Gebelikte Protein Vitamin ve Mineral İhtiyacı – Hamileler Nasıl Beslenmelidir?

0

Hamilelik döneminde annenin ihtiyacı olan protein, vitamin ve mineral miktarları nasıldır? Gebelikte beslenme ihtiyacı hakkında bilgi.

hamile

Kaynak: pixabay.com

Gebelikte Protein, Vitamin ve Mineral İhtiyacı

Gebeliğin 2 ci yarısında tavsiye edilen günlük protein miktarı, normal erişkin için günlük gereksinme olarak gösterilen kg/gr protein miktarına göre 20 gr daha fazladır. Yani yaklaşık olarak günde 75-85 gr protein alınmalıdır. Gebelerde protein anne ve fetüs için çok önemlidir. Nitrojen balansı çalışmaları göstermiştir ki, gebe kadın fetüs için fazla miktarda protein depo eder. Protein depolanması gebeliğin 8 ci haftasında başlayarak sonuna kadar sürer. Fetüsün protein gereksinimi son aylarda çok artar. Anne ayrıca doğum ve loğusalıkta, süt verirken büyük miktarda azot kaybeder.

Advertisement

Proteinin yeteri kadar alınmasının doğan çocuğun vücut ağırlığı ve boyu üzerindeki olumlu etkisi kesinlikle bilinmektedir.

İnsan sağlığı için gerekli olan 13 mineral saptanmıştır. Bunlardan özellikle demir, kalsiyum, fosfor gebelikte alınması gereken en önemli minerallerdir.

Bu dönemde ayrıca askorbik asit yani C vitamini ile A ve D vitaminlerine de ihtiyaç vardır. Düşük proteinli bir diyette kalsiyum, fosfor, demir, riboflavin ve diğer B kompleks vitaminleri de düşük olur. Aslında bunlar gebelik döneminde önerilen miktarda alınan besinlerde yeteri kadar bulunmamaktadır. Bu nedenle gebelik süresince bunları gerektiği kadar içeren hazır preparatlar alınmalıdır. Bütün bu konuların saptanması için anne adayının doğum hekiminin yanı sıra iç hastalıkları uzmanı tarafından da kontrol edilmesi gereklidir.

Advertisement
A VitaminiB1B2B6B12Folik AsitNikotinik AsitCDFe (Demir)Ca (Kalsiyum)
1000-1500 I.U.1,8-2 mg1-2 mg2-5 mg2 mc gr0,05-0,1 mg3 mg50-100 mg400 I.U.10 mg0,51 gr

Gebe kadına günde 10 mg. demir önerilmektedir. 100 cc lik bir kan kaybı 50 mg. demir karşılığıdır. Gebelikte fetal doku yapımı için 1000 mg. demir harcanır.

Annelerin günlük besin gereksinimine ek olarak 500 mg., son aylarda ise 1 gram kalsiyum alması önerilmektedir. Fetüs bunu kemik ve dişlerin oluşumu için harcar. Fetüsün 30 gr. kadar kalsiyum depo ettiği bilinmektedir. Bunun önemli bir kısmı iskelette bulunur. Eğer anneye kalsiyum verilmezse fetüs bunu anne iskeletinden çeker ve gebelik osteomalasisine yol açar.

Gebe bir kadının günde 1000 ünite A vitamini, 50 mg. G vitamini, 400 ünite D vitamini. 1,8-2,3 mg. Thiamin, 1,3-2 mg. riboflavin, 3 mg. niacine ihtiyacı vardır.

Gebelikte artan besin ihtiyaçları nedeniyle normal günlük menüye 1 ¡2 kg. süt veya karşılığı yoğurt, 1 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, 1-2 bardak saf mey va suyu veya karşılığı meyve, 1 porsiyon et veya balık eklenebilir. Sütün arzu edilmediği durumlarda yoğurt, sütlaç, muhallebi verilebilir.

Advertisement


Leave A Reply