E.T.A Hoffmann Kimdir

0
Advertisement

Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann (E.T.A Hoffmann) kimdir? hayatı ve verdiği eserler hakkında bilgi.

E.T.A HoffmannTam adı Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann’dır. 24 Ocak 1776 yılında Königsberg’de doğmuştur. 25 Haziran 1822’de 46 yaşında iken Berlin’de hayata gözlerini yummuştur. Genellikle literatürde ismi E.T.A. Hoffmann olarak da geçer.

Tanınmış Alman hikayecisidir. Aynı zamanda besteci, karikatürist, orkestra şefi ve avukattır. Königsberg Hukuk Fakültesinde hukuk öğrenimini yaptıktan sonra gene aynı şehirde avukatlığa başlamıştı. 1800’de Posen’e tayin edildi. Fakat hükümet makamlarının halini karikatürize ettiği için sürgün olarak Plozk adındaki küçük bir kasabaya gönderildi. Hoffmann, burada kendini tamamen müziğe verdi. Birçok eser besteledi. 1804’te Varşova’ya yerleşti. İşlerinin arasında eser bestelemeye de bol bol vakit buluyordu. 1806’da Fransızlar’ın Varşova’yı istila etmeleri Hoffmann’ın rahatını bozdu. O günden sonra 1814’e kadar gayet sıkıntılı ve huzursuz bir hayat sürdü. Bir ara Bamberg ve Dresden’de tiyatro müdürlüğü yaptı. 1814’te Berlin’de esas mesleğine, yani avukatlığa döndü.

Wilhelm Hoffmann, Berlin’de kaldığı süre içinde hiç durmadan hikaye yazmıştır. Berlin devresi onun hikayecilik devresidir diyebiliriz. Hoffmann’ın hikayelerinin yanında besteleri ve diğer çeşitli eserleri zayıf kalır. Yazar doğaüstü esrarengiz olaylara çok meraklıydı. Hikayelerinin de ana konuları hep bu tema üzerine kurulmuştur. Alman edebiyatının romantizm hareketinin öncülerinden biri sayılan Hoffmann’ın eserleri sadece konu bakımından değil aynı zamanda konunun realist bir deyimle yazılmış olması bakımından da önem taşımaktadır.

Wilhelm Hoffmann’ın besteci olarak yarattığı en güzel eseri “Undine” operasıdır. Offenbach’a “Hoffmann’ın Hikayeleri” adındaki opereti ilham etmiş olması bakımından da müzik tarihlerinde yer almıştır.

Advertisement

Leave A Reply