Gazap Üzümleri (John Steinbeck) Kitap Özeti, Karakter Analizi, Kitap hakkında Bilgi

0

John Steinbeck’in Gazap Üzümleri isimli kitabının konusu nedir? Gazap Üzümleri kitap özeti, karakterlerin analizi, kitap hakkında bilgi.

Gazap Üzümleri

Gazap Üzümleri, Amerikalı yazar John Steinbeck’in 1939 tarihli bir romanıdır. 1930’larda yerel mahsulleri mahveden toz fırtınalarının ardından çiftliklerinden tahliye edilen Oklahomalı bir aile olan Joads’a odaklanıyor. Topraklarını kaybeden Joad’lar, iş aramak için Kaliforniya’ya gider. Yolculuklarında zorluklarla, önyargılarla ve polis gözdağıyla karşılaşırlar. Ancak oraya vardıklarında işler daha da kötüye gider. Bakımsız kamplarda kalmalı ve göçmenler için çalışmanın kıt olduğunu ve düşük ücretli olduğunu keşfetmeliler. Ayrıca, bir hükümet kampında kısa bir süre kalmaları dışında, yetkililer tarafından taciz ediliyorlar. Kahraman Tom Joad, bir grev düzenlediği için arkadaşını öldüren bir polisi öldürdüğünde, ailesini sonsuza dek terk ederek saklanmak zorunda kalır. Roman, şiddetli yağmurun ailenin son eşyalarını da yok etmesiyle sona erer ve onları açlıktan ölmek üzere olan bir adam ve çocuğuyla birlikte bir ahıra sığınmaya zorlar.

Gazap Üzümleri

Kitabın Özeti

Tom Joad hapisten yeni çıkmıştır ve ailesinin Oklahoma, Sallisaw’daki evine seyahat eder. Yolda cemaatin eski vaizi Casy ile tanışır. Tom, eski aile evinin terk edilmiş olduğunu öğrenir ve görünüşe göre köyünde kalan tek kişi olan Muley adında bir adamla karşılaşır. Muley, Tom’a ailesinin yerel çiftçilerin geri kalanı gibi bankalar tarafından tahliye edildikten sonra John Amcasının evine taşındığını söyler. Amcasının yanına gelen Tom, ailenin bir kamyon satın aldığını ve iş için Kaliforniya’ya göç etmeyi planladığını keşfeder. Yanlarına alamadıklarını satarlar ve yola koyulurlar.

66 numaralı otoyolda batıya seyahat eden Joad’lar, arabası bozulan Wilson’larla tanışır. Tom’un erkek kardeşi Al, Joad’ların ölmekte olan Büyükbabasını çadırlarına almalarına izin verdikten sonra arabalarına yardım etmeyi teklif eder. Birlikte seyahat etmeyi kabul ederler. Ancak yolda araba bozulur. Diğerleri devam ederken Tom, Al ve Casy’nin geride kalıp kalmayacağını tartıştıktan sonra, bu üçü arabayı tamir etmek için parçaları alırken hepsinin bekleyeceklerini kabul ederler. Yakındaki bir kampta beklerken garip bir “pürüzlü adam” ile karşılaşırlar. Onlara karısının ve çocuklarının açlıktan öldüğü Kaliforniya’dan döndüğünü söyler.

Joad’lar, Kaliforniya sınırının hemen dışında bir nehir kenarında durur. Doğuya doğru eve dönen bir adam ve bir çocukla tanışırlar ve onlara Kaliforniya’da göçmenlere ne kadar kötü maaş ödendiğini anlatırlar. Ayrıca yerel halkın göçmenlerden ne kadar nefret ettiğini de ortaya koyuyorlar. Bay Wilson’ın karısı Sairy Wilson ölürken Wilson’lar geride kalıyor. Joad’lar Kaliforniya’ya geçtiklerinde, Granma’nın yolda öldüğünü görürler. Daha sonra sefil ve bakımsız bir göçmen kampında dururlar. Floyd adında bir adam, Tom’a göçmenlerin maruz kaldığı sömürüyü ve buna karşı herhangi bir direnişin nasıl polis şiddetiyle karşılandığını anlatır. Bir polis memuru, kuzeyde işçi toplamak için işçi isteyen bir taşeron işçiye meydan okuyunca Floyd’u tutuklamaya çalışır. Floyd onlara ne kadar ödeyeceğini sorar. Bu, memurun yumruklandığı ve Tom’un saklanmak zorunda kaldığı, suçu Casy’nin üstlendiği ve olaydan tutuklandığı bir tartışmaya neden olur.

