Elektra Operası Konusu Karakterler, Bestesi, Özeti, Richard Strauss

0

Elektra Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Elektra Operasının konusu, karakterleri, özeti, hakkında bilgi.

Elektra Operası

Kaynak: commons.wikimedia.org

Elektra Operası

Elektra; Bir perdelik operadır.

Metin: Hugo von Hofmannsthal
İlk oynanış: 1909 Dresden.
Besteci: Richard Strauss

Başlıca kişiler:

Elektro. (Soprano), Krizotemis (Soprano), Klitemnestra (Mezzosoprano). Orestes (Bariton), Egistus (Tenor),

Konunun geçtiği çağ ve yer:

Eski Yunanistan’da Mikene Krallığı sarayı.

Operanın Konusu

Kral Agamemnon, karısı Kraliçe Klitemnestra ve kadının âşığı Egistus tarafından öldürülmüş, geride üç çocuğu kalmıştır; oğlu Orestes ve iki kızı; Krizotemis ve Elektra. Çocuklar baskı altında büyütülmüş, Orestes saraydan uzaklaştırılmıştır. Elektra babasının öcünü almak amacıyla yanıp tutuşmakta, yarı çılgın bir yaratık izlenimi bırakmaktadır. Krizotemis ona ikisinin de bir yere kapatılacaklarını haberler. Hayır, bu böyle sürüp gitmeyecektir.

İşte anneleri takıp takıştırmış, süslenmiş törene gitmektedir. Elektra kadına yaklaşır, kardeşi Orestes’i sorar. Klitemnestra’nın bu çılgınla konuşmaya niyeti yoktur. Zaten geceleri uyuyamamakta, bir göz durmadan kendisine bakmaktadır. Orestes’e gelince iyidir, Kral oğluna lâyık bir eğitim görmektedir. Elektra bunların yalan olduğunu söyler. Orestes gelecek, öçleri alınacaktır. Bir haberci görünerek Klitemnestra’ya mektup uzatır. Söylentiye bakılırsa bu mektupta Orestes’in öldüğü yazılıdır. Krizotemis kardeşine iki habercinin daha geldiğini bildirir; biri genç diğeri yaşlıdır.

Genç haberci Elektra’ya yaklaşarak Orestes’in arkadaşı olduğunu, onun öldüğünü söyler. Elektra kendini tanıtır, delikanlıya adını sorar, genç habercinin dediğine bakılırsa onun kimliğini saraydaki köpekler bile sezmiştir. Elektra kardeşi Orestes’i tanır. Delikanlı ve öğretmeni bir kızın eşliğinde uzaklaşırlar, kısa süre sonra ölmekte olan Klitemnestra’nın feryatları yankılanır. Elektra “Vur! Bir daha vur!” diye kıvançla söylenirken Egistus girer, kız bir meşale alır, dans eder gibi yürüyerek adamı içeri sokar. Birkaç dakika sonra Egistus’un yardım isteyen sesi duyulur, ölmüştür… Elektra alınan öcün zevkinden çılgına dönmüş, dans etmekte, saray halkını kendisiyle dansa çağırmaktadır. Birkaç hareket yaptıktan sonra yıkılır, son nefesini vermiştir.

Eski Yunan edebiyatında Sofokles’den başlayarak pek-çok yazar ve ozan tarafından işlenen konu Hofmannsthal kalemiyle Münih’li besteciye verilmiş, yapıt ilk temsilde büyük başarı sağlamıştır.

Tanınmış bölümler:

“Allein! Weh, ganz allein” “(Elektra Orest! Es Rührt sich niemand” (Elektra-Orestes), “Schweig und tanze!” (Elektra).


Leave A Reply