Geçmişten Günümüze Aydınlatma Araçları Nelerdir? Kısa Açıklamalı

4
Advertisement

Geçmişten günümüze kadar aydınlatma araçları, Dünya’nın aydınlanması nasıl gelişti, aydınlanma araçlarının gelişimi, açıklaması

1. ATEŞ

Işık, görmemizi ve Dünya’da yaşamın devamlılığını sağlayan en önemli olgu. İnsanlar geçmişten bu yana ışığın yetersiz olduğu durumlarda çeşitli aydınlatma araçları kullanmışlar. Gelin bu aydınlatma araçlarını yakından tanıyalım.

ateş

Kaynak: pixabay.com

Doğal kaynaklardan gelen ışığın yetersiz olması sorunu ilk olarak ateşin kullanılmasıyla çözülmüş. MÖ 7000’li yıllarda insanlar hem odun parçalarını birbirine sürterek hem de yanıcı ve yakıcı özellikte mineral içeren taşları birbirine vurarak ateş yakmayı keşfetmişler. Dolayısıyla ilk yapay aydınlatma çeşidinin ateş olduğu söylenebilir.

2. KANDİL

kandil

Kaynak: pixabay.com

Ateşin kullanılmaya başlanmasından sonra pişmiş topraktan kandiller yapıldı. Bilinen en eski örnekleri MÖ 3000’li yıllara ait olan kandillerde yakıt olarak hayvansal ya da sıvı yağ kullanılıyordu. Kandiller bir fitil yardımıyla yakılırdı.

3. MUM

mum

Kaynak: pixabay.com

MÖ 3000’li yıllardan sonra kullanıldığı bilinen bir başka aydınlatma aracıysa mum. Mumu elde etmek için önce katı haldeki hayvansal yağ ve parafin gibi yavaş yanan maddeler eritiliyor. Daha sonraysa eritilen bu maddeler bir fitilin üzerine dökülüp katılaşması bekleniyor. Mum günümüzde de kullanılıyor.

4. GAZ LAMBASI

gaz lambası

Kaynak: pixabay.com

Gaz lambası, 9. yüzyılda icat edilen ve içine koyulan gaz yağının bir fitil yardımıyla yakıldığı bir aydınlatma aracı. Elektrikli aydınlatma araçlarının bulunuşuna kadar çok yaygın bir şekilde kullanılan gaz lambaları kandillere göre daha güvenliydi. Ayrıca fitilin yanan kısmının boyu kısaltılıp uzatılarak ışık şiddeti ayarlanabiliyordu.

Advertisement

5. AMPÜL

ampul

Kaynak: pixabay.com

1800’lerin başında, içinden elektrik akımı geçen platin bir şeridin akkor hale geldiği, yani ışık yaydığı gözlemlenmişti, ilk akkor ampul bu bilgiden yola çıkılarak icat edildi. Akkor ampullerin içinde tungsten adı verilen metalden yapılmış bir tel bulunuyor. Bu telden elektrik akımı geçirilmesiyle ışık yayan akkor ampuller günümüzde hâlâ kullanılıyor.

6. FLORESAN

floresan

Kaynak: pixabay.com

1920’lerde yaygınlaşmaya başlayan floresan ampullerin içinde argon ve i cıva buharı bulunuyor. İçinden elektrik geçirildiğinde bu gazlar morötesi ışınım yayıyor. Ampul camının iç yüzeyinde yer alan özel bir kaplama, morötesi ışınımı görünür ışığa çeviriyor. Floresan ampuller, akkor ampullere göre çok daha az elektrik harcıyor.

7. LED LAMBA

led lamba

Kaynak: pixabay.com

1920’lerin sonuna doğru, elektrik devrelerinde kullanılan diyotların, üzerinden akım geçtiğinde ışık yaydığı keşfedildi. Bu keşiften uzunca bir süre sonra diyotların ışık kaynağı olarak kullanılabileceği fark edildi. LED adıyla bilinen ışık yayan diyotlar, diğer bütün aydınlatma araçlarından daha verimli. Maliyetleri giderek düştüğünden artık daha yaygın olarak kullanılıyorlar.


4 yorum

Leave A Reply