Aile daha sonra bir hükümet kampına taşınır. Akan su ve polisten korunma ile oradaki koşullar daha iyi. Kampta, toprak sahiplerinin ajanlarının bozmaya çalıştığı, isyana neden olan ve polise kampı yok etmesi için bir bahane veren bir Cumartesi gecesi dansı bile var. Ancak, iş eksikliği nedeniyle Joad’ların taşınması gerekir. Dışarıda protestocularla ve acınası maaş ve koşullarla bir şeftali çiftliğinde grev kırıcılar olarak sona ererler. Tom protestocuları görmeye gittiğinde, ücret kesintileri için greve gittiklerini ortaya çıkaran Casy ile tekrar tanışır. Tom ve Casy daha sonra polis tarafından kovalanır. Bir memur Casy’ye çarpıp onu öldürdüğünde Tom, saldırganını öldürerek karşılık verir. Tom yakınlarda saklanırken Joad’lar çiftlikten kaçar ve pamuk toplamak için yeni bir iş bulur. Memurun katili kimliği yanlışlıkla ortaya çıkınca Tom, aileyi kalıcı olarak terk etmek zorunda kalır. Bundan önce annesine artık bir aktivist ve göçmenlerin hakları için savaşan biri olacağını söyler. Yağmur fırtınaları daha sonra Joad’ın kapalı vagondaki yeni evinin sular altında kalmasına neden olur. Bir tepedeki ahıra sığınırlar. Orada, yaşamak için süte ihtiyacı olan aç babasının yanında oturan bir çocukla tanışırlar. Tom’un yakın zamanda ölü doğmuş bir bebek doğuran kız kardeşlerinden Rose of Sharon, adamın göğsünden süt içmesine izin verir.

Karakterler

Karakterler arasında Tom Joad, ailesini terk etmek zorunda kalan genç bir adam; Ma Joad, Tom’un annesi ve ailelerinin lideri; Pa Joad, Tom’un babası ve ailelerinin önderi; ve Jim Casy, eski bir papaz ve sosyal adaletin savunucusu yer alır. Roman, sıradan insanların zorluklarla mücadeleleri, ailelerini koruma ve sosyal adaleti sağlama çabası üzerine odaklanır.

  • Tom Joad: Tom, romanın ana karakteridir. İçinde bulunduğu zor koşullar altında, ailesini terk etmek zorunda kalan genç bir adamdır. Öfkeli ve tutkulu bir kişiliğe sahiptir ve ailesinin geleceğini düşünürken, kendini feda etmeye hazırdır. Aynı zamanda, Jim Casy’nin etkisiyle, sosyal adaletin savunucusu olmaya başlar.
  • Ma Joad: Ma, Tom’un annesi ve ailelerinin lideridir. Güçlü bir karakterdir ve ailesini bütün zorluklara rağmen bir arada tutmaya çalışır. Onun için aile önemlidir ve onları her şeye rağmen koruma çabası vardır.
  • Pa Joad: Pa, Tom’un babasıdır ve ailelerinin önderidir. Pa, Ma’nın yaptığı gibi, ailesini bir arada tutmaya çalışır ancak daha az güçlü bir karakterdir ve zorluklara daha az dayanıklıdır.
  • Jim Casy: Jim, eski bir papaz ve sosyal adaletin savunucusudur. Tom’un etkisinde kalır ve onun yolunu takip eder. Ölümü, Tom’un sosyal adalet savunucusu olma yolunda büyük bir etki yapar.

Leave A Reply