertesi gün Myshkin onları Petersburg’da arar ve onu evine geri götüren ve bıçakla öldürdüğü Nastasya’nın cesedini gösteren Rogozhin ile karşılaşır. Prens, yetkililer içeri girip onu tutuklayana kadar gece boyunca ateşli bir Rogozhin ile kalır.

Rogozhin, Sibirya’da 15 yıl ağır çalışmaya mahkûm edildi. Ippolit, Nastasya’dan iki hafta sonra ölür. Prens Myshkin, Profesör Schneider’in İsviçre’deki kliniğine geri döndü ve Evgeny Pavlovich Avrupa’ya taşındı ve onu periyodik olarak ziyaret etti. Prens bir katatoni durumuna geri döndü ve doktorun tedavi umudu yok.


Leave A Reply