E Vitamini Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir? Nasıl Kullanılır

0
Advertisement

E vitamini yağı nedir? E vitamini yağı faydaları nelerdir? E vitamini nelere iyi gelir maddeler halinde kısa kısa açıklamaları ile birlikte bilgiler.

vitamin yağ

Kaynak: pixabay.com

E vitamini yağı nedir?

E vitamini, insan metabolizmasında kandaki zehirli maddeleri (toksik madde olarak da nitelendirilmektedirler) vücuttan atmak için kullanılan temel vitamin türlerinden biridir. Bu nedenle vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu vitaminler arasında E vitamini üst sıralarda bulunmaktadır. Bunun dışında deriye nüfus eden “mor ötesi ışınlar” diyebileceğimiz ultraviyole ışınlardan korur, özellikle Güneş kaynaklı aldığımız ışınların zararlı olabilecek noktasında hemen müdahale edebilme özelliği taşır.

Bu özelliği ona antioksidan bir yapıda olabilmesi özelliğini de kazandırmıştır. Herhangi bir dış kaynaklı besinle vücudunuza aldığınız E vitamini, derhal bir deri yapısındaki hücrenin hücre zarından geçerek hücreleri güçlendirmek adına savunma mekanizmasında görev yapmaktadır. E vitamini yağı dediğimiz ürün de, bu kadar yararlı olan bir vitaminin yağ formuna dönüştürülmesi olayıyla oluşturulmaktadır. Piyasada bulunan pek çok E vitamini yağı içeriği; soya bitkisinden, mısır bitkisinden ya da kanola bitkisinden bu bitkilerin damıtılması işlemiyle elde edilmektedir.

Elde edilen yağların hepsi kalın özelliklere sahip olmakta ve ağır bir kütle taşımaktadırlar. Hepsinin toplam 3 yıl gibi bir süreçlik raf ömürleri bulunmaktadır. Özellikle bu yağların herhangi bir şekilde oksijenle temas halinde olmasıyla ya da çok sıcak ortamlarda sıcağın kendisine nüfus etmesiyle anında etkileri kaybolmakta ve bozulma belirtileri gösterebilmektedirler. Uzun süreli kullanımlar için E vitamini yağlarının kuru ve serin ortamlarda saklanması, ayrıca açılmadan önce ve açıldıktan sonra da sürekli havayla nüfus edebileceği şekilde ağzının açık bırakılmaması gereklidir.

E vitamini yağı faydaları

Kahverengi lekeleri yok eder :

Ciltteki fazla güneş ışığı emiliminden ve yaşlılıktan meydana gelebilen kahverengi lekelere müdahale etmek adına kullanılabilecek en faydalı ürün E vitaminidir. Ancak ciltte bu tip lekeler oluşuyorsa ilk şüphelenilmesi gereken şey karaciğer rahatsızlıklarıdır. Karaciğer fonksiyonlarını düzgünce yerine getiremezse ciltte bu tip koyu renkli lekeler meydana gelebilmektedir. Dış kaynaklı olarak cilde uygulanan bu E vitaminleri cildin iç kısımdan deri hücresi üretmesi için uyaran niteliğindedir.

Yara izlerini yok eder :

Deri üzerinde meydana gelen hasarların, çatlakların, morlukların, ezilmelerin vb. durumların kısa bir sürede atlatılması için E vitamini yağı uygulaması çok faydalıdır. Çünkü deri üzerinde iz yapmış yaraların üzerine sürülen E vitamini yağı, yara bölgesindeki hasarlı hücreleri yok ederek yerine sağlıklı yeni hücrelerin üretilmesini ve yara izinin yıllar değil aylar içerisinde iyileştirilebilmesini sağlar.

Advertisement
Kırışıklıkları ortadan kaldırır :

Cildin üzerine uygulanan E vitamini, cilt yapısındaki kolajen üretimini ve elastin üretimini destekleyerek cilt yapısının esnekliğini korumasına yardımcı olur. Böylelikle yaşlılık belirtisi olarak gösterilebilen kırışıklıkların, çizgili görüntünün ve hafif sarkıklıkların önüne geçilebilir.

Gece bakımına yardımcı olur :

Cildi canlandırıcı etkisiyle özellikle geceleri yapılan cilt bakımı için birebir fayda sağlayan ürünlerden ilki E vitamini yağıdır. Ancak bu noktada da dikkat edilmesi gereken şey, cilde direkt olarak saf E vitamini yağı kullanılmaması gerekliliğidir. Yapı olarak kalın bir yapıya sahip olan E vitamini yağı, her gün cilde uygulanmaktansa daha çok E vitamini özü içeren bakım ürünlerinin kullanılması tercih edilmelidir. Çok kuru ve yıpranmış bir cilt yapısına sahip olan bireyler, en rahat yoluyla doğal zeytinyağını ve E vitamini yağını birbirine karıştırıp ciltlerine uygulayabilirler. Bunun için oranlama olarak 4 yemek kaşığı miktarındaki zeytin yağına 2 kapsül miktarındaki E vitamini yağını kırarak karıştırabilir ve ardından bu karışımı cildinize sürebilirsiniz. Göz çevresi bölgeniz hariç tüm yüzünüze sürebileceğiniz bu bakım kürü, cildinize daha parlak ve daha canlı bir görünüm kazandıracaktır.

Saç bakımına yardımcı olur :

Kurumuş ve yıpranmış saçlarınıza köklerden başlayarak uçlara kadar uygulayacağınız E vitamini yağı sonrasında hem saçlardaki yıpranmış görüntüden kurtulabilir, hem de görüntü olarak daha parlak gözüken saç yapısına kavuşabilirsiniz. Bir kaç aylık süreçle uygulayacağınız bu bakım kürü, istenilen sonuçlara ulaşıldığında saçlardaki bütün kırık yapıları yok etmiş ve saçların daha sağlıklı uzamasını sağlamış olacaktır.


Leave A Reply