Çobançantası Bitkisinin Sağlık İçin Yararları, Dozu, Yan Etkileri ve Kullanımı

0
Advertisement

Çobançantası bitkisi ne için, nasıl kullanılır? Çobançantasının sağlık için faydaları, çayının ve tentürünün hazırlanması ve yan etkileri nelerdir?

Çobançantası nedir?

Çobançantası veya Capsella bursa-pastoris, hardal ailesine ait çiçekli bir bitkidir.

Çobançantası

Tüm dünyada yetişen, Dünya’daki en yaygın kır çiçeklerinden biridir. Adı, bir çantayı andıran küçük üçgen meyvelerinden gelir. Modern takviyelerde ve geleneksel tıpta bitkinin sapları, yaprakları ve çiçekleri yaranın iyileşmesine yardımcı olmak ve adet bozuklukları, dolaşım ve kalp rahatsızlıkları dahil olmak üzere kanama koşullarını iyileştirmek için kullanılır. Ancak, çok az kanıt bu kullanımları desteklemektedir.

Kurutulmuş çoban çantasını satın alabilir veya takviyeleri sıvı ekstrakt, kapsül veya tablet formunda bulabilirsiniz.

Faydalar ve kullanımlar

Kan basıncını düşürmek, burun kanamalarına yardımcı olmak, yara iyileşmesini teşvik etmek ve uterus kasılmalarını uyarmak gibi bu bitkinin sözde düzinelerce faydası hakkında internette iddialar bulmak kolaydır. Bununla birlikte, son kanıtlar eksiktir ve bitki üzerindeki araştırmaların çoğu, hayvan çalışmalarında yapılmıştır.

Advertisement

Çobançantasının en güçlü kanıtı, aşırı kanamayı tedavi etmek için kullanılmasıdır, ancak bu etkileri daha iyi anlamak ve doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Doğum sonrası kanama

Çobançantası doğum sonrası kanamaya yardımcı olabilir. Doğum sonu kanaması olan 100 kadında yapılan bir araştırma, oksitosin hormonunun bir grupta kanamayı azalttığını buldu. Bununla birlikte, hem oksitosin hem de 10 damla çobançantası alan başka bir grup, önemli ölçüde büyük bir düşüş yaşadı.

Regl kanaması

Çobançantası, adet döngünüzle ilişkili ağır kanamalara da yardımcı olabilir.

84 kadında yapılan bir araştırma, adet döngüsü boyunca çobançantasıyla birlikte 1.000 mg anti-enflamatuar ilaç mefenamik asit alanların, sadece mefenamik asit alanlara göre önemli ölçüde daha az adet kanaması yaşadığını buldu.

Yan etkiler ve önlemler

Çobançantasının yan etkileri – ister çay, ister tentür, ister hap şeklinde alın – şunları içerir:

 • uyuşukluk
 • nefes darlığı
 • göz bebeklerinde büyüme

Bununla birlikte, bu yan etkiler yalnızca hayvan çalışmalarında belirtilmiştir. Bitkinin güvenliği ve etkinliğiyle ilgili insan çalışmaları eksiktir, bu nedenle burada listelenmeyen yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

Advertisement

Dozaj ve nasıl alınır ve yapılır?

Kanıt yetersizliğinden dolayı, çobanınçantası için uygun dozaj konusunda mevcut bir rehber yoktur. Güvenli tarafta kalmak için, paketinizde yalnızca önerilen dozu almalısınız.

Çoban çantası tentürü nasıl yapılır?
Gerekli Malzemeler:
 • taze çoban çantası bitkisi
 • votka
 • kapaklı cam kavanoz
 • bir kahve filtresi
 • mavi veya kahverengi bir cam saklama kabı
Adımlar:
 • Mason kavanozu temiz, taze çobançantasıyla doldurun ve üzerini tamamen votka ile örtün.
 • Kavanozu kapatın ve 30 gün boyunca serin ve karanlık bir yerde saklayın. Birkaç günde bir sallayın.
 • Cam kavanozdaki sıvıyı filtrelemek ve bitkiyi atmak için bir kahve filtresi kullanın.
 • Karanlık, serin bir yerde saklayın ve mağazadan satın aldığınız çobançantası özü yerine kullanın. Güvenliğiniz için, piyasada satılan
  çobançantası tentürlerinin standart günlük dozu olan günde yaklaşık 1 çay kaşığından (5 mL) fazlasını aşmayın.
 • Alkole duyarlıysanız veya ondan uzak duruyorsanız, bir çobançantası çayı veya hazır çobançantası takviyesi seçmek bu tentürden daha iyi bir seçenek olabilir.

