Ginés Pérez de Hita Kimdir?

0
Advertisement

Ginés Pérez de Hita Kimdir? Ünlü İspanyol bir yazar olan Ginés Pérez de Hita’nın hayatı ve eserleri ile ilgili bilgiler.

Ginés Pérez de Hita Kimdir?

Ginés Pérez de Hita (d. 1544, Mula, Murcia, İspanya – ö. 1619), Historia de los bandos de los Zegries y Abencerraves… (1595-1619; Zegrie ve İbniserac Ailelerinin Tarihi) adlı yapıtıyla ünlü İspanyol yazar.

Ginés Pérez de Hita

Ginés Pérez de Hita

Daha çok Guerras civiles de Granada (Granada İç Savaşları) adıyla bilinen yapıt ilk İspanyol tarihsel romanı ve Magrip sınır baladlarının son önemli derlemesi sayılır. Perez de Hita, Magriplilerin Alpajurras dağlarındaki ayaklanmasının bastırılması için savaştı (1568-71). Guerras’m ikinci bölümü oradaki deneyimlerini yansıtır. Yapıtın birinci bölümü, Magriplilerin 1492′ deki fetihten önce Granada’daki yaşamını konu alır. Bu bölümde anlatılan Magripli İbniserac ailesi daha sonra Avrupa edebiyatındaki romantik Magripli tiplemesini başlatmış, Mile de Scudery’nin Almahide ou l’Esclave reine (1660; Almahide ya da Köle Kraliçe), Mme de La Fayette’in Zaide (1670), François Chateaubriand’ın Aventures du dernier Abencerage (1826; Sonuncu İbniserac’ın Maceraları, 1937) ve Washington Irving’in The Conquest of Granada (1829; Granada’nın Fethi) adlı yapıtlarına kaynak oluşturmuştur.


Leave A Reply