Gerçek ve Mecaz Anlamlı Cümleler, Örnekler ve Açıklamaları

155
Advertisement

Kelimelerin gerçek ve mecaz anlamlarının cümle içinde kullanımı. Türkçemizde Gerçek ve mecaz anlamlı cümlelere örneklerin yer aldığı sayfamız.

Gerçek ve Mecaz Anlamlı Cümleler

Gerçek Anlam ve Mecaz Anlam Nedir? ==>> Konu Anlatımı İçin Buraya Tıklayınız.

İNCE

Gerçek Anlam; “İnce bir sopa aldım.” cümlesinde “ince” sözcüğü “kendi cinsinden olanlara göre, dar ve uzun olan, kalınlığı az olan” anlamında kullanılmıştır.
Mecaz Anlam; “İnce bir davranışta bulundu.” cümlesinde “ince” sözcüğü “düşünce duygu ve davranış bakımından insanın sevgi ve saygısını kazanan” anlamında kullanılmıştır.


TEMİZ

Gerçek Anlam;“Bu kentin sulan temizdir.” cümlesinde “temiz” sözcüğü “kirli, lekeli, pis, bulaşık olmayan pak” anlamında kullanılmıştır.
Mecaz Anlam;“Bir tepsi baklavayı temizledim.” cümlesinde “temizlemek” sözcüğü “bitirmek, tüketmek” anlamında söylenmiştir.


ALAN

Gerçek Anlam;“Geniş bir alandan geçtikten sonra okulu buldum.” cümlesinde “alan” sözcüğü “düz, açık ve geniş yer, meydan, saha” anlamlarında kullanılmıştır.
Mecaz Anlam;“Sanat, kapalı bir alan değildir.” cümlesinde “alan” sözcüğü “bir konu veya çalışma çevresi” anlamında kullanılmıştır.


BABA

Gerçek Anlam;“Baba olmuşsun, kutlarım.” cümlesinde “baba” sözcüğü “çocuğu olan erkek” anlamında kullanılmıştır.
Mecaz Anlam;“Herodotes tarihin babasıdır.” cümlesinde “baba” sözcüğü “yaratıcı, kurucu kimse” anlamında kullanılmıştır.

Advertisement

PİŞMEK

Gerçek Anlam;“Yemek pişti, buyurun.” cümlesinde “pişmek’ sözcüğü, “ateşte, fırında, kaynar suda, veya yağda ısı etkisi ile yenilebilir duruma gelmek” anlamlarında kullanılmıştır.
Mecaz Anlam;“Ticarette başarılı olmak için küçükten pişmek gerekir.” cümlesinde “pişmek” sözcüğü “işe alışıp beceri ve ustalık kazanmak anlamında” kullanılmıştır.


KIRILMAK

Gerçek Anlam;“Odunları, kırılması için istif etmişler.” cümlesinde “kırılmak” sözcüğü “kırmak işine konu olmak, bir veya birçok parçaya ayrılmak” anlamında kullanılmıştır.
Mecaz Anlam;“Cesaretin kırılmasın!.” cümlesinde de “kırılmasın” sözcüğü “azalmak, yok olmak” anlamlarında kullanılmıştır.


Gerçek Anlam;“Açları doyurmak için onlara iş bulmak gerekir.” cümlesinde “aç” sözcüğü “yemek, yeme ihtiyacı olan veya yemesi gereken” anlamındadır.
Mecaz Anlam;“Ne aç adam, bir türlü gözü doymuyor.” cümlesinde “aç” sözcüğü “gözü doymaz, haris” anlamında kullanılmıştır.


ACI

Gerçek Anlam;“Acı kebabı severim.” cümlesinde “acı” sözcüğü “tat alma organında bazı maddelerin bıraktığı yakıcı durum, tatlı karşıtı” anlamında kullanılmıştır.
Mecaz Anlam;“Acı poyraz kuvvetle esiyor.” cümlesinde “acı” sözcüğü “keskin, hoşa gitmeyen, şiddetli” anlamında söylenmiştir.


BAĞ

Gerçek Anlam;“Ayakkabımın bağı çözüldü.” cümlesinde “bağ” sözcüğü “bir şeyi başka bir şeye veya birçok şeyi topluca birbirine tutturmak için kullanılan ip, sicim, şerit, tel gibi düğümlenebilir nesne” anlamındadır.
Mecaz Anlam;“Ahlâkla hukuk arasında sıkı bir bağ vardır.” cümlesinde “bağ” sözcüğü “ilgi, ilişki, rabıta” anlamlarında kullanılmıştır.


YÜREK

Gerçek Anlam;“Yüreği rahatsız, ameliyat oldu” cümlesinde “yürek” sözcüğü “Göğüs boşluğunda, vücudun her yanından gelen kirli kanı akciğerlere ve oradan gelen temiz kanı da vücuda dağıtan organ, kalp” anlamında kullanılmıştır.
Mecaz Anlam;“Bu tür olayları benim yüreğim götürmez.” cümlesinde “yürek” sözcüğü “acıma duygusu” anlamında kullanılmıştır.

Advertisement

,


KİRLİ

Gerçek Anlam;“Top oynarken üzerine şu kirli şortu giy.” cümlesinde “kirli” sözcüğü “Temiz olmayan, üzerinde olmaması gereken lekeler bulunan” anlamında kullanılmıştır.
Mecaz Anlam;“Kirli ilişkiler içerisinde ki politikacılar her zaman olacaktır.” cümlesinde “kirli” sözcüğü “illegal ilişkiler, ahlaksız ilişki” anlamında kullanılmıştır.


155 yorum

  1. ewet çok güzel bir site çok beğendim perfonmas ödevimi buradan yaptım yapana çok teşekkür ederim 🙂

  2. sağ olun arkadaşa katılıyorum bende aradığımı hiç bir sitede bulamadaım ama sizin sayenizde buldum biraz daha ekleseydiniz çok makbule geçerdi valla yinede sağ olun

  3. şekerpare on

    gerçekten çok sağolun ödevim için çok yardımcı oldunuz hatta bir kaç cümleye bayıldım

  4. Çok teşekkürler işime çok yaradı sizin sayesinde türkçe ödevimde 2 artı alıp 10 artı yaptım ve sözlü notum 100 oldu. Herkese tavsiye ederim. Özellikle bu konuyu ödevi olanlar burdakileri alın.

  5. bn çok beğendim ama şey aynı yere koymasaydınız mecaz ile gerçek anlamı az kalsın karıştırıcaktım sonradan fark ettim süper cümleler ama

  6. Bence daha zorlaştırıcı olabilirdi Bu arada bu konular her sınıf icin iyidir DENEMELİSİN

Leave A Reply