Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı Padişahları Arasında Entelektüel Bir Dahi

4

İstanbul’u fethederek bir çağ kapatmış olan Fatih Sultan Mehmet (2. Mehmet) Kimdir? Entelektüel dahi Osmanlı padişahının hayatı hakkında bilgiler.

İnsanlığın başlangıcından beri dünyayı dolaşan milyarlarca insan arasında, sadece birkaçı olağanüstü yetenekleri ve tarih üzerindeki etkileri nedeniyle haklı olarak hatırlanıyor.

Bunlar arasında İstanbul’u fethetmedeki başarısı ona “fatih” in ölümsüz unvanını veren Osmanlı imparatoru II.Mehmet. Fatih Sultan Mehmet, Bizans İmparatorluğu’nu tarihin tozlu sayfalarına gönderdiğinde, Türk devletini yüzyıllar boyunca üç kıtada birden fazla bölgede hüküm sürecek bir imparatorluğa yükselttiğinde sadece 21 yaşındaydı.

Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet

Tarih boyunca saygı duyulan diğer önde gelen tarihsel figürler gibi, naip başarısının kalbinde ilginç bir hikaye yatıyor.

En büyük oğlunun ölümünden sonra siyasi şikayetlerden ve yorgunluktan bıkmış olan Mehmet’in babası II. Murat, 1444’te tahta tahttan feragat etti . Bununla birlikte, ilk saltanatı sadece iki yıl sonra sona erdi, çünkü önemli siyasi ve askeri figürler II. Murat’ı fethedilen bölgelerde, özellikle Avrupa bölgesinde gerginlik ve kargaşadan sonra tahta geri dönmeye teşvik etti. Bu arada Haçlılar’ın tehdidi, halkın tahta çıkan bir çocuk hakkında şüpheci olduğu anlamına geliyordu.

II. Mehmet gönüllü olarak tahtını babasına bırakmış olmasına rağmen, bir lider olarak küçük düşürüldüğünü düşünüyordu. Daha sonra Ege bölgesindeki Manisa’ya döndü, burada evlendi ve kendini mental olarak geliştirmeye devam etti. Genç şehzade, 1448’de Kosova Savaşı‘nda babasına katılarak askeri anlayış kazandı.

Tahta geri dönüş

Babası 1451’de öldüğünde II.Mehmet tahta bir kez daha yükseldi, ancak bu sefer öğrenilen birçok ders ve kemerinin altında bir dereceye kadar deneyimle.

Kendini kıdemli Osmanlı figürleri ve halkın gözünde kanıtlamak ve tarih yapma nihai amacını gerçekleştirmek için gözleri Konstantinopolis’in fethine, sonra Bizans başkentine sabitlendi. Hemen yaklaşan savaş için hazırlıklar başlattı.

Şehir daha önce birçok kez kuşatılmış olsa da, kimse onu alamamıştı ve II.Mehmet, imkansızı başarmanın alışılmışın dışında taktikler ve iç görü gerektirdiğini iyi biliyordu. Padişah büyük bir ordu kurdu (200.000’den fazla asker içerdiği söyleniyor, ancak bazı tarihçiler rakamın bunun yarısından daha az olduğunu söylüyorlar) ve şehrin güçlü duvarlarının önünde tam bir güvenle ortaya çıktı.

Kenti hem deniz hem de kara ile çevreledi, ardından beklenmedik bir hareket izledi: Modern İstanbul’un Avrupa yakasında, şehrin Galata bölgesi (daha sonra küçük bir Ceneviz tüccar kolonisi) etrafındaki savaş gemilerinin yükselmesi.

Askeri kampanya 50 günden fazla devam etti ve devasa top mermisi saldırılarının öncülüğünü yaparak, askerlerin şehri ihlal edebileceği bir delik açmak için duvarlara çarptı.

29 Mayıs’ta şehir nihayet düştü ve II.Mehmet’in hak ettiği “fatih” unvanını kazandı.

Şehrin fethi II.Mehmet’in en iyi zaferiydi, ancak sonraki yıllarda modern Türkiye’nin kuzey bölgesindeki Sırbistan, Morea, Trebizond (modern Trabzon), Bosna, Arnavutluk ve bazı Anadolu bölgelerini de fethetmiştir.

Hükümdarlığı boyunca iki düzineden fazla askeri sefer boyunca, imparator büyük toprakları fethetmeyi başardı ve Osmanlı kontrolünü 2.2 milyon kilometrekarenin (1.4 milyon mil kare) üzerine çıkardı.

II. Mehmet, İtalya’nın Otranto kentinde zafer kazandığı zaman tarihler 1480’i gösteriyordu. Bir sonraki hedefi Roma’ya yaklaşmak için hamleler planladı. Ancak kaderin başka planları vardı ve Fatih Sultan Mehmet 3 Mayıs 1481’de öldü.

Entelektüel Tarafı

Büyük Osmanlı imparatoru, saltanatının göz kamaştırıcı askeri fetihleriyle hatırlanırken, aynı zamanda gerçek bir entelektüeldi. Fatih Sultan Mehmet’in birçok kişi tarafından Batı ve Doğu’yu kapsayan bir imparatorluk kurma arzusunu gösteren bir işaret olarak görülen Farsça, Arapça, eski Yunanca ve İtalyanca konuştuğuna inanılıyor.

Türk tarihçiler kütüphanesinin geometri, din, mühendislik, astronomi, aritmetik, arkeoloji, coğrafya ve felsefe gibi konularda kitaplar içerdiğini söylüyor. Şair olduğu bilinen Fatih, Rönesans ressamı Bellini‘yi portresini yapmakla görevlendirerek sanata da büyük ilgi duydu.

Osmanlı imparatoru, efsanevi figürün liderliğindeki askeri seferler hakkında çok şey okumuş, bir imparatorluk kurma arayışında Büyük İskender’in hayatından ilham almış olabilir. Homeros’un İlyada kütüphanesindeki kitaplar arasındaydı ve Ptolemy’nin antik dünya haritasının koleksiyonunun değerli taşlarından biri olduğuna inanılıyor.

Sadece 49 yıllık kısa bir yaşamda Fatih, tarihe silinmez bir iz bırakmayı başardı ve mirası bugün hala yaşıyor.


4 yorum

Leave A Reply