çay

Çoban çantası çayı nasıl yapılır?
 • Bir demliği 3-4 çay kaşığı (yaklaşık 6-8 gram) kurutulmuş çobançantasıyla doldurun ve bir bardağa koyun. Kupayı kaynar suyla doldurun.
 • Çayınızı ne kadar güçlü istediğinize bağlı olarak 2–5 dakika demleyin.
 • İsterseniz çayınızı içmeden önce tatlandırıcı, krema veya her ikisini birden ekleyin.

Çobançantası kullanımını destekleyen çok az kanıt olduğu düşünüldüğünde, günde 1-2 fincandan fazla çay içmeye gerek yoktur

Aşırı doz

Çoban çantası, aşırı doza neden olma potansiyeline sahiptir, ancak bu nadirdir ve şimdiye kadar sadece hayvanlarda belirtilmiştir. Sıçanlarda, bitkinin kısa süreli toksisitesi sedasyon, göz bebeği büyümesi, uzuv felci, nefes darlığı ve ölüm ile karakterizedir. Bu farelerde doz aşımına neden olan miktarlar son derece yüksekti ve enjeksiyon yoluyla verildi, bu nedenle bir insanın bitkiye aşırı doz alması muhtemelen zor – ancak teorik olarak imkansız değil.

Etkileşimler

Çobançantası, çeşitli ilaçlarla etkileşime girebilir. Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız, kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın:

Kan incelticiler. Çoban çantası kanın pıhtılaşmasını artırabilir, bu da kan sulandırıcılara müdahale edebilir ve ciddi sağlık komplikasyonları riskinizi artırabilir.

Tiroid ilaçları. Bitki, tiroid fonksiyonunu baskılayabilir ve tiroid ilaçlarına müdahale edebilir.

Sakinleştiriciler veya uyku ilaçları. Çobançantası, sakinleştirici veya uyku ilacı ile kombinasyon halinde tehlikeli olabilecek sakinleştirici etkilere sahip olabilir.

Saklama ve kullanma

Çoban çantasının sıvı özütü, ışığa maruz kalmanın bozulmasını önlemek için mavi veya kehribar cam şişelerde satılmalı ve saklanmalıdır. Bitkinin tüm biçimleri – sıvı, hap veya kurutulmuş – en iyi kileriniz gibi serin ve karanlık bir yerde saklanır. Pek çok takviyenin süresi üretildikten yaklaşık 1 yıl veya daha fazla sürede dolar ve bu noktadan sonra atılmalıdır.

Kurutulmuş çobançantası teorik olarak sonsuza kadar dayanır, ancak ambalajın içinde nem veya görünür küf görürseniz atın.

Çobançantası

Advertisement

Hamilelik ve emzirme

Adet döngünüzü etkileme veya erken doğumu başlatma potansiyeli nedeniyle, hamileyken çobançantasından kaçınmalısınız. Çobançantasının düzensiz bir adet döngüsünü normalleştirdiğine dair sınırlı kanıt vardır. Bununla birlikte, takviye hakkında çok az şey bilindiğinden, hamile kalmaya çalışırken tedbirli davranmalı ve bundan kaçınmalısınız.

Emzirirken bitkinin kullanımı ve güvenliği konusunda hiçbir kanıt yoktur, bu nedenle dikkatli olmak için bundan kaçınmalısınız.

Belirli popülasyonlarda kullanımı

Çobançantası kanınızı ve dolaşımınızı etkileyebileceğinden, kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız veya herhangi bir dolaşım sorununuz varsa bundan kaçınmak en iyisidir. Tiroid fonksiyonunu etkileyebileceğinden, tiroid problemleriniz varsa bundan da kaçınmalısınız.

Ek olarak, böbrek taşlarınız varsa, bu durumu kötüleştirebilecek oksalatlar içerdiğinden, bitkiden uzak durun.

Düşük doz aşımı riski göz önüne alındığında, böbrek hastalığı olan kişiler, çobançantasını kullanmadan önce sağlık uzmanlarına danışmalıdır. Böbrekleri zarar görmüş kişilerde birikip birikemeyeceği bilinmemektedir.

Ayrıca, bir sağlık hizmeti sağlayıcısı size talimat vermedikçe, çocuklara veya ergenlere vermeyin.

Son olarak, vücudunuzun doğal kan pıhtılaşma yeteneğine müdahale etmediğinden emin olmak için herhangi bir ameliyattan 2 hafta önce bitkiyi almayı bırakın.


Leave A Reply